Articoka567
29.07.13,19:02
Dobrý deň,

pracujem v call centre banky a zamestnaváteľ požaduje, aby som prichádzala ja aj moji kolegovia na pracovisko 15 minút pred začiatkom pracovnej zmeny.
Ked artgumentujeme, že nemáme časový priestor, aby sme si usmernenia/predpisy prečítali, dostaneme odpoveď, že máme na to uvedených 15 minút pred pracovnou zmenou. Týchto 15 minút zdôvodňujú tým, že je to čas na našu prípravu t.j. - prihlásenie sa na PC a telefón, spustenie rôznych aplikácii a programov, prečítanie si pracovných emailov, aby sme už v čase, kedy začína pracovná zmena, mohli vykonávať pracovné úlohy. Pracujem v pozícii, ktorá má stanovenú dvojzmennú prevádzku, kde 1 x za 2 mesiace robím aj víkend po 12 h. (Call centrum má nepretržitú prevádzku).
Som povinná chodiť na pracovisko skôr alebo nie? A ak mám túto povinnosť, má to zamestnávateľ zahrnúť do môjho odpracovaného času a teda zaplatiť tých 15 minút? Lenže v takom príôade sa môže stať, že keď robím 7:45 h (mimo obeda), došlo by počtom hodín k prekročeniu fondu pracovného času, ktorý je stanovený pre dvojzmennú prevádzku.

Ďakujem.
Llívia
30.07.13,05:13
V Zákonníku práce nie je presne stanovené, koľko pred začatím máš byť na pracovisku.

Zákonník práce
§ 81 Základné povinnosti zamestnanca
Zamestnanec je povinný najmä
a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,

Prečítanie si pracovných e-mailov je "plnením povinností v súlade s pracovnou zmluvou" a majú sa vykonávať v pracovnom čase, nie pred začiatkom prac. zmeny. Prihlásenie sa na PC a telefón, spustenie rôznych aplikácii a programov - nie som si istá, ale skôr sa prikláňam k tomu, že aj toto je už výkon práce.

§ 85 Pracovný čas
(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
sito
30.07.13,05:51
Livia, takže je! Nula. Ak má pracovnú dobu od 6,15 hod a o tom čase zavrie za sebou dvere kancelárie, už je na pracovisku. Iné je ak je pracoviskom dielňa, kde je treba používať osobné ochranné pomôcky. Pracovník sa musí prezliecť, ten čas sa nepočíta do pracovnej doby, teda o 6,15 musí byť ustrojený podľa bezpečnostných predpisov na dielni.

Zamestnanec má pracovnú zmluvu, ale bývajú aj kolektívne zmluvy, V nich môže byť dohodnutá kolektívna prémia z ktorej môže byť priznaná pracovníkovi za sústavný skorší príchod na pracovisko vyššia čiastka ako pracovníkom, ktorí prichodia na pracovisko o 6,15 hod.

Podnikateľské prostredie.

A je záruka, že ten čo príde o 6,00 hod spraví viac, ako ten čo príde o 6,15 hod. Či v kancelárii, či na dielni?
buchač
30.07.13,06:13
Llívia
Vravíš , že Zákonníku práce nie je presne stanovené, koľko pred začatím máš byť na pracovisku.......
Ibaže v Zákonníku toho je toho viac , čo nie je presne stanovené ...

