ab30
30.07.13,08:41
Od svojho šéfa som dostala otázku ohľadne poskytovania stravných lístkov zamestnancom. Momentálny stav je, že firma poskytuje podľa zákona zamestnancov stravné lístky v najvyššej možnej hodnote 4 EUR, 55% prispieva zamestnávateľ a zvyšok sa zamestnancov zráža zo mzdy. Viem, že toto je v poriadku, firma chce aj naďalej prispievať 55%, nechce zamestnancov o nič ukrátiť, ale šéf sa ma spýtal, či je možné, že by zamestnanci dostávali len stravný lístok v hodnote 55% zo 4 EUR teda v hodnote 2,20 a už by sa im nič nezrážalo zo mzdy. Viem, že minimálna hodnota lístka je 3 EUR a keďže som v tejto práci začiatočníčka, neovládam všetky súvislosti, ktoré sú s tým spojené (účtovanie, zdanenie atď.). Chcela by som dať šéfovi relevantnú odpoveď, preto prosím o radu, či je to vôbec možné a aké to má súvislosti. Ďakujem.
Llívia
30.07.13,06:44
Minimálna hodnota stravenky musí byť 3 EUR: stravné pri prac. ceste 5 - 12 hod. je 4 EUR, 75 % z toho sú 3 EUR.

Zákonník práce
§ 152 Stravovanie zamestnancov
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.