tomino300
25.07.13,15:11
Zdravim, chcem sa opytat ako mam postupovat ked pracujem (uz 2 roky) vo firme kde som nepodpisal pracovnu zmluvu (odvody mi platia). Chcem okamzite skoncit. Mzdu uz dlho nedostavam nacas (casto aj mesiac po termine).
1. Mozem skoncit ihned a povedat, ze nepridem uz? Nebude z toho aj tak problem, ze by za mna nadalej platili odvody a chceli sa sudit?
2. Mozem skoncit dohodou = asi idealny pripad aby sme sa nerozisli v zlom
3. Mozem okamzite skoncit z dovodu neplatenia mzdy v riadnom termine?
kopretinka
25.07.13,13:28
ako môžeš pracovať bez zmluvy? ako vieš,že ti platia odvody?
kremienok76
25.07.13,13:28
No to je super, že si nepodpísal PZ, tak potom tam ani nepracuješ zrejme. Ako vieš, že platia odvody ?
1. ak ti zamestnávateľ nevyplatí niektorú zložku mzdy je to dôvod na okamžité skončenie PP
2. dohoda je vždy ideálny prípad
3. áno môžeš
tomino300
25.07.13,13:50
poslal mi do mailu nejake "instrukcie" ale nic sme nepodpisovali lebo nikdy nemal cas to riesit... Uctovnicka mi potvrdila, ze plati, vidim to na uctoch a na poziadanie mi spravila potvrdenia (prave pre tento pripad) a zistili sme to aj osobne
tomino300
25.07.13,13:53
Poslal mi len mailom nejake "instrukcie" kedy mam chodit do prace a tak. Nic som nepodpisal. Uctovnicka potvrdila, ze plati za mna (vidim to na firemnom ucte+mam nejake potvrdenia+osobne zistenie). Idealne by bola dohoda a ked tak okamzite skoncenie prac. pomeru s tym, ze mi nevyplatil mzdu a najvacsia paka by mohla byt prave ta chybajuca prac. zmluva. Moze mi nieco bez zmluvy???
kremienok76
25.07.13,14:23
Aj keď stále nechápem ako môžeš bez zmluvy pracovať, však kedykoľvek si si mohol zmluvu vyžiadať si tam dva roky, ak naozaj platí odvody nechápem.... Najväčšia páka je to, že ti nevyplatil mzdu alebo niektorú jej zložku. Z tohto dôvodu môžeš okamžite končiť PP podľa §69 ZP. Samotnú zmluvu by som ja osobne chcela mať doma založenú.
tomino300
25.07.13,14:37
vyziadal som si ju niekolko krat a zakazdym ma odbil, ze nema cas a ze ju ani nepotrebujem. Neriesil som to viac lebo plati za mna, vyplatu ako tak dostavam. Bez zmluvy je to na pokutu (Inspektorat prace) pre oboch co som cital... Aj preto chcem odist lebo nedostavam nic co by som mal mat (co sa tyka papierov a mzdy). Takze najprv skusim dohodu a ked nie, tak Okamzite skoncenie PP... No som zvedavy co bude.. Najprv nadava ako nic neviem, zabudam a som na nic a teraz zacne co bezo mna bude robit :D
scame
26.07.13,05:07
Ako čudujem a tebe že tam pracujes bez podpisu zmluvy....tetraz chces odisť....teraz riesis ako odisť. Sak normalne nemas podpisanu zmluvu, tak tam ani nepracujes. Toto su veci ktoré sa neriesia po dvoch rokoch!!!
Llívia
26.07.13,08:22
Tomino300, len tak hneď skončiť nemôžeš. Prac. pomer musíš ukončiť niektorým zo spôsobov, ktoré sú dané v Zákonníku práce - buď dohodou, alebo okamžitým skončením.

Ak chceš okamžite skončiť z dôvodu nevyplatenia mzdy, rátaj si časy:

Zákonník práce
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Pre Scame a Kopretinku: Ak neexistuje pracovná zmluva, neznamená to, že pracovný pomer nevznikol, pretože v nižšie uvedenom § nie je napísané "inak je neplatné" (pozn. uzatvorenie prac. pomeru):

Zákonník práce
§ 42 Pracovná zmluva
(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
Llívia
26.07.13,08:25
Nemáš pravdu, viď môj prísepeok - uzatvorenie prac. pomeru je platné aj vtedy, ak si zamestnávateľ nesplní zákon danú povinnosť vyhotoviť pracovnú zmluvu písomne.
tomino300
27.07.13,06:25
Takze debata bola a povedal, ze na dohode sa urcite nedohodneme lebo ide o predajnu a nemoze si dovolit ju zavriet (ide na vylet ci co a nema tu byt kto). Zrazu sa uz da zvysit plat, pridat na vyhodach, preplacani nadcasov, vikendov, povyseni a tak. Uz ho nechcem ani vidiet lebo kazdy co s nim prisiel do styku, povedal, ze s nim sa spolupracovat neda a klame ludi a zakaznikov ako nikdy. Teraz planujem pouzit Okamzite skoncenie PP. Pravidelne mi posiela mzdu neskoro (omeskanie bolo dokonca uz aj 45-60 dni). Momentalne mi poslal pol mzdy za 5. mesiac lebo sa uctovnicka pomylila a nema peniaze takze neskor posle dalsie :). Mozem pouzit aspon ten 5. mesiac ako dovod? Ak to pouzijem, okamzite koncim alebo je tam nejaka lehota co musim byt v praci?
kremienok76
27.07.13,06:50
Samozrejme, že môžeš. A kedy máte oficiálny výplatný termín ? ak vieš keďže nemáš zmluvu... je lehota do jendého mesiaca ako si skutočnosť zistil, takže ten termín výplatný je dôležitý.
tomino300
27.07.13,07:03
Nemam ale nasa ustna dohoda bola posledny nasledujuci mesiac, cize za 5. mesiac som mal mat na ucte koncom 6. mesiaca... takze ak v pondelok mu odovzdam papier, tak som este v termine, ci? okrem toho mi cast vyplaty za 5. mesiac prisla cca 15.07.2013. Aby mi v pondelok neposlal zvysok, tak mu to chcem v pondelok odovzdat
kremienok76
27.07.13,07:30
musíš byť v lehote, ideálne by bolo keby si si vydobil v pondelok tú PZ kde je ten termín uvedený, lebo takto ústne to je najhoršie, ale každopádne si v lehote, treba to tam opísať, že ti nebola vyplatená ani za máj, ani za jún vo výplatnom termíne a môžeš dať: Okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca podľa ustanovenia § 69 ods.1. písm. b). ZP.
Llívia
29.07.13,06:13
Tomino300, keď nie je podpísaná papierová PZ, bude sa brať ako výplatný termín posledný deň v mesiaci. Výplatu za máj si mal mať celú na účte 30.6.2013. Ak ani po 15.7.2013 nemáš celú májovú výplatu, môžeš okamžite skončiť prac. pomer - § ako píše Kremienok76. Pozor, aby si neprešvihol termín, máš na to 1 mesiac - rátané od 16.7.2013 vrátane. Ak so zamestnávateľom ukončíš prac. pomer okamžite dnes (v pondelok) si stále v termíne. Môžeš podať na zamestnávateľa aj trestné oznámenie pre nevyplatenie časti mzdy a tiež sa kvôli tomu môžeš obrátiť na inšpektorát práce.