dragonfly
30.07.13,11:10
Pri návšteve zdravotnej poisťovne som náhodne zistila, že z dohody, ktorá trvá od 11.7. do 31.7. ma zamestnávateľ ešte stále neprihlásil a to už je prakticky koniec tohto obdobia. Oznamovacia povinnosť splnená nebola, ja som sa snažila zamestnávateľa popohnať, aby došlo k urýchlenej náprave. Ja som dokonca - vzhľadom na nejaké doplňujúce otázky - sama zaniesla podpísanú dohodu do ZP v limite 8 dní, takže tento dokument tam majú. Môžem mať s tým ja nejaké problémy, alebo to bude na zamestnávateľovi?
Ďakujem
veronikasad
30.07.13,09:12
si evidovaná na UP, prip. poberatel dôchodku ?
dragonfly
30.07.13,09:33
nie som na UP ani poberatel dochodku. bola som v zahraničí a preto som bola odhlásená zo slovenskej ZP, potom som sa prihlásila od dátumu 11.7., malo by to byť všetko v poriadku na základe informácií zo ZP, ťah bol na zamestnávateľovi aby ma prihlásil.
Tweety
30.07.13,09:54
Do ZP ide RLFO nie dohoda. Za povinností zo zákona, teda aj prihlášku zodpovedá zamestnávateľ.
Jana Motyčková
30.07.13,10:45
Zamestnávateľ prihlasuje dohodára do ZP na dni, kedy dohodár vykonáva činnosť plus prípadne dni nepretržitého odpočinku v týždni (2 dni). Termín na splnenie tejto povinnosti je do skončenia nasledujúceho mesiaca, v tomto prípade teda do konca augusta. Iba ak si hneď 11.7. vykonávala činnosť, tento deň prihlasuje zamestnávateľ do 8 pracovných dní, ostatné dni vykonávania činnosti prihlasuje do konca nasledujúceho mesiaca.
Problém môžeš mať, ak nevykonávaš činnosť aspoň 5 dní v týždni, resp. zamestnávateľ ťa na celú dobu trvania dohody neprihlási, lebo v takom prípade v ostatných dňoch máš byť prihlásená ako samoplatiteľ. Ty sa ako samoplatiteľ máš hlásiť (prihlasovať, odhlasovať) zakaždým do 8 kalendárnych dní. A samozrejme platiť preddavky za tieto obdobia.
dragonfly
30.07.13,10:58
ďakujem pekne za odpovede, už som sa dostala konečne aj k vyjadreniu a údajne ak nie je presne rozvrhnutý pracovný čas tak sa oznamovacia povinnosť posúva. čo som teda vôbec netušila a ani v zdravotnej mi to nepovedali.