stesa
28.07.13,23:41
Prosím Vás, poraďte mi. Za akých podmienok si môže moja známa odkúpiť kočikáreň? Poraďte mi zákony.
buchač
29.07.13,06:10
§ 19
Vlastníctvo spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva

(1) Spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa nedohodnú vlastníci inak. S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome prechádza aj spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ako aj spoluvlastnícke alebo iné spoločné práva k pozemku, prípadne ďalšie práva a povinnosti spojené s vlastníctvom bytu a nebytového priestoru.

(2) Práva a povinnosti pôvodného vlastníka domu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré sa týkajú spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva, pozemku zastavaného domom a priľahlého pozemku, najmä vecné bremeno prechádzajú na nových vlastníkov bytov a nebytových priestorov nadobudnutím vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru.

§ 20
Prevod a prechod vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

Vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo previesť svoje vlastníctvo na inú osobu. Na prechod alebo prevod vlastníctva sa použijú ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak tento zákon neustanovuje inak.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/

Postupovať v súlade so zákonmi .
Ako prvé je potrebný súhlas vlastníkov bytov , príslušných k onej kočikárni .
Následne zmluva ...
Mária27
29.07.13,11:59
Kočikáreň nie je nebytový priestor ale spoločné zariadenie domu. Po dohode všetkých spoluvlastníkov (teda vlastníkov bytov a nebytových priestorov) v dome, a po preklasifikovaní spoločného priestoru na nebytový príslušným úradom, by tam mohola mať nebytový priestor. Menili by sa podiely v dome.
Po dohode nadpolovičnej väčšiny vlastíkov by mohli priestor prenechať niekomu do užívania za odplatu, pričom by sa vlastníctvo nemenilo.