Andrej13
26.07.13,20:04
Podľa zákona o dani z príjmov par. 49a ods. 6: Ak dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich povinnosť registrácie podľa tohto zákona, najmä ak daňovníkovi zanikne daňová povinnosť, je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom tieto zmeny nastali.

A moja otázka znie, mám spoločnosť, kde občas máme dohodárov na pravidelný ale väčšinou na nepravidelný príjem. Ak však máme v danom mesiaci jedného dohodára, ktorý skončil k 17.07, sme povinný oznámiť ukončenie povinnosti platiť daň zo závislej činnosti do 31.08, ale čo ak medzitým príde ďalší dohodár? Ja ako účtovník neviem nikdy dopredu kto kedy bude. Mám teda nahlasovať ukončenie a potom znovu vznik? Alebo sa mám tváriť že nič. A ak sa tváriť, tak mám vždy počkať ku koncu mesiaca či budeme niekoho mať? Ďakujem za radu.
tictac7
26.07.13,18:08
....ale veď sám píšeš "... ale čo ak medzitým príde ďalší dohodár? ". Veď budeš mať dohodára, tak nebudeš mať poviinosť odhlasovať. Len sa Ti môže stať, že budeš musieť občas možno aj nulový výkaz podať.... Napr., ak Ti niekto skončí 17.7. a nový nastúpi 31.8. a bude mať nepravidelný príjem vyplatený napr. až v októbri
kremienok76
26.07.13,18:51
Ak si nezúčtoval a nevyplatil mzdu v niektorom mesiaci nepodávaš prehľad len vtedy ak mzdy boli zúčtované a vyplatené podávaš prehľad. Teda ak máš napr. dohodára a v niektorom mesiaci nič neodpracoval nemáš vypočítanú mzdu a prehľad nepodávaš.
pozri Zákon o dani z príjmu, §39 odsek 9.