Zuzka456
27.07.13,07:46
Poprosím o radu. Som vlastníčka 1/4 nehnut., sestra 1/4 a mama 1/2. Mama je zbavená svojprávnosti, ako opatrovník som určená ja aj s povinnosťou starať sa o jej majetok. Aktuálne z dôvodu zdravotného stavu je trvalo umiestnená v sociálnom zariadení. V nehnuteľnosti po smrti otca som zostala bývať ja so svojou rodinou a mama. Sestra má trvalý pobyt v inej nehnuteľnosti v inom meste. S mamou sme riešili všetky potrebné investície, údržbu a opravu nehnuteľnosti, pričom na financovaní som sa podielala iba ja. Sestra nikdy neprispela finančne na tieto investície a stále sa vyjadruje, že tieto náklady boli zbytočné a neopodstatnené. Už dlhšiu dobu sa snažím so sestrou dohodnúť na vysporiadaní jej 1/4 podielu - dedičstvo po otcovi, ale bezúspešne. Sestra trvá na vyčíslení podielu podľa trhovej hodnoty - tzn. znaleckom posudku. Dala som si vypracovať znalecký posudok na aktuálnu hodnotu, avšak hodnota stanovená znalcom sa dosť výrazne odlišuje od reálnej predajnej hodnoty podobných nehnuteľnosti v danej lokalite. Reálnu predajnú hodnotu som si overila priamo v najväčšej realitnej kancelárii v našom meste, pričom vychádza z cien, za ktoré v poslednej dobe predali podobné nehnuteľnosti - rodinné domy. Podľa realitnej kancelárie za cenu stanovenú v znaleckom posudku by uvedený rod. dom bol nepredajný. Mnou vynaložené investície sú v dosť vysokej čiastke, cca 50 000,- eur. Ako by som mala postupovať, aby sestra akceptovala trhovú hodnotu domu v zmysle reálnej predajnej hodnoty a zároveň boli zohľadnené investície, ktoré som do nehnuteľnosti vložila? Problém je ešte v tom, že mám v zmysle rozhodnutia súdu povinnosť starať sa o majetok matky, ktorá je väčšinový vlastník, ale sestra nesúhlasí s akoukoľvek údržbou a rekonštrukciou, nesúhlasí, aby som užívala priestory, v ktorých bývala naša mama pred umiestnením v soc. zariadení, čím bráni, aby tam bola aj naša matka počas jej pobytov v rod. dome, keďže pravidelne min. 1x do mesiaca ju beriem domov a jej zdrav. stav si vyžaduje 24 hodinovú starostlivosť a prítomnosť inej osoby. Ja so svojou rodinou užívam v dome priestory na 1. poschodí kde vedú schody a mama sa už dosť ťažko pohybuje. V priestoroch, ktoré užívala a stále by mala užívať naša mama sme urobili čiastočnú rekonštrukciu - urobili podhľady so zateplením, čiastočne zateplili podlahy s jej výmenou a vymenili kuchynskú linku. S uvedenými prácami sestra absolútne nesúhlasí.
Ďakujem za radu
Ice dive
27.07.13,05:54
zaujímalo by ma ako znalec určil hodnotu nehnuteľnosti, a táto je podľa RK nepredajná... keďže v znaleckom posudku je dosť podstatná časť pri stanovovaní ceny aj poloha nehnuteľnosti, občianska vybavenosť v obci, ako aj trhový koeficient predaja a nákupu.... Ďalšia vec ako bol znalecký posudok robený??? ak na vysporiadanie nehnuteľnosti, mal znalec odpočítať investície, ktoré ste do domu urobili z vlastného t.j. mal ohodnotiť dom ku dňu smrti otca so stavom ako bol vtedy a prenásobiť ho koeficientom aby sa dostal na dnešnú cenu a takéto ceny musia byť spravidla nižšie ako tie trhové a to z dôvodu, že sa odrátavajú tvoje investície a % amortizácie je podstatne vyššie keďže sa pozerá na opotrebenie nehnuteľnosti ako pred rekonštrukciou...
buchač
27.07.13,08:43
Rodinné problémy nemá význam riešiť ...
Veľa prípadov skončilo , končí a aj skončí na súde , nakoľko jeden súrodenec nie je spokojný s tým alebo hentým ...
Hlavným činidlom sú ako vždy len a len peniaze ...

Čo sa týka realitky ???
Každá chce zarobiť , to je jasné ...veď je to len biznis .
Ibaže to , čo neprejde cez realitku ( veľké oči znalca a aj realitky ) , tak to sa v pohode dá predať individuálne ....

Je ale samozrejmosťou , že príliš veľké oči by nemal mať ani predávajúci ...
Tiež by sa mal držať v rteálnych číslach .
Ibaže poniektorí sú schopní do tej ceny zahrnúť ešte aj svoje rodné číslo ...
sito
27.07.13,09:19
Že sestra, sviňa to je! Ale, aj tie mavajú súrodencov ...
draik
27.07.13,19:06
V tomto prípade vstúpi do hry veľmi veľa vecí s neistým výsledkom. Len tak námatkovo:
1. Ak neustúpite sestre, ona predať nemusí.
2. Ak ju budete chcieť "vytesniť"súdnou cestou, budete musieť preukázať dôvod (prečo len jej podiel? prečo nie aj podiel matky?) Ak by ste sa chceli stať výlučnou vlastníčkou súdnou cestou, budete musieť presvedčiť súd, prečo by mal návrhu vyhovieť.
3. Ak by došlo k vyporiadaniu spoluvlastníctva nehnuteľnosti súdnou cestou, Vaše "investície " sa rozdelia na bežnú údržbu a podielovými spoluvlastníkmi (väčšinou hlasov) schválené resp. neschválené investície do zhodnotenia (nemáte poverenie len na bežné veci?). Podľa toho sa bude postupovať ďalej.
4. A do toho všetkého nesvojprávnosť spoluvlastníka.