DirEnGrey
28.07.13,16:26
Dobrý deň. Chcel by som sa informovať ohľadom niektorých záležitostí pri založení spoločnosti. Viem, že spoločenskú zmluvu podpisujú zakladatelia, podpisy musia byť overené, tiež, že podpisy musia byť overené aj v návrhu, ktorí podpisujú konatelia. Ešte viem, že kópie živnostenských oprávnení je potrebné si dať overiť (ak sa nepredložia originály). O ďalších dokumentoch mi to nie je celkom jasné. Myslím si, že už nie je potrebné akékoľvek iné dokumenty osvedčovať, ktoré sú súčasťou príloh.

1. Je potrebné osvedčovať podpisy na týchto dokumentoch pri podaní návrhu na zápis spoločnosti?
- čestné vyhlásenie zakladateľa, že nemá daňovú povinnosť podľa osobitného predpisu,
- podpisové vzory konateľov,
- súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zápisom spoločnosti.

2. V dvoch vyhotoveniach sa spolu s návrhom prikladá pri zápise iba?
- spoločenská zmluva,
- živnostenské oprávnenie (resp. overená kópia),
- vyhlásenie správcu vkladov.

3. Čo sa týka podpisových vzorov konateľov, píšete to do návrhu k prílohám?

Ak mi niečo chýba v zozname, prosím, doplnte mi to. Za odpovede vopred ďakujem.
focalor
29.07.13,05:23
Ad 1)
- ak podávam návrhy na zápis sro do OR za klientov, tak podpisove vzory konatelov neoverujem, rovnako ani suhlas vlastnika nehnutelnosti, pokial ide o cestne vyhlasenie, tak podla § 4 ods. 5 vyhl. 25/2004 Z.z. tak podpis mui byt overeny, pokial ide o to spominane cestne vyhlasenie, tak myslim, ze to sa doklada, len pokial je zakladatel zahranicna osoba, ktora nie je danovnikom v SR, inak sa doklada suhlas spravcu dane...

Ad 2)
- prikladal som v dvoch vyhotoveniach aj listinu o ustanoveni do funkcie konatela s podpisovym vzorom (ide to do zbierky listin),
zvysok myslim staci jeden x, hoci ja to vsetko riesim cez ZEP a teda vsetko davam len 1x....

Ad 3)
- kazda listina, ktora je prilohou sa v navrhu uvadza, ak je podpisovy vzor sucastou inej, tak by som to v navrhu zdoraznil, aby nahodou to neprehliadli a nemali s tym problem na OR....
kremienok76
29.07.13,06:36
Ako robíš podaj v papierovej alebo elektronickej forme ? sro zakladá jedna FO alebo viac, PO ? Podľa toho sa to vlastne všetko odvíja. Počty dokumentov, aj aké dokumnety podávaš.
DirEnGrey
01.08.13,22:20
Ďakujem za odpovede.

kremienok76:
Ide o zápis v papierovej forme a nejde o jedno-osobovú s. r. o.

ad focalor:
Ide o zahraničnú osobu, mne z toho vyplýva, že konkrétne toto čestné vyhlásenie sa overovať nemusí, pretože čestné vyhlásenie v tomto prípade neobsahuje údaj, ktorý sa ma zapísať do registra a v druhom prípade v ustanovení, ktoré si/Ste uviedol/li sa hovorí o čestnom vyhlásení navrhovateľa. V zmysle § 11 ods. 2 písm. h) vyhl. 25/2004 Z. z. sa hovorí o čestnom vyhlásení zakladateľa (ktoré, ako je už zrejmé, substituuje súhlas správcu dane). V zásade mi to tak príde logické, možno sa mýlim, čo si o tom myslíš/te? Rozumiem, že v rámci istoty, by bolo vhodné podpisy overiť.
Moja SRO
01.08.13,22:26
Ďakujem za odpovede.

kremienok76:
Ide o zápis v papierovej forme a nejde o jedno-osobovú s. r. o.

ad focalor:
Ide o zahraničnú osobu, mne z toho vyplýva, že konkrétne toto čestné vyhlásenie sa overovať nemusí, pretože čestné vyhlásenie v tomto prípade neobsahuje údaj, ktorý sa ma zapísať do registra a v druhom prípade v ustanovení, ktoré si/Ste uviedol/li sa hovorí o čestnom vyhlásení navrhovateľa. V zmysle § 11 ods. 2 písm. h) vyhl. 25/2004 Z. z. sa hovorí o čestnom vyhlásení zakladateľa (ktoré, ako je už zrejmé, substituuje súhlas správcu dane). V zásade mi to tak príde logické, možno sa mýlim, čo si o tom myslíš/te? Rozumiem, že v rámci istoty, by bolo vhodné podpisy overiť.

