Zuzka456
28.07.13,12:00
Vraciam sa ku staršej téme, ku ktorej som dostala rady a chcela by som moju otázku doplniť. Uvádzam text staršej témy a nižšie jej doplnenie:

Poprosím o radu. Som vlastníčka 1/4 nehnut., sestra 1/4 a mama 1/2. Mama je zbavená svojprávnosti, ako opatrovník som určená ja aj s povinnosťou starať sa o jej majetok. Aktuálne z dôvodu zdravotného stavu je trvalo umiestnená v sociálnom zariadení. V nehnuteľnosti po smrti otca som zostala bývať ja so svojou rodinou a mama. Sestra má trvalý pobyt v inej nehnuteľnosti v inom meste. S mamou sme riešili všetky potrebné investície, údržbu a opravu nehnuteľnosti, pričom na financovaní som sa podielala iba ja. Sestra nikdy neprispela finančne na tieto investície a stále sa vyjadruje, že tieto náklady boli zbytočné a neopodstatnené. Už dlhšiu dobu sa snažím so sestrou dohodnúť na vysporiadaní jej 1/4 podielu - dedičstvo po otcovi, ale bezúspešne. Sestra trvá na vyčíslení podielu podľa trhovej hodnoty - tzn. znaleckom posudku. Dala som si vypracovať znalecký posudok na aktuálnu hodnotu, avšak hodnota stanovená znalcom sa dosť výrazne odlišuje od reálnej predajnej hodnoty podobných nehnuteľnosti v danej lokalite. Reálnu predajnú hodnotu som si overila priamo v najväčšej realitnej kancelárii v našom meste, pričom vychádza z cien, za ktoré v poslednej dobe predali podobné nehnuteľnosti - rodinné domy. Podľa realitnej kancelárie za cenu stanovenú v znaleckom posudku by uvedený rod. dom bol nepredajný. Mnou vynaložené investície sú v dosť vysokej čiastke, cca 50 000,- eur. Ako by som mala postupovať, aby sestra akceptovala trhovú hodnotu domu v zmysle reálnej predajnej hodnoty a zároveň boli zohľadnené investície, ktoré som do nehnuteľnosti vložila? Problém je ešte v tom, že mám v zmysle rozhodnutia súdu povinnosť starať sa o majetok matky, ktorá je väčšinový vlastník, ale sestra nesúhlasí s akoukoľvek údržbou a rekonštrukciou, nesúhlasí, aby som užívala priestory, v ktorých bývala naša mama pred umiestnením v soc. zariadení, čím bráni, aby tam bola aj naša matka počas jej pobytov v rod. dome, keďže pravidelne min. 1x do mesiaca ju beriem domov a jej zdrav. stav si vyžaduje 24 hodinovú starostlivosť a prítomnosť inej osoby. Ja so svojou rodinou užívam v dome priestory na 1. poschodí kde vedú schody a mama sa už dosť ťažko pohybuje. V priestoroch, ktoré užívala a stále by mala užívať naša mama sme urobili čiastočnú rekonštrukciu - urobili podhľady so zateplením, čiastočne zateplili podlahy s jej výmenou a vymenili kuchynskú linku. S uvedenými prácami sestra absolútne nesúhlasí.
Ďakujem za radu

Dopĺňam otázku podľa napísaných odpovedí:

znalecké posudky mám dva, prvý na stav pred investíciami a druhý na aktuálny stav. Reálne - v prvom bola vyčíslená hodnota domu aj s pozemkom 215 000,- eur a v druhom 247 000,- eur. Čo sa týka investícii - urobilo sa komplet zateplenie celého rodinného domu , výmena okien, výmena plynového kotla, dobudovania radiátorov a vyregulovanie celej vykurovacej sústavy, výmena vnútorného schodišťa, rekonštrukcia kúpelne a WC na 1. poschodí a na prízemí, výmena interiérových dverí. V suteréne sa jedna technická miestnosť prerobila na funkčnú izbu pre syna. Dom má 40 rokov. Mama, s ktorou som tu bývala mi dala čestné vyhlásenie, že súhlasí s údržbou a opravou a financovať sa to bude z mojích zdrojov, keďže ona mala už len dôchodok. Podľa ponúk na predaj , ktoré som pozerala na internete a týkajú sa lokality, kde sa dom nachádza, ceny sa pri podobných domoch pohybujú 140 000,- až 190 000,- eur a to aj zodpovedá tomu, čo mi uviedla realitka. Podľa informácie susedov, ktorí aktuálne domy predávali, museli ísť s ponúkanou cenou dole, aby dom predali a predávali ho aj 2 roky. Konkrétne 2 nehnuteľnosti sa tu predali teraz za cca 160 000,- eur. Keď som sa pýtala znalca, prečo sú medzi jeho ZP a ponukou na internete takéto rozdiely, povedal mi len, že jeho koeficiety nepustia. Viem, že by mal porovnávať cenu aj s min. 3-mi podobnými nehnuteľnosťami, ale to neurobil.
Čo sa týka vysporiadania podielu, tak by som chcela riešiť len jej podiel, lebo to bola hlavne požiadavka jej a jej manžela. Keďže doteraz som to neurobila, ona už mohla mať z vyplatenej čiastky aj úroky a teda zisk, ja sa ju snažím zhodnocovaním nehnuteľnosti vydediť. Minulý rok si vyžiadala kompletný prehľad všetkého, čo sa urobilo s finančným vyčíslením. Spolu to bolo 47 000,- eur. Následne sa ústne vyjadrila, že rozpočet akceptuje, ale to je len ústne.Jej posledné stanovisko je, že kým sa nevyrieši táto situácia, nesúhlasí s akoukoľvek údržbou, opravou, rekonštrukciou, priestory, ktoré užívala naša mama musia ostať v pôvodnom stave. Pred pár mesiacmi za zateplenie priestorov na prízemi (strop aj podlaha), výmena podlahy v izbe, kde má mama spálňu, v kuchyni a za výmenu kuchynskej linky podala na mňa oznámenie na polícii za "neoprávnené podstatné zásahy do nehnuteľnosti".
arizona
28.07.13,11:09
odpoved, ci otazka sa doplna v povodnej teme http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
Nezaklada sa kvoli tomu dalsia tema / ci dokonca 3x /

Myslis, ze moc ludi bude mat naladu a chut vyhladavat tvoje starsie temy, ci citat ten dlhocizny"plagat" prekopirovany z predoslych tem???
misoft
28.07.13,15:03
odpoved, ci otazka sa doplna v povodnej teme http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
Nezaklada sa kvoli tomu dalsia tema / ci dokonca 3x /

Myslis, ze moc ludi bude mat naladu a chut vyhladavat tvoje starsie temy, ci citat ten dlhocizny"plagat" prekopirovany z predoslych tem???
...opäť jedna z tých (Zuzka456), ktorá považuje Etiketu Porady za zbytočnosť!:mad: