gate7
25.07.13,15:35
Ako je to so zasielanim dokladov o kupe cez eshop. Je mozne zasielat tovar na dobierku s dokladom z ERP na ktorom je spravne vyuctovana cena + preprava a pritom zakaznik plati kurierovi, nasledne prepravca posiela peniaze odosielatelovi na ucet ? Samozrejme ak kupujuci plati na ucet dostava uz fakturu na ktorej je datum zd. plnenia datum uhrady, atd atd...
Aky na to mate nazor ? Nie je to pokial viem, nikde presne definovane a co clovek to iny nazor aj medzi danakmi.
Pidgey
25.07.13,13:47
My to mame tak ze zakaznik moze platit bud na dobierku,alebo prevodom na ucet. Pri dobierke si davame posielat uhradu priamo na ucet. cize nemame ziadny prijem v hotovosti. Zasielame iba FA, kde pri platbe prevodom je uz odpocitana uhrada - k uhrade 0. pri dobierke je na FA suma k uhrade, a nizsie napisane "Neplatit, uhradene dobierkou". ERP nemusime pouzivat. FA s dobierkou parujeme v banke. Ja osobne by som do eshopu ERP zbytocne nemiesal, podla mna ma zmyslej jedine pri osobnom odbere - a platbe v hotovosti priamo na mieste
kremienok76
25.07.13,14:28
A hlavne keď pošleš zákazníkovi doklad z ERP v balíku, ako si to budeš párovať ? Je to platba cash alebo na BU, keď ti ju pošle prepravka ? My to máme rovnako ako píše Pidgey a je v tom poriadok. ERP je zbytočná komplikácia pri zaiselaní kuriérom, treba ju len v prípade, že si zákazník vyzdvihne tovar osobne. A hlavne ak ak nemáš nejakú zbytočnú tak aj investícia.
gate7
25.07.13,17:12
Ok, moze byt, ale mam aj predajne takze o nejake naklady sa nejedna kasy aj tak su
gate7
25.07.13,17:17
Mne to je jasne, ale vystavvit doklad z erp je podstatne jednoduchsie, nie je potrebne vyplnat ziadne fa udaje, jasne faktury sa daju vystavovat aj cez eshop, ale jednak to nemame prepojene a na druhej strane ani nechcem, pretoze ide o 2 eshopy s rozdielnym tovarom aj ked rovnakym zameranim, a na predajni je vsetko na centralnom sklade s odpisom. atd atd robit nejake exporty importy a podobne nezmysli nechcem. Navyse mame asi 5 ciselnych radov faktur. Nasa uctovnicka nema s vyparovanim fa ziadny problem, tak ako ked vyberies peniaze z kasy a vlozis ich na ucet a uctuje sa to ako dotacia banky, tak isto by so malo ist aj ked ti plati nieco prepravca, teda v tom je rozdiel, on ti to neplati, on ti poukazuje vybery. AK BY SI TOTIZ fakturoval ty jemu, vtedy je to platba. Ja som tuto temu otvoril lebo naozaj kazdy ma na to iny nazor. Mne ale ide o rychlost a efektivitu, namiesto 10 faktur za 1/2 hodinu sa na kase nablokuje za 30min aj 50-70 zasielok.
inak dakujem za reakcie :-)
gate7
25.07.13,17:18
sorry s vyparovanim platieb od prepravcu
Pidgey
26.07.13,07:41
No tazko povedat. Myslim si ze pri Fa je v tom naozaj vacsi poriadok, ako pise kremienok nizsie. Ani my nemame prepojeny eshop z uct. sw. co sa tyka rychlosti, nahodenie dokladu do erp a vystavenie FA by malo byt casovo rovnake, s rozdielom vypisania odberatela, podpis a peciatka. Tam cela praca konci, vyparovanie v banke je najjednoduchsie. ak by som isiel cestou cez ERP, nemal by som priamu spatnu vazbu na uhrady od prepravcu - t.j pracnejsia kontrola. My posielame aj cez kuriera, aj sl postou. Ta posiela kazdu platbu samostatne. Potom sa ti moze stat ze to nebude sediet ucet 261 a budes mat problem najst kde ti to lieta. Ak mate naozaj vela objednavok denne ako pises , naozaj by som zvazil prepojenie s eshopom ,alebo zjednodusenie importu/exportu dokladov. z dlhodobeho hladiska je to podla mna najlepsie. My pouzivame SW Pohoda, tam sa daju prednastavit rozne sablony, importy, myslim ze sa v pohode da aj vyriesit export pre sl postu, prip kurieira (tu som si nie isty,ale predpokladam ze hej)
ci spojenie ERP a likvidacie cez ucet 261 je spravne neviem, na vysledku by to nemalo nic zmenit ale moj nazor:
FA - pracnejsie vystavenie, lahsia likvidacia , kontrola
ERP -lahsie vystavenie - likvidacia??, tazsia kontrola
gate7
26.07.13,09:51
mno, s kontrolou nemame ziadny problem... zakaznik vytvori obj, system mu prideli cislo obj a pod nou sa eviduje vsetko, posielali sme uz cez vsetky prepr spol, postu nepouzivam 8 rokov, je to skamenely poskomunisticky institut drzany iba statom. akykolvek prepravca ma lepsie ceny, nebuzeruje co sa tyka balenia, atd atd. jendoducho k obj sa urobi doklad na erp, vytvori sa stitok ku ktoremu je priradeny ako vs symbol obj, pod tymto vs nam jednotlivo posiela platby momentane geis, predtym gls nam posielala v baliku desiatky platieb a vzdy posielali mailom rozpis co to vsetko obsahuje, vyparovanie resp kontrola nie je o nic zlozitejsia ako pri vyparovani platieb faktur. Toto mame akoze podla mojho nazoru dost vytuningovane. Postreboval som iba vas nazor na zasielanie dokladu z erp. Podla mna z danoveho hladiska v tom nemoze byt problem, ved aj ked mam sidlo v ba mozem cokolvek kupit v ktoromkolvek meste, dokonca state s prislusnymi nalezitostami. Cele toto je inspirovane jednym zakaznikom ktory kupoval drobnost na firmu a jeho uctovnicka s tym ma zasadny problem ze ma doklad od nas a papier o prijme hotovosti od kuriera, ani po hodinovom telefonate som jej nevedel vysvetlit ze ten moze kludne aj zahodit pretoze vsetky nalezitosti ma na nasom doklade z erp a na potvrdenke od kuriera nie je vlastne nic. A kedze ma doklad z nasej erp v ruke nic viac ju nemusi zaujimat, jednoducho hodina z mojho zivota prec a aj tak sme sa nezhodli.
Pidgey
26.07.13,10:35
:). no, tiez si myslim z danoveho hladiska je to OK. K tej poste. to beriem ze sa neda porovnat s kurierom, ale napodiv u nas, kedze maju na vyber, stale cca 60-70 % ide cez sl. postu. a pritom postovne mame zjednotene sl. posta=kurier.
blavaciko
26.07.13,10:37
Keď sa ti zásielka vráti ako neprevzatá, budeš doklad stornovat ručne? Fakturu vystornuješ omnoho rýchlejšie ako doklad z ERP z pred týždňa.