Podpisy na uvedených čestných vyhláseniach nie je potrebné osvedčovať. Pri elektronickom podaní by si ušetril viac ako 50% notárskych, správnych a súdnych poplatkov.
zuzanaK25
11.08.13,18:51
A hlavne sa treba poponahlat s tym zakladanim sro, pretoze od oktobra uz treba zakladne imanie preukazat vypisom z uctu!!! https://www.akmv.sk/2013/06/13/zalozenie-sro-zmena-od-1-10-2013/
RBS
12.08.13,12:43
Takže skúsim to zhrnúť:
Dávam si založiť jednoosobovú sro cez firmu so ZEP. Oni chcú mať overené takmer všetko.
Podľa týchto informácií však treba mať overené podpisy len na týchto dokladoch:
-splnomocnenie k vybaveniu živnosti
-splnomocnenie k zápisu do OR
-Spol.zmluva alebo zakl.listina
-súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom

Dokumenty len podpísané, neoverené:
-vyhlásenie správcu vkladu
-vyhlásenie zakladateľa (pri jednoosobovej sro)
-podpisový vzor konateľa

Prikladám dokumenty:
-živnostenský list
-súhlas daňového úradu so zápisom

Návrh na zápis robí firma so ZEP, ten nepodpisujem, dal som im splnomocnenie

Ak je tu niečo chybné alebo máte iné skúsenosti, opravte ma
Economic
12.08.13,17:12
Všetko je OK. Ja osobne používam jedno splnomocnenie aj na ŽÚ aj na OR. Moji klienti vyhlásenie zakladateľa overujú. Ostatné je identické.
Moja SRO
12.08.13,20:03
Takže skúsim to zhrnúť:
Dávam si založiť jednoosobovú sro cez firmu so ZEP. Oni chcú mať overené takmer všetko.
Podľa týchto informácií však treba mať overené podpisy len na týchto dokladoch:
-splnomocnenie k vybaveniu živnosti ....neoveriť
-splnomocnenie k zápisu do OR ....neoveriť
-Spol.zmluva alebo zakl.listina ....overiť
-súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom ....neoveriť

Dokumenty len podpísané, neoverené:
-vyhlásenie správcu vkladu ....neoveriť
-vyhlásenie zakladateľa (pri jednoosobovej sro) ....neoveriť
-podpisový vzor konateľa ....neoveriť

Prikladám dokumenty:
-živnostenský list
-súhlas daňového úradu so zápisom

Návrh na zápis robí firma so ZEP, ten nepodpisujem, dal som im splnomocnenie

Ak je tu niečo chybné alebo máte iné skúsenosti, opravte ma

opravené..ak chcú všetko overené, tak sú to amatéri, ktorí ti robia úplne zbytočné výdavky
DirEnGrey
26.08.13,08:33
Takže skúsim to zhrnúť:
Dávam si založiť jednoosobovú sro cez firmu so ZEP. Oni chcú mať overené takmer všetko.
Podľa týchto informácií však treba mať overené podpisy len na týchto dokladoch:
-splnomocnenie k vybaveniu živnosti ....neoveriť
-splnomocnenie k zápisu do OR ....neoveriť
-Spol.zmluva alebo zakl.listina ....overiť
-súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom ....neoveriť

Dokumenty len podpísané, neoverené:
-vyhlásenie správcu vkladu ....neoveriť
-vyhlásenie zakladateľa (pri jednoosobovej sro) ....neoveriť
-podpisový vzor konateľa ....neoveriť

Prikladám dokumenty:
-živnostenský list
-súhlas daňového úradu so zápisom

Návrh na zápis robí firma so ZEP, ten nepodpisujem, dal som im splnomocnenie

Ak je tu niečo chybné alebo máte iné skúsenosti, opravte ma

opravené..ak chcú všetko overené, tak sú to amatéri, ktorí ti robia úplne zbytočné výdavky


-k tomu "splnomocnenie k zápisu do OR" by som podpis overoval (minimálne splnomocniteľov), mne to vyplýva z § 4 ods. 3 vyhlasky č. 25/2004 Z. z. v spojení § 5 ods. 3 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri (toto neplatí v prípade elektronického podania - viď. avalik nižšie)

+ jedna technická otázka.

V zasade plati, ze podla § 112 Obchodneho zakonnika, ze navrh podavaju a podpisuju vsetci konatelia (podpisy musia byt overene).

