andrej757
29.07.13,15:18
Som spoluvlastnik na parcele ornej pody, mozem kupit podiel od ineho spoluvlastnika bez suhlasu ostatnych spoluvlastnikov? Alebo ho musi predavajuci ponuknut aj ostatnym spoluvlastnikom predtym ako mi ho preda? dakujem
Mária27
29.07.13,13:28
Všetci spoluvlastníci majú predkupné právo. Pozri občiansky zákonník:

§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
buchač
29.07.13,13:31
Každý zo spoluvlastníkov má právo na odkúpenie prevádzaného podielu podľa veľkosti svojho spoluvlastníckeho podielu.

Spoluvlastník má pri predaji svojho spoluvlastníckeho podielu povinnosť ponúknuť svoj podiel na predaj ostatným spoluvlastníkom, ktorí naň majú predkupné právo.

Spoluvlastník vykoná ponuku ostatným spoluvlastníkom tak, že im ohlási všetky podmienky, za akých chce odpredať podiel tretej osobe, pričom pri nehnuteľnostiach musí byť ponuka písomná.
andrej757
29.07.13,20:22
Dakujem za odpoved, len pre upresnenie, ak ja mam 1/5 aj predavajuci 1/5, a predkuone pravo ma aj dalsi spoluvlastnik s 1/5, znamena to ze obaja zaujemcovia musime kupit po 1/10? Dalsie riesenie asi by bolo navysit cenu ale to nechcem.
marjankaj
29.07.13,20:33
Predávajúci musí ponúknuť tú jeho 1/5 všetkým ostatným spoluvlastníkom(všetkým štyrom).
Ak sa všetci nejako dohodnú, tak sa postupuje podľa dohody. Ak nie, tak tí štyria majú nárok z tej 1/5 každý podľa ich podielu. Teda po 1/20.
Mária27
30.07.13,07:50
Presne tak. Ak budú ostatní súhlasiť, môžeš si kúpiť celú pätinu. Kto nebude súhlasiť, usíš sa s ním podeliť.