Mimo iného od zákazníka neprijímaš platbu v hotovosti, takže by si určite nemal posielať doklad z ERP. Prečo? Doklad o úhrade dobierky vystavuje zákazníkovi prepravca. Následne v balíku nájde druhý doklad o platbe.
Zákazník má teda dva doklady o platbe, ale iba jeden tovar. Ja by som chcel od teba peniaze späť ;) Veď "som ti platil dvakrát".

Čo je ďalšia vec, nezabúdaj, že fyzický stav hotovosti v ERP sa musí rovnať stavu v evidencii ERP.
kremienok76
26.07.13,17:46
zo strany zákazníka vôbec nevidím problém, presne ako píšeš doklad od kuriéra hodím do koša keď sa mi to dostane do rúk..... ale čo sa týka napr. času je to podľa mňa za jedno, kým ja ako účtovník vypárujem platby a dočistím 261-ku, zatiaľ sa aj prvotná FA vystaví. A má to celé aj ten rozmer ako píše blavacko, čo s hotovosťou v pokladni keď ti príde kontrola nemáš ju v takej výške ako máš mať. ono je to celé pekné, ale podľa môjho názoru ten postup účtovania nie je správny. a to mám rada jednoduché veci a nie komplikácie ale takto posielať doklad je pre mňa komplikovanejšie ako jednoduchšie :D
A ani ten zamestnanec by som nechcela byť, ktorému by tie peniaze kvázy chýbajú v kase....
Pidgey
26.07.13,21:23
myslim ze kontrola by skor (alebo IBA) riesila keby v pokladni bolo fyzicky viac penazi ako uctovne - podozrenie na predaj bez blocku (co ako to nazyvaju). ak by mal fyzicky v kase menej, ma jednoducho manko - pokial viem, toto neriesia (resp je s tym menej problemov)
gate7
31.07.13,20:11
1 - ked sa ti vrati zasielka, nemusis robit storno bloku, mozes urobit tzv vratku, teda predaj do minusu. chyba ci neriesena diera... ale jednoduche a ferove vyuzitie

2 - doklad ktory dostanes od kuriera, je iba zdrap bez vs a specifikacie cohokolvek, neda sa ani sparovat s fakturou ak ti nesedi suma, je to viac menej iba potvrdenie ze kurier prevzal za cosi peniaze. Skus skorej ziadat peniaze spat od prepravcu :)

