Kejt
15.03.06,08:51
Ahojte poraďáci mam taký malý dotaz.Jedna kolegyňa odchádza na materskú dovolenku.Dátum pôrodu je 13.09.2006 odchádza šesť týždňov pred pôrodom moja otázka znie má nárok na dovolenku 20 dní alebo len pomernú časť.Ďalšia otázka zamestnanec mal 2 týždne neplatené voľno dala som mu prerušenie do SP a neviem ako zdravotné poistenie to sa mu asi malo dať k náhrade tie 2 týždne čo firma zaňho platila.Ďakujem
Tweety
15.03.06,07:56
Ahojte poraďáci mam taký malý dotaz.Jedna kolegyňa odchádza na materskú dovolenku.Dátum pôrodu je 13.09.2006 odchádza šesť týždňov pred pôrodom moja otázka znie má nárok na dovolenku 20 dní alebo len pomernú časť.Ďalšia otázka zamestnanec mal 2 týždne neplatené voľno dala som mu prerušenie do SP a neviem ako zdravotné poistenie to sa mu asi malo dať k náhrade tie 2 týždne čo firma zaňho platila.Ďakujem
MD sa posudzuje ako výkon práce pre nárok na RD, takže má nárok na celú za kalend. rok. ZP sa malo dať k náhrade.:cool:
Eliška
15.03.06,07:57
Ahojte poraďáci mam taký malý dotaz.Jedna kolegyňa odchádza na materskú dovolenku.Dátum pôrodu je 13.09.2006 odchádza šesť týždňov pred pôrodom moja otázka znie má nárok na dovolenku 20 dní alebo len pomernú časť.Ďalšia otázka zamestnanec mal 2 týždne neplatené voľno dala som mu prerušenie do SP a neviem ako zdravotné poistenie to sa mu asi malo dať k náhrade tie 2 týždne čo firma zaňho platila.Ďakujem

materská dovolenka sa z pohľadu nároku na dovolenku berie ako odpracovaná doba, čiže dovolenka sa nekráti.

Myslím si, že ak zamestnávateľ povolil zamestnancovi neplatené volno, tak by mal znášať náklady na zdravotné poistenie, prípadne sa mal so zamestnancom dohodnúť predtým.
endrju
15.03.06,08:02
Ahojte poraďáci mam taký malý dotaz.Jedna kolegyňa odchádza na materskú dovolenku.Dátum pôrodu je 13.09.2006 odchádza šesť týždňov pred pôrodom moja otázka znie má nárok na dovolenku 20 dní alebo len pomernú časť.Ďalšia otázka zamestnanec mal 2 týždne neplatené voľno dala som mu prerušenie do SP a neviem ako zdravotné poistenie to sa mu asi malo dať k náhrade tie 2 týždne čo firma zaňho platila.Ďakujem
Kejt, navrhujem najprv hľadať odpoveď na otázky.

Na prvú otázku tu zaznela odpoveď už veľa krát. Stručná odpoveď: neuvádzaš zatiaľ dostatok informácií, podľa ktorých by bolo možné odpovedať jednoznačne. Chýba predovšetkým informácia o tom, koľko dní bude mať vymeškaných pred odchodom na materskú dovolenku. Keďže termín 13.9.2006 je ešte relatívne vzdialený, odpoveď na takto položenú otázku aj tak môže byť iba v rovine predpokladov.

Druhá otázka vôbec nesúvisi s prvou. Je vhodné takúto otázku riešiť v osobitnej téme. Odpoveď na túto otázku tiež už zaznela na Porade. Ak ide o neplatené voľno poskytnuté zamestnávateľom na žiadosť zamestnanca, firma si mala dohodnúť vysporiadanie podĺžností už pri poskytovaní neplateného voľna.
Jarka
10.04.06,09:32
materská dovolenka sa z pohľadu nároku na dovolenku berie ako odpracovaná doba, čiže dovolenka sa nekráti.


Myslím si, že ak zamestnávateľ povolil zamestnancovi neplatené volno, tak by mal znášať náklady na zdravotné poistenie, prípadne sa mal so zamestnancom dohodnúť predtým.

Prosím Vás napíšte, ktorý par. Zákonníka práce o tom hovorí, nemôžem to nájsť. Ďakujem.
Tweety
10.04.06,09:52
Prosím Vás napíšte, ktorý par. Zákonníka práce o tom hovorí, nemôžem to nájsť. Ďakujem.
Píše sa to v §109 ZP.
Chobot
10.04.06,09:54
Prosím Vás napíšte, ktorý par. Zákonníka práce o tom hovorí, nemôžem to nájsť. Ďakujem.

K tomu prvému citátu patrí aj § 144 ods. 4:

(4) Na účely dovolenky sa ako výkon práce neposudzuje čas výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby namiesto tejto služby a čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ak sa neuvádzajú v tomto zákone. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.