Ale vezmi pedagógov ...hentí si musia robiť tie prípravy , majú to v tom fonde výkonu práce ?
Ďaľší príklad - veľké firmy ako US Steel , Slovnaft ...
Zamestnanec si na pichačkach dá príchod do zamestnania .
Je už na pracovisku , alebo nie ???
Je úplne jedno , či ide manuálneho alebo kancelárskeho pracovníka .
marjankaj
30.07.13,06:37
Pracovná zmluva je dobrovoľný akt obidvoch strán. Ak podpíšeš, čo je tam uvedené, tak sa nemáme, o čom baviť. Veď zase ty môžeš žiadať, aby tam bola stanovená vyššia hodinová sadzba. A ak sa nedohodnete, tak určite budú mať o teba záujem ďalšie firmy.
Llívia
30.07.13,06:39
Čítal si zadanie otázky?
marjankaj
30.07.13,06:43
Čítal. Ale jej pracovnú zmluvu som nečítal. Takže ak to má uvedené v pracovnej zmluve, tak bude postupovať podľa pracovnej zmluvy.
A ak jej to nevyhovuje, tak v zákonníku práce je uvedené, ako sa dá ukončiť pracovný pomer.
Zamestnávateľ ponúka prácu a aj si môže stanoviť svoje podmienky(ak neodporujú zákonu). Nie je povinnosťou prijať tieto podmienky.
Ak to požaduje dodatočne a nie je to uvedené v pracovnej zmluve, tak samozrejme na to nemá nárok.
Llívia
30.07.13,07:01
Aj keby to v pracovnej zmluve mala, je to v rozpore so Zákonníkom práce - minimálne čítanie pracovných e-mailov a usmernení/predpisov je "plnenie povinností v súlade s prac. zmluvou".
marjankaj
30.07.13,07:05
Odporúčam ti poriadne prečítať tvoj príspevok. Najmä citáciu zákona. Hlavne zvýraznené v §85.
marjankaj
30.07.13,07:08
No ja som tú pracovnú zmluvu nevidel. Zrejme na rozdiel od teba. A možno si jasnovidka.
Môžeš uviesť v ktorom paragrafe je to stanovené?
Možno vo Volksvagene pri montážnej linke, ktorá ide na tri smeny, majú pracovníci povinnosť čítať pracovné maily.
buchač
30.07.13,07:43
Llívia , že neužitočné ???
TOTO je SPAM ?????????
Že lanšmít ???
....a kua ........ :eek:
alaya1
30.07.13,07:48
Domaca priprava pedagogov spada do riadnej 8-hodinovej pracovnej doby .
kopretinka
30.07.13,07:51
napr.u nás si musím odpichnúť začiatok smeny už prezlečená v pracovnom odeve,a odpichnúť koniec smeny tiež v pracovnom,prezliekanie sa mi neráta do pracovného času.V zmluve to ale uvedené nemáme....
marjankaj
30.07.13,08:00
Veď je to uvedené v §85
marjankaj
30.07.13,08:02
Keď nepochopí paragrafy, ktoré citovala, tak prečo by mala pochopiť SPAM?
kopretinka
30.07.13,08:06
myslíš toto? § 85
Pracovný čas
Na začiatok

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

Ale ja mám povinnosť pracovať v pracovnom oblečení,takže to prezliekanie by malo patriť do pracovného času.Ja sa prezliekať nemusím,ja to nechcem,chce to zamestnávateľ.
marjankaj
30.07.13,08:17
Chcieť môže. Ale dohodli ste si to písomne?
marjankaj
30.07.13,08:21
Prezliekanie nie je vykonávanie práce pre zamestnávateľa.
Llívia
30.07.13,08:28
Téma nie je o tom, čo je a čo nie je presne v Zákonníku práce stanovené, detto nie je o zamestnancoch US Steel, Slovnaft, učiteľoch... Ak chceš riešiť ich skorší príchod na pracovnú zmenu, založ si vlastnú tému :-)
Llívia
30.07.13,08:31
Buchač, keď si taký odborník na všetko, tak mi vysvetli, ako príspevok od Marjankaja súvisí s témou a čím je užitočný. Veľmi rada sa nechám poučiť :-)
Llívia
30.07.13,08:35
Alebo predpokladám, že keď sa zadávateľka témy neodvoláva na ustanovenie z pracovnej zmluvy, tak to v nej dohodnutné nemajú...
kopretinka
30.07.13,09:47
ale je to príprava na prácu a bez prac.oblečenia nemôžem pracovať,tak ako? začarovaný kruh.zamestnávateľ to chce,tak nech to platí :D
marjankaj
30.07.13,09:56
Lívia. Ak je niekto mimo, tak si to ty.
Najprv napíšeš:
"V Zákonníku práce nie je presne stanovené, koľko pred začatím máš byť na pracovisku. "
A potom tu cituješ z neho paragrafy.
Ak to nie je stanovené v zákonníku práce, tak by to malo byť stanovené v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve a iných predpisoch, vrátane bezpečnostných, požiarnych a iných.
A čo všetko takíto zadávatelia napíšu do otázky, ešte zďaleka nemusí byť aj pravda. Takíto väčšinou iba chcú aby pravda bola taká, ako to vidia oni. Samozrejme nie všetci sú takí.
A prečítanie pracovnej zmluvy je adekvátna rada, akú som jej mohol dať. Ja jej ju čítať nebudem.

