variant
29.07.13,11:44
Dobrý deň. jeden môj znamy má jeden prípad na policii...v roku 2004 v jeho mene niekto podpísal zmluvu o uvere (figuruje tam ako spoludlznik) a on o tom vobec nevedel. v roku 2011 bolo podane aj trestne oznamenie a vcera dostal uznesenie ze trestne stihanie je zastavene nakolko trestne stihanie je premlčane a to bolo premlčane uz aj v case podania trestneho oznamenia...myslim preto to pisal vysetrovatel, lebo uz v roku 2007 alebo 2008 ho vyhladal advokat s nejakou zamestnankynou aby mu dali peniaze, o com on vobec nevedel. 3 rocna premlčacia doba sa pocita zrejme od tohto momentu ci nie? Lebo ked ano, tak v roku 2011 kedy bolo trestne oznamenie podane, uz bolo premlcane. mam pravdu? ma zmysel podat staznost proti uzneseniu ? dakujem
focalor
29.07.13,10:01
premlčacia doba pri trestných činoch sa počítajú od kedy bol skutok spáchaný, teda nie sú potrebné žiadne oznámenia ani iné úkony, aby došlo k premlčanou trestného stíhania...
variant
29.07.13,11:05
No dobre ale ked niekto v mojom mene dostane uver a podpise zmluvu aj v mojom mene, ze ja som spoludlznik v roku 2004 tak tym mne sposobi skodu a ja som o tom ani nevedel...dozviem sa o tom az 5 rokov neskor ked ma hlada exekutor a uz nemozem podat trestne oznamenie lebo sa uplynula 3 rocna v pripade TC podvodu?
variant
29.07.13,11:17
V roku 2004 bola podpisana zmluva na sumu 10000 € a neskor sa zistilo ze je evidovana pohladavka voci mojmu znamemu minimalne vo vyske 2500 €. On o nicom nevedel a ziadnu zmluvu nikdy nepodpisal. je to naozaj premlčané kedže trestne oznamenie podal v roku 2011? vsetky relevantne doklady su z roku 2011, len tolko ze vysetrovatelovi spominal ze ho v roku 2007 vyhladal jeden advokat od spolocnosti provident (mozno z toho vyvodil vysetovatel ze uz v tom roku mohol vediet že je poskodeny z TC)
focalor
29.07.13,13:09
no premlčanie začína plynúť dňom dokonania skutku pokiaľ bol trestný čin dokonaný, v prípade čerpania úveru na cudziu osobu to bude najskôr asi pripísaním peňazí na účet páchateľa, alebo kedy mu boli dané do ruky a od vtedy sa počíta premlčanie. Otázne je kedy vybral páchateľ peniaze...
Ja sa domnievam, ze to moze byt premlcane (neviem aka je vyska skody a ako trestny cin by sa malo jednat, ak o podvod a skoda je 2 500 € tak ano po 3 rokoch od kedy sa niekto obohatil na ukor danej osoby, hoci neviem ci tu ide o podvod, skor uverovy podvod to moze byt (poskodenym je banka, nebankovka), vymahanie sumy by bolo podla mna mozne zastavit aj v ramci exekucneho konania (cez namietky) alebo ine pravne ukony, ale na premlcani tretsneho stihania to nemusi nic menit, proste uplynutim takej doby uz potrestanie pachatela sa mina ucinkom, ked ma byt pachatel zisteny a potrestany co najskor...
uvedene vsak nie je zarukou pravdivosti, kedze nepoznam dopodrobna vsetky rozhodne okolnosti vo veci...