nedielka
29.07.13,12:12
kedze sa chystam buduci tyzden oznamit v praci,ze som tehotna.Do konca augusta som v skusobnej dobe.Mozu ma na zaklade toho prepustit? Chcem oznamenie poslat mailom,je to dobry napad?
Tweety
29.07.13,10:13
Mailom určite nie, oznámiť treba písomne, ale v SD by sa ti to nemuselo vyplatiť. Skončiť PP v SD je možné hocikedy, teda aj v tehotenstve.
Llívia
29.07.13,10:15
Zákonník práce
§ 72 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

Ak bude chcieť s tebou skončiť prac. pomer, pretože si tehotná, tak si nájde iný dôvod. Súhlasím s Tweety, nemuselo by sa ti to vyplatiť. Ja na tvojom mieste by som mlčala, kým by mi neprešla skúšobná doba.

Nestačí len oznámiť, že si tehotná, musíš predložiť aj lekárske potvrdenie:
§ 40
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
veronikasad
29.07.13,10:15
Až také jednoduché to nebude

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.
nedielka
29.07.13,10:18
ďakujem za radu. Lenže na mne to už vidno,som totiž v 4.mesiaci. Bojím sa, že ma obvinia z klamstva,ak by som pockala do septembra.Nakolko mam 2sefky...
kremienok76
29.07.13,10:18
Treba to určite oznámiť písomne. Ale pokiaľ si v skúšobnej dobe, a ak ťa prepustia počas nej, určite ti nepovedia, že je to v skutočnosti pre tvoj stav. Zase ak máš dobré vzťahy u zamestnávateľa nemusí ťa nevyhnutne prepustiť, dokonca pracovať môžeš aj počas MD a RD ak sa dohodnete, aje to možné pri tvojom povolaní.
Llívia
29.07.13,10:20
Z klamstva? Nie si povinná oznamovať tehotenstvo.
Llívia
29.07.13,10:21
Kto chce tehotnú zamestnankyňu prepusiť, dôvod si nájde, napr. nadbytočnosť a hneď je to výnimočný prípad.
kremienok76
29.07.13,10:51
Teda, ak ona oznámi, že je tehotná, ak ju bude chcieť prepustiť dôvod si nájde, ak to neoznámi môže sa stať, že zamestnávateľ sa "doftípi" alebo mu to niketo povie, a v tom prípade sťaby o tom nevedel ju prepustí bez udania dôvodu, ako klasického pracovníka. Takže mi z toho vychádza, že by oznámiť mala a to čo najskôr, pretože je chránená akotak ZP. A možno to celé bude úplne inak a baba vykonáva svoju prácu dobre a nechá si ju.