shano
29.07.13,15:29
Dobrý deň
Potrebujem sa opýtať, lebo v tom nemám celkom jasno. Podnikám na základe slobodného povolania (podľa autorského zákona), ale chcem prejsť na živnosť, kvôli jednoduchšej fakturácií. Dozvedel som sa že po založení živnosti mi ostane DIČ, ktoré už mám pridelene. Takže teraz neviem či potrebujem ísť na DU zrušiť zrušiť svoju aktuálnu registráciu slobodného povolania odovzdať kartičku a tak isť na živnostnenský úrad a vybaviť si živnosť. Alebo tú kartičku si mám nechať a isť priamo na ŽU.
Ďakujem
Katy a R
29.07.13,13:41
- a ako bude fakturácia jednoduchšia, keď budeš mať živnosť ?
KEJKA
29.07.13,13:45
ak máš slobodné povolanie, tak potom asi ťažko nájdeš živnosť, ledaže popri slobodnom povolaní si chceš založiť aj živnosť.
Áno, ideš priamo na ŽU, ohlásiš živnosť, dostaneš osvedčenie. DIČ ti zostáva.
Katy a R
29.07.13,13:52
a ešte doplním kejku - že voči DU máš oznamovaciu povinnosť (ak si teda tú živnosť spravíš?)
shano
29.07.13,15:06
Ano našiel som voľnu živnosť ekvivalentnú slobodnému povolaniu. Ale činnosť ktorú vykonavam v rámci slobodného povolania už nechcem vykonávať v rámci slobodneho povolania ale v rámci živnosti preto som sa aj pýtal či je potrebné zrušiť tu registráciu na DU (činnosť slob. p.), alebo je to úplne jedno či mi to ostane alebo nie? .
shano
29.07.13,15:08
Stači len písomnou formou ? Netreba tam ísť osobne ?
Katy a R
29.07.13,17:12
možno bude stačiť len zaškrtnúť "príslušnú" kolonku pri vybavovaní živnosti na ŽU (sú prepojené) - ale radšej si to over. Ja som zmeny oznamovala len písomne - ale nešlo o novú živnosť ...
shano
30.07.13,12:50
V rámci slobodného povolania faktúru nemôžem vystaviť samostatne. Musím vytvoriť zmluvu o dielo a firma ktorá to potrebuje tak jej vystavím aj faktúru ktorá sa o tu zmluvu opiera keď si to potrebuje dať do nákladov. Neviem o tom žeby som mohol faktúrovať aj bez zmluvy.
KEJKA
30.07.13,19:19
Ked nebudeš fakturovatv ramci slobodneho povolania tak asi budeš fakturovat v ramci živnosti ak je to identické - dosť pochybujem ale ty vieš čo robíš.
DIČ maš kvoli DPFO nie kvoli slobodnemu povolaniu takze nekomplikuj to.
shano
30.07.13,19:33
Momentálne mi nie je celkom jané čo máš na mysli. Na slobodnom mam zmluva o dielo - graficke práce, živnosť si dám to iste je to tam v rámci voľnej živnosti pozeral som to. Čo sa zmení je to že nebudem musieť už vždy vytvárať zmluvu s klientom, ale len mu pošlem faktúru.