miros15
30.07.13,16:08
Dobrý deň,
ak by sa niekto našiel kto by mi polopate vysvetlil, ako viesť skladovú evidenciu pri účtovaní spôsobom B, tak mu budem veľmi povďačný, lebo už som prečítal, na porade toľko príspevkov že mám v tom riadny guláš.

Nechápem pointu, že keď napríklad nákup materiálu dám na účet 501 tak potom sklad evidujem tým spôsobom že nahadzujem príjmy a výdaje podľa faktúr dodávateľských/odberateľských ale popri tom mi tento sklad počas účtovného obdobia nesedí so žiadnym účtom v účtovnom denníku počas účtovného obdobia iba na konci roka keď sa preúčtuje zostatok po vykonaní inventúry na 112?
Lebo pri spôsobe A sa mi rovná sklad s účtom 112.
-----------------------------------------------------------------------------------
A tak isto moje vyrobené výrobky, keď niečo vyrobíme tak pri spôsobe A: to dám na sklad 123/613, keď to predáme tak 613/123 + vydaná faktúra 311/601. Taktiež skladová evidencia hotových výrobkov sa mi rovná účtu 123.
Je to tak isto pri spôsobe B?

Vopred ďakujem za odpoveď.
A ak som napísal blbosť tak prepáčte. :D
Tweety
30.07.13,14:12
Pri B spôsobe počas roka o zásobách neúčtuješ. Na konci roka urobíš invent. a to, čo máš na sklade, preúčtuješ zo spotreby na sklad.
miros15
30.07.13,14:21
Tweety ďakujem, ale nechápem toto na tom :
Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia. :(
Tweety
30.07.13,14:26
Áno, vedieš evidenciu ale o nej neúčtuješ cez skladový účet, len na konci obdobia.
miros15
30.07.13,14:30
Tak si normálne založím sklad ale iba na nakúpený materiál (príjem / výdaj podľa faktúr) účtovať to budem na 501/321 .
A predaj hotových výrobkov - sklad nerobím, zaúčtujem iba vyšlé FA a budem účtovať iba 311/601 (žiadne 613 ani 123). Dúfam, že je to OK?
Ďakujem ešte raz Tweety,a ak by ste mi to ešte odsúhlasila...:) veľká vďaka...:)
Tweety
30.07.13,15:11
Áno tak, a na konci roka zaúčtuješ podľa inventarizácie skladu. Ak niečo bude na sklade, vystornuješ z nákladov, zo spotreby a zaúčtuješ na sklad. .