AntekaK
29.07.13,10:22
Dobrý deň, chcela by som sa Vami poradiť, aké povinnosti má zamestnávateľ, ak 3.6.2013 prijal na dohodu o pracovnej činnosti dvoch dohodárov - dohoda s nepravidelným príjmom. Prihlásil ich na sociálnej poisťovni, na zdravotnej poisťovni, na daňovom úrade sa zaregistroval ako platiteľ dane zo závislej činnosti. V júni nebola vyplatená žiadna odmena. Aké sú povinnosti zamestnávateľa na zdravotnej poisťovni a na daňovom úrade? Sociálna poisťovňa sa bude riešiť až pri skončení dohody? Ďakujem.
prstienok
29.07.13,14:33
áno, poistné do SP sa odvádza až po skončení dohody, dokonca pri nepravidelnom príjme je tam určená odlišná splatnosť poistného - ak skončí dohoda napríklad v júni, splatnosť máš až do 8. augusta. Do ZP nahlasuješ na dni, ktoré reálne odpracoval a to kódom 2D Z a 2D K (pozri stránku napr. VšZP). Pri vyplácaní odmeny (dohoda ešte neskončila) do ZP a na daňový úrad odvádzaš riadne, tak ako sa má.
Samozrejme si dohodári musia viesť riadnu dochádzku.
AntekaK
29.07.13,16:59
Ešte sa k tomu spýtam, keď nebol žiaden príjem za jún v júli, nebola vyplatená žiadna odmena, na daňový úrad nehlásim nič?
prstienok
29.07.13,17:09
nechápem čo chcete hlásiť na DÚ? tam sa iba odvádza daň z odmeny... a keďže odmena nebola, nemá byť z čoho odvedená ani daň.... myslíš tým hlásením mesačný prehľad?
AntekaK
29.07.13,18:25
Áno, niečo také. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
prstienok
30.07.13,04:51
tak mesačný prehľad by mal ísť tuším aj s 0 - lovými hodnotami... to si radšej pozri na stráne DÚ
AntekaK
30.07.13,06:02
Ďakujem, volala som teraz na daňové riaditeľstvo, povedal mi, že ak nebol príjem, netreba podávať nulový prehľad, že to vyplýva zo zákona. Musím ísť kuknúť. Ešte raz ďakujem "prstienok" za spoluprácu :-)
prstienok
30.07.13,14:01
nie je zač :)
Janiela
05.08.13,07:35
Ja by som prehľad podala, tak ako píše prstienok.