A ak si jej poradila, že zákonník práce to nerieši, tak ako si tým vyriešila jej problém? Citovaním paragrafov z toho zákonníka práce? A kritizovaním ostatných?
A to si tu dnes za TOP poraďáka :eek:
marjankaj
30.07.13,10:10
Veď si môže nájsť aj iného zamestnanca, ktorý to bude robiť podľa jeho pokynov.
Veď tak je definovaná závislá práca, či nie?
buchač
30.07.13,11:31
Llivia ...neblbni .....
Spam je úplne niečo iné .
Či som alebo nie som odborník na všetko je vedľajšie ...
Prehliadač ešte funguje ...
SPAM
http://sk.wikipedia.org/wiki/Spam

Keby som šiel do dôsledkov , tak by sa dalo povedať , že poniektoré odpovede sú spamom , lebo neboli vyžiadané - respektíve odporuju názoru toho druhého ...
Antonia Jendrišáková
31.07.13,07:59
Neskúsili ste unšpektorát práce ?
marjankaj
31.07.13,10:34
No tebe možno stačí predpokladať. Ale ja sa radšej opýtam.
A ako vieš, že zadávateľka čítala tú svoju pracovnú zmluvu?
Articoka567
31.07.13,18:16
Neskúsila, lebo zatiaľ je to ústna záležitosť,
Povinné skoršie príchody nám boli oznámené len ústnou formou na porade (aj keď jednu zmienku k tejto povinnsti mám od nadriadenej aj formou emailu), s tým, že kolegovia to v podstate dodržujú, no ja by som kvôli tomu musela prichádzať aj o 1 h skôr kvôli spojom. Takže som sa rozhodla, zistiť si informácie o tejto "povinnosti " vopred, ak by ma za to chcel niekto sankcionovať. Na moje písomné oznámenie, že skorší príchod o 15 minúť neviem zabezpečiť, som nedostala žiadnu odpoveď, takže predpokladám, že to bude práve kvôli tomu, čo už napísala Lívia,. Ak by mali nejakú páku, napr. zákonník práce, už by ho použili.
Inšpektorát práce by som volila zrejme len ako krajné riešenie,
wagner
31.07.13,18:35
Pokiaľ v momente keď prekročíš prah pracoviska si aj pripojená a schopná hneď robiť a podávať 100% výkon tak nemusíš. Ale pripojenie sa k PC a telefónu zaberie čas. A tých 15 minút máš využiť na tieto činnosti. Aj moji podriadení chodili do práce s predstihom, pretože napr. o 8 hodine už museli prijímať klientov a nie zapínať PC. Prihlásenie sa do siete a príprava PC k výkonu práce sa má robiť tak, aby si začala robiť od začiatku prac.zmeny. Vieš, momentálne to bude trpené, ale môže sa stať, že si nájdu takého, čo bude ochotný prísť do práce o tých 15 minút skôr.
marjankaj
31.07.13,18:47
Presne tak.
Llívia
01.08.13,06:13
Wagner, myslíš, že pripojenie k PC a telefónu zaberie 15 min.?