tim18
27.07.13,21:44
Dobrý večer. Vopred sa ospravedlňujem za moju otázku ak to tu už niekde je, ale ja osobne som nenašiel na ňu odpoveď aj keď som si prešiel všetko parkrát za sebou a už celý deň pomaly sedím za počítačom a snažím sa vypátrať odpovede na všetky moje nejasnosti.
1. Zaujímalo by ma či môžem nakupovať v čínskych eshopoch a následne tovar predávať vo svojom eshope v SR. Som živnostník(nie som platca DPH), iba začínam a môj sortiment zahrňuje oblečenie, bižutériu a hodinky.
O DPH a CLO mám už niečo naštudované. Viem, že DPH a CLO sa neplatí pri objednávke do 22eur, nad 22eur sa už platí DPH a nad 150eur sa platí DPH aj CLO.
2. Chcel by som sa opýtať či takto nadobudnutý tovar musím ešte nejako dokladovať na Daňovom Úrade, poprípade na inom úrade, alebo stačí potom posunúť faktúry z toho nákupu a potvrdenia o zaplatení DPH a CLA účtovníčke na konci roka?
Stránky z ktorých chcem objednávať tovar sú celosvetovo známe a overené, tak si myslím, že už musia spĺňať nejaké kritéria kvality a európske normy. Chcel by som nakupovať na stránkach www.sammydress.com , www.alibaba.com a www.focalprice.com
Poprípade ak niekto takýmto spôsobom už podniká, uvítal by som vaše rady a skúsenosti, veľmi by mi to pomohlo. Chcel by som sa vyhnúť pokutám a rôznym právnym postihom za svoju neznalosť. Potreboval by som všetko poznať od A po Z a nejako sa nemôžem k tomu dopátrať. Som mladý a ctižiadostivý chalan, chcem podnikať a každý nejako začínal. Vopred všetkým ďakujem
kobolcs
29.07.13,00:14
mozes. vybav si EORI na colnom urade. zaplat clo,dph. Davaj pozor aby nedavali nezmyselne sumy na fa (cinania ti chcu pomoct ze to daju za velmi dobru cenu na fa napr 100ks mobilov za 100usd alebo rovno gift . co sa nezapaci nasmu colnemu organu a potom on si stanovi obvyklu cenu z ich tabuliek a mas po biznise.
Certifikacie ano treba si vypy tat napr. CE certifikat od cinanov , len pozor aby to nebol ChinaExport (CE) to je ti na nic, inak skusky u nas su dost drahe. Este si davaj pozor na kvoty, na bezpecnost vyrobkov, a na Poliakov :) (ked nieco zistia ze ide tak rovno si objednaju zopar kontainerov a ty s tvojimi par 100ksmi mas po biznise. Na zaciatok odporucam posielat cez kurierov napr s DHL i UPS mam dobre skusenosti, existuje kniha Dovoz zbozi z ciny tam je to vsetko pokope popisane sice pre CR ale u nas plati skoro vsetko.

EDIT > ak chces podnikata legalne tak zabudni na 150eur, pre tovar urceny na dalsi predaj neplati (ak sa priznas). Male mnozstvo sa neoplati, dobre ceny dostanes od 100,500,1000 ks podla toho co to je. Napriklad prislusentvo k mobilu cena u nas 29 eur, cena v cine pri 1000ks odbere 5eur+dph+clo+doprava
import export zivnost neexistuje cize malo- velkoobchod staci
tim18
29.07.13,07:30
Ďakujem za odpoveď :) Už som si myslel, že mi nikto nepomôže. Odpovedal si mi na všetko čo som potreboval. O tom EORI som este nepočul. Dobre, že si mi o tom povedal, zaregistrujem sa tam. Zatiaľ chcem objednávať iba malé množstvá (do tých 150eur) a keď sa to rozbehne tak sa podujmem určite aj na väčšie objednávky. Ohľadom certifikátu CE skúsim napísať na stránky kde by som chcel objednávať, snáď mi ho číňania pošlú aj s tovarom. A napíšem im aby mi aj zadávali normálne ceny na balíčky, aby s tým nebol problém na colnici. Nechcem žiadne zbytočné problémy a chcem podnikat legálne. O poliakoch viem, že sú špekulanti :D mám bakalársky titul z poľského jazyka a kultúry a chystám sa aj do veľkoskladov Ptak v poľskej Lodzi. A ešte by som sa chcel opýtať či musím mať predmet činnosti živnosti aj "dovoz a vývoz tovaru" alebo stačí keď mám "Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)". Ďakujem ešte raz za pomoc. :)