Ivanius
30.07.13,08:41
V zmysle noveho zakona o ochrane osobnych udajov by fyzicka osoba, ktora by mala vykonavat poverenie "zodpovednej osoby" uspesne absolvovat skusku. Nemate s tym niekto skusenosti? Je to tazka skuska? Chytakove otazky? Treba sa doslova vsetko nabiflit alebo si staci orientacne pamatat? Dakujem za akukolvek radu....
Diana D
30.07.13,08:26
Nemyslim, ze sa uz niekto podrobil skuske na Urade na ochranu osobnych udajov. Prihlasovaci formular na stranke Uradu sa objavil len pred niekolkymi dnami....
Ivanius
01.08.13,11:23
ved prave, konkretne to tam dali zaciatkom jula (od 1.7. je novy zakon ucinny)...vobec netusim, co cakat :(
jales
01.08.13,13:17
Včera som bola na školení a školiteľka tvrdila, že niekoľko odvážlivcov už skúšku absolvovalo, postupne upozorňovala aj na to, aké približne boli otázky na skúške, aspoň, čo sa k nej dostalo. Ale mám z celého tohto zákona veľmi zlý pocit. Ako zodpovedná osoba, ktorá nesmie byť konateľom, má v súkromných firmách dosah na to, aby sa to všetko uplatňovalo. V prvom rade by mali byť povinne vyškolení majitelia a konatelia, aby si uvedomovali, že aj takéto povinnosti firmám vyplývajú. Budem sa snažiť o to, aby sme nemali vo firme viac než 20 oprávnených osôb, aby to školenie nebolo nutné, hoci neviem, či sa mi to podarí.
gabizu
02.08.13,05:00
ja som prihlásená na skúšku 9.8. a tiež by ma zaujímalo, ako to celé prebieha :-(
Erika-ežka
14.08.13,07:16
napíš prosím ťa priebeh skúšky, určite to bude aj ostatných zaujímať
Braňo
19.08.13,07:11
mám to za sebou, skúška trvá 30 minút, 20 otázok, na úspešné zvládnutie treba 15 a viac.otázky sú presne zo zákona o osobných údajov.
Katarína Klačanská
02.09.13,05:56
Gabi aká bola skúška? Napíš. Pomohla by si mi, ja idem v piatok.
gabizu
02.09.13,07:27
otázky väčšinou zo zákona o ochrane osobných údajov, ako písal Braňo, trvá 30 minút, ale dá sa zvládnuť aj skôr. Sedeli sme v jednej zasadačke, so skúšajúcim, rozdal testy, vyplnili sme ich a odovzdali. pomoc žiadna :-)
Katarína Klačanská
03.09.13,05:08
Učila si sa len zo zákona? Otázky boli logické alebo aj chytáky? A výsledok o skúške príde až poštou, alebo povedia? Ďakujem Ti za odpoveď.
gabizu
03.09.13,06:00
stiahla som si dokumenty zo stránky úradu na ochranu osobných údajov, ale väčšina otázok a odpovedí bola zašitá v zákone. teda aspoň v mojom teste, neviem či sú všetky rovnaké, lebo ja som napr. mala test A. podľa mňa otázky sú postavené tak, že na prvý pohľad sú správne všetky možnosti. a výsledok prišiel poštou do vlastných rúk po týždni. držím palce :-)
AdaMtiM
03.09.13,06:26
Prosím vie mi niekto povedať, či ja ako zodpovedná osoba nahlásená na úrad a poverená ešte v 2012 musím tiež absolvovať túto skúšku na úrade? Alebo sa to týka len zodpovedných osôb poverených po novele t.j. po 1.7.2013? Lebo firma, ktorá nám robila projekt a smernice tvrdí, že stačí, keď ma oni nanovo preškolia a nemusím robiť skúšku na úrade. Ďakujem za odpoveď.
avalik
03.09.13,06:40
etiketa porady: otazky sa nezadavaju do komentara, najprv si daj vyhladat ci tvoja otazka uz nie je zodpovedana, ak nie, zaloz suvisiacu otazku
Katarína Klačanská
03.09.13,08:28
Podľa mňa ak máte v organizácii viac ako 20 oprávnených osôb musíš ísť na skúšku, až potom Ťa môže zamestnávateľ poveriť. Ak máte menej ako 20 oprávnených osôb stačí registrovať na úrade informačné systémy.
AdaMtiM
04.09.13,08:04
Vďaka. Ja len že už som z roku 2012 nahlásená na úrade ako zodpovedná osoba podľa starého zákona ešte, tak či mi treba tú skúšku po novom alebo nie. Ale teda zrejme nie, lebo nemáme prekročený počet oprávnených osôb.
Len aby zas nebolo nutné zrušiť to oznámenie o zodpovednej osobe na úrade....keďže by sme zodpovednú osobu nemali vlastne mať po novom.
Katarína Klačanská
05.09.13,05:36
Keď nemáte viac ako 20 opr. osôb tak vlastne nepotrebuješ skúšku ako si napísala, ale či to treba odhlásiť neviem, skús sa nakontaktovať priamo na úrad, tam Ti určite odpovedia.
