Kaka
26.07.13,10:07
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať na refakturáciu kulturnej akcie,ktorá sa konala v Čechách a ja ju chcem refakturovať do Maďarska.My aj v Maďarsku sú platci DPH.Či mám faktúru vystaviť s DPH alebo bez DPH a aký text mám napísať na faktúru.Ďakujem
a_je_to
30.07.13,19:03
Refakturácia ? To znamená, že Čech vám fakturoval kultúrnu akciu a vy ju chcete refakturovať Maďarovi ? Boli ste sprostredkovateľom kultúrnej akcie ? A ako vám ju fakturoval Čech ? Očakávam, že bez DPH. Odpoveď musíš hľadať najprv v § 15 a následne v § 16/3. Ten rozlišuje dodanie akcie a súvisiace služby. Dodanie akcie je podľa prvej vety, teda pre platiteľa DPH bez DPH. Lebo pre platiteľa DPH platí prvá veta § 16/3 a náväzne § 15/1. Sprostredkovanie akcie - ak ho možno považovať za súvisiacu službu je potom podľa druhej vety § 16/3, aj pre platiteľa s DPH, ale s českou. Teda na sprostredkovanie takej služby v ČR musí mať Slovák registráciu pre českú DPH. Lebo nemá na koho preniesť svoju slovenskú daňovú povinnosť s miestom dodania v ČR. Toľko zákon k Tvojmu opisu prípadu. Prečítaj to a porovnaj so svojím upresneným zadaním. Na DPH zo súvisiacich služieb mali právo Česi. Ale ak sa doposiaľ neozvali, kašli na to a vyfakturuj tak ako by akciu robila vaša firma, teda bez DPH. Do faktúry sa píše že služba podlieha zdaneniu u príjemcu. Ale ako sa to píše po maďarsky ... to Ti veru neviem.