verona234
31.07.13,10:06
Zdravím Vás.
Od 1.8. mi začína plynúť schválená dovolenka do 9.8.2013. Pracujem v zdravotníctve. Kvôli nedostatku zamestnancov ma ale odvolali z dovolenky a 1.8.2013 mi zamestnávateľ určil prísť do nočnej služby. Chcem sa spýtať, keď mám nastúpiť do tejto služby, či mám právo si potom adekvátne aj predĺžiť čas dovolenky o ktorý som bol ukrátený- čiže o dva dni (nočná trvá od 18:OO až do nasledújúceho dňa do 6:00). A keď ma už ukrátil o dovolenku, mám nárok aj na nejaké finančné zvýhodnenie popri normálnemu ohodnoteniu, ktoré mám za klasickú 12 hodinovú nočnú službu? Ďakujem za odpoveď
Llívia
31.07.13,08:22
Nárok na finančné zvýhodnenie z dôvodu "ukrátenia" o dovolenku nemáš. Máš nárok len na náhradu nákladov (ak ti nejaké vzniknú):

Zákonník práce
§ 112 Na začiatok
(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

Nemôžeš si ani sám od seba predĺžiť čerpanie dovolenky z 9.8.2013 na 11.8.2013. Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Môžeš ho požiadať, aby ti ju predĺžil, možno s tým bude súhlasiť.
verona234
31.07.13,08:27
Ďakujem za odpoveď
misoft
31.07.13,17:10
A ak by nesúhlasil s presunom termínu dovolenky, môžeš žiadať všetky náklady, ktoré sa vynaložili, alebo o ktoré sa prišlo - teda nielen za ubytovanie, poplatky sumu za dovolenku, ale aj za stravu, cestovné, prípadne za potrebné lekárske vyšetrenia a úkony - všetko, čo so zmarenou dovolenkou súviselo - a do posledného centa!