GERTA
15.03.06,08:56
Dobrý deň.Prosím veľmi pekne o pomoc.Našla som tu viac príspevkov na túto tému, ale názory nie sú jednotné.Ide o preradenie nedoodpisovaného hmot.majetku z podnikania do osobného užívania pri ukončení živnosti.
Viem, že zostatková cena nie je daňový výdaj - § 21 ods.2 - f
Odpis sa uplatniť nedá /skončenie živnosti k 31.03.2005 /
Čo ďalej s tou ZC ?
1, názory, že ZC pri preradení nedoodpisovaného HM do osobného užívania sa nevysporiadava
2, názory - ZC nedoodpisovaného HM pri vyradení do osobného užívania z dôvodu ukončenia živnosti sa pripočíta k daňovému základu / aký § ? /
Čo je správne ?
Ďakujem
renča1
15.03.06,08:14
Viem, že zostatková cena nie je daňový výdaj - § 21 ods.2

zatiaľ k tomuto paragrafu. Tento paragraf má nadvaznosť aj na § 19 ods.3 písm.b) až d).
Zost.cena v § 21 ods.2 platí ako daňovo neuznaný náklad pre daňovníkov, ktorý si svoj majetok vyradili z dôvodu:
-darovania
-zavinenej škody
renča1
15.03.06,08:53
[quote=GERTA1, názory, že ZC pri preradení nedoodpisovaného HM do osobného užívania sa nevysporiadava
Čo je správne ?
Ďakujem[/quote]

ZC je daň.neuznaný náklad. ,ak sa tento majetok preradí do os.užívania a predá sa do 5 rokov , daňovník je povinný odviesť daň z príjmu. Pri príjmu si uplatní výdavky, ako zostatkovú cenu podľa § 8 ods.5 písm.c) zákon o dani z príjmu.
GERTA
15.03.06,13:27
Ďakujem RENČA.Takže tú ZC nebudem v rámci uzávier.operácií prirátavať k príjmom? Pýtam sa preto lebo v téme " ukončenie živnosti -čo s majetkom? ",kde máš aj Ty svoj príspevok /ktorý mi tiež pomohol/ som našla názor - že v rámci uzávier.operácií sa ZC majetku pri ukončení podnikania priráta k príjmom
renča1
15.03.06,17:21
Ďakujem RENČA.Takže tú ZC nebudem v rámci uzávier.operácií prirátavať k príjmom? Pýtam sa preto lebo v téme " ukončenie živnosti -čo s majetkom? ",kde máš aj Ty svoj príspevok /ktorý mi tiež pomohol/ som našla názor - že v rámci uzávier.operácií sa ZC majetku pri ukončení podnikania priráta k príjmom

všimla som si a chystám sa citovať túto tému. Nie, nebude sa ZC brať do príjmov , nárok na odpis nemáš pretože majetok nebol v evidencii k 31.12., nebol ani predaný a nebol ani likvidovaný, ba dokonca ani škoda nevznikla. Hore vyššie spomínané § sa nemôžu použiť na tento prípad. Preradenie nesplňa podmienky podľa § 21 a § 19.