MartuskaN
26.07.13,13:33
Uplatnili sme nárok na bankovú záruku keďže dodávateľ prestal plniť svoje povinnosti. Peniaze boli poukázané na náš bankový účet. Ako tento prípad zaúčtovať? žeby 378/648 a 221/378?
ďakujem
a_je_to
01.08.13,21:25
Divné ... lebo banková záruka sa vybavuje voči strane povinnej platiť za dodávku. Teda voči odberateľovi, nie voči dodávateľovi. Ale ak že predsa len áno, tak banka iba uhradí záväzok z viazaných financiií povinného, alebo záväzok uhradí z rýchleho úveru na tento účel. Ale u prijímajúceho je to iba jednoduchá úhrada záväzku - ako keby riadne uhradil, na zdroji nezáleží. To nech si účtovne rozlišuje druhá strana a banka.
MartuskaN
05.08.13,07:17
banková záruka bola dodávateľom zriadená na základe zmluvy počas záručnej doby v prípade, že by neplnil svoje povinnosti pri reklamácii stavby. Ja v súčasnosti neevidujem žiadne pohľadávky ani záväzky voči dodávateľovi stavby - všetko bolo vyrovnané počas výstavby.... Keďže sa k reklamácii postavil tak, ako sa postavil, uplatnili sme nárok a peniaze nám boli poukázané na účet. Opravu si môžem objednať u inej spoločnosti... V akej hodnote bude oprava netuším, ale asi to nebude až toľko, čo mi bolo na účet pripísané. Teda predpokladám súd....
No ako zaúčtovať inkaso na účet, to mi až také jasné nie je...
a_je_to
05.08.13,16:09
V prvom zadaní nebolo uvedené, že iba prestal niečo plniť, nie že ide o bankovú záruku za reklamáciu. Ak je to takto, tak účtuj príjem peňazí zatiaľ na 221/325. Po odstránení reklamovaných vád stavby iným dodávateľom zaúčtuješ jeho faktúru na 511+343/321, uhradíš 321/221. Zostáva zúčtovať náhradu od pôvodného dodávateľa. Mohla by sa aj na 325/648, ale stačí 325/511. DPH sa v zúčtovaní neuplatní, tá sa vyrovná cez odpočítanie.