angellove
25.07.13,20:22
Dobry den
Nedavno nam umrel otec a teraz, pri "kontrole pisomnosti", ktore zostali po nom sme zistili, ze bol majitel pody (lesy,luky,vinice) dost vysokej hodnoty. Lenze vsetko toto daroval darovacou zmluvou uplne cudziemu cloveku, nevieme odkedy sa toto dialo a ako vobec k tomu doslo, lenze tento rok prisiel postou doklad o zapise do katastra (odtial vieme, ze to bolo "darovane"). Nic viac sme nenasli, ani kopiu darovacej zmluvy, nic viacej okolo tejto veci. Na internetovom vypise katastra figuruje uz tento "pan" ako majitel. Sme traja surodenci a sme presvedceni, ze tento clovek ho podviedol, mozno slubil peniaze, mozno nieco ine... Dedicske konanie este neprebehlo, preto potrebujem poradit, ci a ako sa da nieco taketo napadnut. Mimochodom, otec bol dost dovercivy a uz sa stal obetou podvodnikov, len to nemalo "az take" nasledky. Dakujem.
draik
25.07.13,18:32
Keďže kataster zmluvu zavkladoval, zjavne bola platná a podpis darcu osvedčený. Neurobíte s tým nič.
angellove
26.07.13,18:46
Dakujem, nuz, prave toho sa obavame... Ale postupne zistujeme, ze dotycny pan, ked bol na poslednej navsteve u otca, odovzdal otcovi nejake peniaze (asi pat tisic eur) a potom odisli spolu za notarom, svedok je sestra. Z rozhovoru s matkou dedukujeme, ze otec bol v domneni, ze ide o formu akehosi prenajmu lesneho porastu pre polovnicky zvaz, alebo spolok. Nakoniec je z toho niekolkostranovy vypis z katastra. Teraz uz zialbohu nevieme, preco otec nekonal, ked prisiel na podvod, ale sme presvedceni, ze ten postou obdrzany zaznam z katastralneho uradu bol pricinou za nahly odchod nasho otca. Kedze boli otcom prevzate nejake peniaze, da sa s tym v takomto pripade nieco robit na zaklade sestrinho svedectva, lebo samozrejme ziadny zaznam o tom sme (zatial) nenasli.
draik
27.07.13,18:35
Bohužiaľ, Vaše domnienky a dedukcie sú právne irelevantné. Otec ako vlastník mohol urobiť so svojím majetkom čo len chcel. A či naozaj chcel niečo iné, ako urobil, to sa už nedozvieme.
angellove
29.07.13,14:23
Mam dalsie zistenia,ktore mi poslala sestra.Ziadost na zapis do katastra bola podana 6 dni pred overenim podpisov na darovacej zmluve na matrike.V ten den ako boli overene podpisy na matrike,ten clovek isiel na kataster a v ten den sa to zapisalo do katastra.Velmi neobvykle.Pokial viem,bezne to je 60 dni,pri skratenom 15 dni.Rozhodli sme sa to dat pravnikovi,nie pre peniaze z majetku,ale ten clovek profitoval z otcovej choroby a navstevoval ho vylucne,ked bola matka v nemocnici{rakovina] a dostal ho predcasne do hrobu.Ten clovek oklamal otca o majetok,ktory nasa rodina mala niekolko generacii.Otec mohol este zit.
draik
29.07.13,16:06
Zrejme bolo podané oznámenie o zamýšľanom vklade, čo znižuje poplatok za vklad. Za pokus nič nedáte, aby ste však nakoniec neboli sklamaná.
angellove
31.07.13,11:27
Sestra to dala pravnikovi.Vidi tam moznu vyhru.Potrebuje este darovaciu zmluvu.Avsak otec nic take od toho pana nedostal.Je to obrovsky majetok,niekolko ha lesov,ornej pody,atd.Otec by nikdy nedaroval majetok,ktory zveladovali cele generacie pred nim.Vzdy rozpraval s uctou a hrdostou,co necha potomkom.On bol v domneni,ze daruva horu{lebo vraj to nemozeme dedit rozdrobene} a ten podvodnik vyuzil neznalost zakonov stareho cloveka a zbavil ho celeho majetku.Otec,ked dostal potvrdenie o zapise z katastra,cele noci zo sna stonal.Matka si myslela,ze ho nieco boli,ale nemohol jej povedat,co spravil.Nakoniec predcasne zomrel.Ake zakony chrania podvedeneho cloveka na Slovensku a co moze urobit dedic,aby bol potrestany podvodnik?Zijem v zahranici a tu su zakony,ktore ludi chrania a pomahaju im.Ospravedlnujem sa,ale zatial mam pocit,ze je len chraneny podvodnik.Otec bol stary,dovercivy,mal smolu,ze mal nejaky majetok,sikovnostou a lstou druheho on prisiel,tak mi to vychadza.Dakujem Vam za rady,velmi ma trapi nemohucnost v tomto pripade.Nikdy neprestanem dufat,ze ten podvodnik bude spravodlivo potrestany.Neide mi absolutne o peniaze,nechybaju mi a v dedicskom po otcovi dedicom zanechal nezanedbatelnu financnu ciastku.Opakujem neide mi o peniaze,ide mi o spravodlivost.
focalor
31.07.13,17:16
ja by som len doplnil, kedze nie ste ucastnici zmluvy, tuto napadnut mozete iba v pripade, ak by bola absolutne neplatna, teda napr. ak by vas otec bol napr. nesvojpravny, zmluva by nebola pisomna, zmluvu podpisal nie slobodne, vazne, resp. by zmluva bola v rozpore s dobrymi mravmi, ale vsetko je potrebne pred sudom aj dokazat....
Mária27
31.07.13,17:32
Začať treba tým, že budete tvrdiť, že nehnuteľnosti patria do dedičstva. Absolutnú neplatnosť zmluvy treba dokazovať tým, že vôla prevodcu bola iná. Vtedy bude súd zisťovať písomný prejav vôle aj ostatné okolnosti, o ktorých tu píšeš, napr. či bola zmluva doložená po podaní návrhu na vklad ...
. Sestra by mala vysvetliť, ako sa overoval podpis, či zmluvu prečítali, či nemohol vymeniť aspoň niektoré listy zmluvy pre overovaním podpisu ... Škoda, že sa otec trápil a nezdôveril či niečo nepodnikol ešte za života
draik
31.07.13,20:05
Akokoľvek to znie drsne, je to len a len jeho chyba, že to podpísal. Každý si má prečítať, k čomu sa zaväzuje. Ak by nebolo jeho súhlasu, naviac prejaveného podpisom pred notárkou resp.matrikou, k ničomu by nedošlo. Ako by mal byť ešte viac ten človek chránený? Bola to len jeho dôverčivosť alebo, žiaľ, hlúposť.