Ak navrh podava splnomocnenec na zaklade plnomocenstva (nejde o elektronicky navrh), do navrhu na zapis s. r. o. do OR sa v kolonke Navrhovatel uvedie prave splnomocnenec (namiesto konatelov)? A potom na poslednej strane navrhu sa uvedie tiez splnomocnenec a overi sa jeho podpis (namiesto konatelov) + splnomocnenie s uradne overenym podpisom splnomocnitela (navrhovatela, teda konatelov)?
avalik
26.08.13,08:45
§ 5
Návrh

(1) Návrh na zápis údajov do obchodného registra, návrh na zápis zmeny zapísaných údajov a návrh na výmaz zapísaných údajov (ďalej len „návrh na zápis“) podáva navrhovateľ, ktorým je

a) zapísaná osoba,

b) osoba oprávnená podľa osobitného zákona.1)

(2) Návrh na zápis sa podáva na tlačive ustanovenom osobitným predpisom a musí byť doložený listinami, z ktorých vyplývajú údaje, ktoré sa majú do obchodného registra zapísať, a listinami, z ktorých vyplývajú skutočnosti, ktoré sa majú podľa tohto zákona preveriť.

(3) Pravosť podpisu navrhovateľa a pravosť podpisu splnomocniteľa, ak ide o zastúpenie na základe plnomocenstva, musí byť osvedčená. Osvedčenie pravosti podpisu sa nevyžaduje, ak návrh na zápis podáva orgán verejnej moci na základe osobitného zákona.

§ 5a
Osobitné ustanovenia pre elektronické podanie

(1) Návrh na zápis možno podať elektronickými prostriedkami. Tento návrh na zápis sa podáva v elektronickej podobe tlačiva, ktorá sa zverejní na internetových stránkach ústredného portálu verejnej správy6b) a ktorá obsahuje náležitosti ustanovené osobitným predpisom,6c) a tento návrh musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom5aa) navrhovateľa, inak registrový súd naň neprihliada.

(2) Ten, kto podpisuje návrh na zápis elektronickým podpisom, je povinný zabezpečiť overenie svojich osobných údajov na účely elektronického konania.

(3) Ak bol návrh na zápis podaný v listinnej podobe, všetky listiny podľa § 5 ods. 2 musia mať listinnú podobu, inak sa návrh na zápis považuje za neúplný. Ak bol návrh na zápis podaný elektronickými prostriedkami, listiny podľa § 5 ods. 2 možno podať v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe elektronickými prostriedkami podľa § 3 ods. 3. Listinná podoba listiny podľa § 5 ods. 2 prevádzaná do elektronickej podoby na účely jej podania v elektronickej podobe musí mať formu ustanovenú osobitným zákonom.1)

(4) Osvedčenie pravosti podpisu navrhovateľa a pravosti podpisu splnomocniteľa, ak ide o zastúpenie na základe plnomocenstva, sa nevyžaduje.
DirEnGrey
27.08.13,09:15
Ak navrh podava splnomocnenec na zaklade plnomocenstva (nejde o elektronicky navrh), do navrhu na zapis s. r. o. do OR sa v kolonke Navrhovatel uvedie prave splnomocnenec (namiesto konatelov)? A potom na poslednej strane navrhu sa uvedie tiez splnomocnenec a overi sa jeho podpis (namiesto konatelov) + splnomocnenie s uradne overenym podpisom splnomocnitela (navrhovatela, teda konatelov)?
JankaO
27.08.13,10:06
Ak navrh podava splnomocnenec na zaklade plnomocenstva (nejde o elektronicky navrh), do navrhu na zapis s. r. o. do OR sa v kolonke Navrhovatel uvedie prave splnomocnenec (namiesto konatelov)? A potom na poslednej strane navrhu sa uvedie tiez splnomocnenec a overi sa jeho podpis (namiesto konatelov) + splnomocnenie s uradne overenym podpisom splnomocnitela (navrhovatela, teda konatelov)?
áno....áno
Economic
27.08.13,10:56
Pri papierovom podaní návrhu do OR platíte plný súdny poplatok. Pri využití služby elektronického podania do OR môžete ušetriť 50 % na súdnom poplatku, aj keď priamo Vy nemáte ZEP. Je tu možnosť osloviť niekoho, kto takúto službu poskytuje
DirEnGrey
29.08.13,08:36
Dobre, ďakujem za Vaše odpovede.
V poslednom rade ma naozaj zaujíma ešte jedna vec. Na internete som sa stretol s tým, že je potrebné preukázať právnu subjektivitu zahraničnej PO v prípade, ak zakladá spoločnosť s. r. o. (teda nejde o organizačnú zložku a ani o podnik, tam je to explicitne vyjadrené vo vyhláške č. 25/2004 Z. z.). Mne táto povinnosť nevyplýva zo žiadneho ustanovenia. Je v praxi naozaj potrebné predkladať doklad o právnej subjektivite zahraničnej PO (ak je jedným zo spoločníkov budúcej s. r. o.). Ak je to tak, vie mi to niekto odôvodniť?
Economic
29.08.13,14:25
Áno. Ak je spoločníkom v novo zakladanej SRO právnická osoba, dokladá sa výpis z OR alebo obdobný dokument preukazujúci existenciu danej spoločnosti. Dôvod je jednoduchý, súd musí mať preukázané, že spoločnosť, ktorá je spoločníkom je reálne existujúca.