daska64
15.03.06,07:47
Ahojte poraďáci,
prosím o radu. SZČO , JU, neplatca DPH, Príjem za rok 2005 mal len 10000.- Sk(na túto sumu má potvrdenie, kde je uvedená suma zrazených preddavkov) t.zn. že dám do príjmu sumu 10 000.- alebo sumu po odpočítaní tohto preddavku?, výdavky 40 000.- - je v strate, to mi je jasné. Ale má manželku na rodič. príspevku, bola do mája 2005 zamestnaná, v júli sa im narodil syn. Pochopila som to správne, že keď nemá SZČO zdaniteľný príjem vyšší ako 6nás. min. mzdy (39600.-) nemá nárok žiadať o daňový bonus? Nakoľko je v strate nemôže si ani uplatniť OP na manželku? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla, preto prosím o radu. Ďakujem všetkým, ktorí odpovedia.
mysimis
15.03.06,06:50
Ak má príjem len 10000 Sk nemá nárok na daňový bonus.
skvarki
15.03.06,06:51
Daňovník ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane podľa § 6 môže si uplatniť daňový bonus. /§33 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov/
evina
15.03.06,06:55
Ahojte poraďáci,
prosím o radu. SZČO , JU, neplatca DPH, Príjem za rok 2005 mal len 10000.- Sk(na túto sumu má potvrdenie, kde je uvedená suma zrazených preddavkov) t.zn. že dám do príjmu sumu 10 000.- alebo sumu po odpočítaní tohto preddavku?, výdavky 40 000.- - je v strate, to mi je jasné.

Nie je mi jasné, aké potvrdenie o príjme s uvedenými zrazenými preddavkami má SZČO. Nejde náhodou o príjem zo ZČ?? Ináč príjem sa uvádza celý a preddavky sa odpočítavajú v príslušnom riadku DP /neviem Ti napísať v ktorom, neviem o aký typ príjmu ide/..


Ale má manželku na rodič. príspevku, bola do mája 2005 zamestnaná, v júli sa im narodil syn. Pochopila som to správne, že keď nemá SZČO zdaniteľný príjem vyšší ako 6nás. min. mzdy (39600.-) nemá nárok žiadať o daňový bonus? Nakoľko je v strate nemôže si ani uplatniť OP na manželku? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla, preto prosím o radu. Ďakujem všetkým, ktorí odpovedia.

Je pravda, že si nemôže uplatniť ani DB ani odpočitateľnú položku. Odpočitateľná položka na manželku nemôže prehĺbiť stratu.

. .
daska64
15.03.06,07:08
Ano, máš pravdu,je to príjem §5 , z§6 nemá žiadny príjem. Takže ak dobre chápem, tak žiadna OP na manželku, žiadny nárok na DB, iba mu DÚ vráti daň ktorú mal zrazenú. Čo ale v prípade, že by mal príjem zo živnosti 50 000.-? Potom by mal vyčíslený ZD, mal by nárok na OP na manželku v sume rozdielu medzi jej príjmom (kym mala ZČ) a OP, a mal by nárok na vyplatenie DB vo výške ???Sk /mesiac.
Ďakujem za pomoc.
__________________
evina
15.03.06,07:22
Ano, máš pravdu,je to príjem §5 , z§6 nemá žiadny príjem. Takže ak dobre chápem, tak žiadna OP na manželku, žiadny nárok na DB, iba mu DÚ vráti daň ktorú mal zrazenú. Čo ale v prípade, že by mal príjem zo živnosti 50 000.-? Potom by mal vyčíslený ZD, mal by nárok na OP na manželku v sume rozdielu medzi jej príjmom (kym mala ZČ) a OP, a mal by nárok na vyplatenie DB vo výške ???Sk /mesiac.
Ďakujem za pomoc.
__________________

1. Aj keď nemal príjmy zo živnosti, musí podať DP typu B, kde v prvej časti uvedie príjmy z § 5. V živnosti mal asi nejaké výdavky, takže mu vyjde strata. Potvrdenie priloží k DP. Preddavok, ktorý mu zrazili uvedie na riadku 96 DP a vyplní žiadosť dolu na vrátenie preplatku a dostane ho späť.

2. Ak by mal príjem 50 000 a vykázal by ZD mal by nárok na DB na alikvótnu časť, júl-august á 400 SK , t.j. spolu 800 SK sep.-december á 450, tj. 1 800 splu = 2 600 a aj na rozdiel OP na manželku mínus jej príjmy, ale zarátava sa tam príjem zo ZČ a aj materská, iba rodičovský príspevok nie.
daska64
15.03.06,08:30
Ešte mám dotaz, čo v prípade, ak má SZČO (JU) zdaniteľný príjem 50000.-, základ dane (r. 68,69) je 5000.- Po odpočítaní 87936.- vyjde daň (r.77) 0. Podľa §33 splnil podmienky aj 6násobku min. mzdy aj základu dane ale nárok na daň. bonus, ktorý mu vznikol nemá možnosť odpočítať z vlastnej daň. povinnosti. Vráti mu celú čiastku DU formou preplatku ?
evina
15.03.06,09:22
Ešte mám dotaz, čo v prípade, ak má SZČO (JU) zdaniteľný príjem 50000.-, základ dane (r. 68,69) je 5000.- Po odpočítaní 87936.- vyjde daň (r.77) 0. Podľa §33 splnil podmienky aj 6násobku min. mzdy aj základu dane ale nárok na daň. bonus, ktorý mu vznikol nemá možnosť odpočítať z vlastnej daň. povinnosti. Vráti mu celú čiastku DU formou preplatku ?
§33
6/ Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku;


Áno vráti. Vyplň časť DP XIV.

