hyllka
30.07.13,20:58
Ahojte poradaci, nechcem zakladat novu temu, lebo podobnych tem je tu dost tak ak sa nenahnevate napisala by som sem. Potrebovala by som poradit ohladom s.r.o. Momentalne mam zivnost, ale od januara 2014 chceme s priatelom zalozit srocku. On je momentalne zamestnany na TPP a ja na materskej. Otazka je ci je vyhodnejsie ak budem napr len ja konatel alebo mozeme byt aj obidvaja. A staci ak budeme konatelia, alebo musime byt aj spolocnici alebo sami sebe zamestnancami. A ak bude aj on konatel bez prijmu z s.r.ocky bude musiet platit do socialky, ci len do ZP. A ja ked si budem platit mesacne odmeny ako konatelka a to uz budem na rodicovskej dovolenke, budem musiet platit do SP aj ZP, alebo len ZP. A ovplyvni mi to nejak rodicovsky prispevok?
Viem, ze je tych otazok vela, ja sa ospravedlnujem, no chcela by som v tom mat uplne jasno predtym ako sa do toho pustime. Za kazdu odpoved vopred dakujem.
Mila123
30.07.13,19:05
a nechce sa ti trochu zalistovať na Porade......
KEJKA
30.07.13,19:08
Najskor pohladaj odpoveďe a az nenajdes odpoved tak potom napis otazku
Lebo na 100 percent tu už odpoveďe su.
A ked pises hromadu otazok tak to troskunuprav rozdel očisluj - ušetris nam čas.
Prestala som citať na piatom riadku sorry
zinka111
31.07.13,07:41
Ahoj Mila 123, Kejka má s tým číslovaním odpovedí pravdu, ale skúsim odpovedať,
Ak chcete založiť s priateľom sro tak môžete byť obidvaja spoločníkmi ale aj konateľmi. Alebo môže byť spoločníkom len jeden z vás a konateľom druhý z vás dvoch. Je to čisto na Vás. Spoločník = majitel s.r.o. a konateľ = osoba, ktorá za spoločnosť koná, podpisuje a pod. Z praktického hľadiska by bolo pre Vás asi výhodnejšie, keby bol jeden z Vás spoločník (prípadne ním môžete byť obidvaja) a zároveň aby ste boli obidvaja konateľmi (ak jeden nebude môcť ísť niečo za spoločnosť vybavič - napr. bude chorý, tak to pôjde vybaviť druhý konateľ).
Vravíš, že priateľ je súčasne zamestnaný, takže ak z Vašej sro ako konateľ nebude poberať žiadnu odmenu, tak potrebuje písomnú zmluvu o výkone funkcie konateľa, podľa ktorej nepoberá odmenu. V takom prípade nemusí nič odvádzať do SP ani ZP (len pre info, povinné zdravojté poistenie musí platiť každý, ale v takomto prípade by ho zaňho už odvádzal jeho zamestnávateľ z TPP).
Ak si tybudeš platiť mesačne odmeny ako konateľka, rodičovský príspevok ti to neovplyvní, ale budeš musieť platiť odvody z tejto odmeny do SP aj ZP. Tu radšej pouvažuj, že si budeš vyplácať nepravidelnú odmenu (nie mesačnú). V tedy sú odvody aspoň do SP nižšie.
Pripájam link, kde máš veci ohľadom odvodov dobre vysvetlené a majú tam aj sro poradňu, kde sa môžeš zdarma niečo ohľadom sro spýtať. Ja už som si cez tieto veci tiež prešla a inak tiež som teraz na rodičovskej, tak držím palce:-)
http://www.albertova.eu/index.php?pravo=rms
hyllka
31.07.13,09:16
dakujem velmi pekne za odpoved a slubujem ze sa polepsim a nabuduce ocislujem otazky. Idem preluskat tu stranku, snad potom budem mudrejsia :-) este raz diky
Moja SRO
01.08.13,06:46
nie je jednoznačne možné odpovedať na otázku čo je pre vás viac výhodné.....vždy je potrebné vychádzať z individuálnej situácie konkrétnych osôb a podľa toho nastaviť skladbu osôb, ktoré budú spoločnosť zakladať, príp. ktoré do nej "pribudnú" ako spoločníci alebo konatelia neskôr.....