3 - chce to legalnu upravu v kase, tak ako je prijem platieb specialne vycleneny mat tam aj vyclenene dobierky, teda trzba cez platby kartou. mimochodom to je koser ? ze urobis doklad a banka ti posle prevodom peniaze ? alebo ze clovek dostane od teba doklad a potom ma este jeden doklad o prevode z banky ??? je to to iste ale z druhej strany veze...
blavaciko
31.07.13,21:03
1) minusovy predaj existuje? a je legalny?
2) suma na doklade od kuriera predsa musi suhlasit so sumou na fakture, ci nie? vy zakaznikom fakturujete ine ako skutocne platia?
3)ano, je to koser... kedze do nakladov sa vo vacsine pripadov neuctuje priamo z bankoveho uctu a teda zakaznik potrebuje mat aj doklad z ERP, resp. z terminalu. na doklade z ERP by prave preto malo byt napisane "Platba kartou" a nie "Hotovost"
gate7
02.08.13,12:41
Co nie je osetrene, resp specifikovane, JE vzdy LEGALNE, nie automaticky nelegalne. O tomto istom je dobropis, jedno uctovnictvo nazve fakturu dobropis a ma tam plusove polozky, druhe uctovnictvo tomu hovori faktura, vratka ci dobropis faktury a ma tam minusove polozky, a vsetko je spravne. Preco by neexistoval aj minusovy predaj ? To si myslis ze sa napriklad vzdy riesi koli jednej polozke storno celeho bloku ? Dost casto sa preda do minusu iba vratena polozka a zakaznikovi sa pripne, to teraz nie ja, ale vo vseliakych velkych obchodoch. takych dier su desiatky, napriklad podobne riesenie cistkovym stornom... bezna prax aj vo velkych potravinach, ako je to mozne ked ci organizaciu musi podla zaona odklada storno doklady ? co si odlozi v pripade ze zakaznikovi nejakeho retazca z 300 euroveho bloku vracias 50 eur za ohrievac ci co ? zoberies mu cely doklad na ktorom ma dalsi spotrebic a budes blokovat dalsich 25 ploziek korenin a rohlikov ? ... atd atd je toho vela.

neviem co na mna utocis ze fakturujem ine ako zakaznici platia ? Ak by som tak robil asi nemam tolko objednavok a 3 prosperujuce obchody, ps. nemas chut reagovat nereaguj ! Ja iba konstatujem, ze to co ti da kurier do ruky nie je nijaky doklad, nie je to nic iba potvrdenie, nema to ziadny zaklad, nema to ziadne pravne nalezitosti a dokonca casto ani vsetky potrebene udaje iba logo, datum a sumu, ked uz ideme do detailov. Tu ide o to ze v principe je jedno ci parujes fa s platbami bez vs, alebo zauctujes platbu od prepravcu ako dotaciu ci vklad do banky.
Dáša_
02.08.13,14:36
Problém je, že ty chceš počuť jediné - áno takto ako si to vymyslel, je to správne. A všetky ostatné argumenty zmietaš zo stola :D
Osobne si myslím, že je rozdiel, či niekto platí dobierkou alebo v hotovosti cez RP. Minimálne by ti mal sedieť stav v pokladni. Ale kľudne rob, ako myslíš. Na mieste kontrolora by som vzala do prijmu aj to, čo máš v registračke, aj to, čo ti príde na účet od prepravnej spoločnosti. Ako potom zdôvodníš pohyby na účte?
gate7
02.08.13,15:04
rovnako ako zdovodnis fakturu a nasledny plus na ucte co ti vlozi prepravca bez variabilneho symbolu a parujes iba sumu, alebo rovnako ako mas zaregistrovanu platbu v erp a este ti pride na ucet prevod, ja mam dojem ze sa jednoducho nesnazite ist jednoduchsou cestou, ale pouzivat komplikovanejsiu. ps, nie som jediny a pravidelne nakupujem aj ja cez net ci uz na firmu alebo sukromne a je to tak 50:50 v pomere medzi obchodmi, nikto posiela fa niekto doklady z erp. ps2. toto som nevymyslel ja, ako pisem pouziva to vela eshopov, mal som uz aj zopar kontrol, nikto nemal ziadne vyhrady, ci uz to bola kontrola dph, alebo mali nejaky podnet a isli krizovo po dokladoch. Ja som iba chcel poznat nazor viacerych ludi, ozvali ste sa az traja, ostatni neviem... asi tu neziju, alebo nemaju nazor, alebo ja neviem. no a vy traja sa navzate do mna a snazite sa vsuvat mi ze je to nelegalne, duplicitne a neviem ake.
Mimochodom... ako zdovodnujte platby predom cez eshop ? take uctujete vobec ? ako zauctujes to ked si clovek nieco objedna a zaplati to cez card pay, ci nejake patobne tlacidlo ci musi pouzit klasicky prevod z druhej banky k tebe a pouzije ako vs cislo objednavky ? logicky ja na fakture uvadzam cisla objednavok a tym padom uctovnicka vie priradit pohyb k fakture, ziadny problem. Ale Dasa co spravis ked neuvedie ziadny vs ? das to automaticky ako prijem ? jedine co ti zostava je sparovanie podla sumy, a to je 1/2 roboty v kazdom uctovnictve.
Dáša_
02.08.13,15:35
pozri, kľudne si rob, ako myslíš. Ja ťa len upozorňujem, že budeš mať problém s daňou z príjmu a s vysvetľovaním, prečo príjem na účet z prepravnej spoločnosti nepočítaš do príjmov a s presným rozčlenením, čo do príjmu áno a čo nie.

že je v poriadku DPH ešte neznamená, že nebude problém pri dani z príjmu.