Pre istotu ešte raz pripájam podmienky pre uznanie DB, lebo mal kombináciu príjmov podľa §5 a 6:

1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy , alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 5 000 /to je pre rok 2005/ ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
emily 2
21.03.06,10:06
Robím prvýkrát DP s daň. bonusom.Prosím o potvrdenie, či som si to dobre vysvetlila, nechcem nikoho poškodiť.

SZČO mal príjmy 79 612,- Sk a výdavky 26 224,- Sk ( 25 % a poistné ).
Základ dane 53 388,- Sk . Podnikal cca od polovice mája 2005.

Po odpočítaní nezd. časti na daňovníka ( 87 936 ,- Sk ) mu vychodí daň 0.

Splnil podmienky na uplatnenie daň. bonusu 5 000,- Sk a DU na základe žiadosti - XIV: oddiel DP mu vyplatí celú sumu 5 000,- Sk???

Ďakujem za odpoveď . Viem , že sa to tu píše dookola, ale som v časovej tiesni a chcem toto DP uzavrieť ( ešte ma ich čaká 5 ) Emily 2.
sisi29
21.03.06,11:41
Dobrý deň, som tu nováčik, chcela by som poprosiť o radu:
príjmy cca 100000,-
výdavky cca 70000,-, základ dane 30000,- a zaujímalo by ma či odpis stroja, ktorý činí 40000,- uvediem do výdavkov prevádzková réžia aj spolu s výdavkami pri účtovaní v JU a tým navýšim výdavky na 110000,- t.z. že som v strate, kedže výsledok je mínusový, alebo je možnosť prerušiť odpis na daný rok a pôvodný daňový základ ponížim o nezd.položku na daňovníka a tým pádom nebude účt.výsledok mínusový a daň na úhradu bude 0? ďakujem
renča1
21.03.06,11:56
Robím prvýkrát DP s daň. bonusom.Prosím o potvrdenie, či som si to dobre vysvetlila, nechcem nikoho poškodiť.

SZČO mal príjmy 79 612,- Sk a výdavky 26 224,- Sk ( 25 % a poistné ).
Základ dane 53 388,- Sk . Podnikal cca od polovice mája 2005.

Po odpočítaní nezd. časti na daňovníka ( 87 936 ,- Sk ) mu vychodí daň 0.

Splnil podmienky na uplatnenie daň. bonusu 5 000,- Sk a DU na základe žiadosti - XIV: oddiel DP mu vyplatí celú sumu 5 000,- Sk???

Ďakujem za odpoveď . Viem , že sa to tu píše dookola, ale som v časovej tiesni a chcem toto DP uzavrieť ( ešte ma ich čaká 5 ) Emily 2.

áno vrátia szčo daň.bonus 5 000,00. Zvyšok nezdan.čiastku, ktorú si neuplatnil szčo si môže douplatniť manžel-ka vo svojom daň.priznaní (87 936 - 53 388 = 34 548,00) Bola by to škoda nevyužiť, ak sa teda dá u manžela-ky szčo.
renča1
21.03.06,11:58
Dobrý deň, som tu nováčik, chcela by som poprosiť o radu:
príjmy cca 100000,-
výdavky cca 70000,-, základ dane 30000,- a zaujímalo by ma či odpis stroja, ktorý činí 40000,- uvediem do výdavkov prevádzková réžia aj spolu s výdavkami pri účtovaní v JU a tým navýšim výdavky na 110000,- t.z. že som v strate, kedže výsledok je mínusový, alebo je možnosť prerušiť odpis na daný rok a pôvodný daňový základ ponížim o nezd.položku na daňovníka a tým pádom nebude účt.výsledok mínusový a daň na úhradu bude 0? ďakujem

ak si upaltnite odpis za r.2005 treba ho naúčtovať v uzavier.operáciach dátumom 31.12., ako prevádz.réžia. Môžete aj vynechať ročný daňový odpis na jedno alebo viac zdaň.období.Záleží na vás ako sa rozhodnete, čo bude pre vás výhodnejšie.:)
emily 2
21.03.06,13:30
Ďakujem za odpoved.
Čo sa týka manželky, tá bola doma s dieťaťom . Ešte idem naháňať rodný list, lebo viem , že sa im narodilo dieťa , ale neviem ani presne kedy.

( Sumu samozrejme vypočítam alikvótnu časť - tých 5 000,- bol len príklad )

Emily 2.