Dav
05.09.13,06:16
Zodpovedná osoba musí robiť skúšku na úrade, oprávnená osoba musí byť poučená prevádzkovateľom. Zodpovedná osoba musí byť v prípade, že je 20 a viac oprávnených osôb vo firme.
karol x
23.05.14,11:45
tento tyzden som bol na skuske. myslel som, ze to vpoho zvladnem, ale... ked som si precital prvu otazku, a potom dalsiu a dalsiu poschopil som, ze to bude zalozene na slovickareni. nechapem o co ide uradu. ci o to, aby urobili sito ako v prvom semestri na medicine, alebo aby preverili, ci zodpovedne osoby su sposobile a pochopili o co v zakone ide a vedeli ho aplikovat. z testu nemem vobec dobry dojem. bol som niekolkokrat na skoleni, osobnymi udajmi sa zaoberam uz rok, ale mam pochybnosti ci som skusku urobil. zasiel som hned na poradu, reku zistim si reakcie na skusku ostatnych, ale akosi vidim, ze to nie je aktualna tema. bud to uz vsetci zabalili, alebo su chytrejsi. uvital by som reakcie inych. dakujem
Ing. Ľubomír Janoška
23.05.14,12:52
Dnes som u zákazníka hovoril s paňou, ktorá čerstvo vyletela zo skúšky. Všetkému rozumela, znalosti mala upratané, poznatky vedela aplikovať. Kolegom vedela vysvetliť všetko, čo potrebovali. Ale skúšku neurobila.
Ono žiaľ sa nedá preskúšať, či niekto rozumie zákonu, iba či sa naučil, ako je čo presne sformulované :(
karol x
23.05.14,13:31
po 60 dnoch moze urobit skusku opakovane. co jej nasledne z tej neurobenej skusky vyplyva? ak bola zodpovednou osobou podľa doterajsich predpisov, uz nou nemoze byt nadalej? ci?
Ing. Ľubomír Janoška
23.05.14,13:52
V tomto konkrétnom prípade z neurobenej skúšky vyplynulo, že jej šéf dnes prijal rozhodnutie, že nevymenuje zodpovednú osobu a že táto kolegyňa bude aj tak robiť dohľad a koordináciu, bez oficiálnej pozície zodpovednej osoby, ako "referent pre ochranu osobných údajov". Informačné systémy, ktoré neprevádzkujú na základe osobitných zákonov, oznámia na Úrad.
PS - od 15.4.2014, na základe účinnosti novely 84/2014 už nie je povinnosť vymenovať ZO, nezávisle na počte oprávnených osôb. Ak nie je vymenovaná ZO, treba oznámiť na Úrad tie IS, ktoré pred novelou podliehali povinnosti registrácie.
PS2 - pokiaľ by trvali na tom, že musí byť ZO, tak by si naozaj musela skúšku po 2 mesiacoch zopakovať. Do 30.6.2014 ale môže byť zodpovednou osobou aj osoba, ktorá nemá skúšku, ale iba ak bola vymenovaná pred 1.7.2013.
litva
29.05.14,08:55
Bola som na skúške ešte v 11/2013 , otázky v teste veľmi zavádzajúce bola to hra o slovíčkach. Zákon si naštudujte dôkladne, určite nestačí raz prečítať. Sú aj nepodstatné otázky napr. pôsobnosť úradu, kto koho vymenuváva...
Jeniffer
29.05.14,11:08
To znamená , že ak je teraz niekto ako ZO a skúšku do dnešného dňa nevykonal, tak do 30.06.2014 je ZO?
Ing. Ľubomír Janoška
29.05.14,11:21
:Jennifer
Ak ho vymenovali pred 1.7.2013, tak bude ZO do 30.6.2014 a 1.7.2014 jeho poverenie zo zákona zanikne.
Najneskôr vtedy bude musieť nastúpiť ZO so skúškou alebo rozhodnutie vedenia, že pokračuje bez ZO (za cenu oznamovacej povinnosti - zjednodušene).
Jeniffer
29.05.14,11:46
veľmi pekne Vám ďakujem
Lienka 267
09.06.14,12:10
môžte mi poradiť? ked som bola vymenovaná ako ZO pred 1.7.2013 a skúšku som neurobila,lebo nakoniec to vyšlo tak,že ju nepotrebujem, lebo sa nám upravil počet zamestnancov na 18, znamená to že to poverenie zanikne 30.6.automaticky?-ešte stále som sa neodhlásila.
(nemusíme ani registrovať IS).
čo všetko treba spraviť? treba ma odhlásiť?
ďakujem....
Ing. Ľubomír Janoška
10.06.14,13:05
Odporúčam odhlásiť, dáte tak signál, že čítate zákony. Ak máte nejaký IS, ktorý neprevádzkujete na základe osobitného zákona, tak ho treba operatívne oznámiť.
Lienka 267
11.06.14,05:16
ďakujem pekne