richina
31.07.13,12:13
Ja doplňujem otázku ked zamestnanec nastupil do novej firmy, ktorá má týchistých majiteľov a to isté sídlo, len iný názov a IČO, ako si môžem preniesť dovolenku, keďže mi zo starej firmy ostalo 17dní a ked som začala v novej zatiaľ nemám nárok. Lenže ja chcem aby mi ostalo tých 17dní, aj mam už nahlásenú dovolenku na august, prečo by sa mi to malo zrušiť, ked sú to tí istí ľudia a sedím v tej istej kancelárii, len som zmenila firmu....
Ďakujem
MiTor
31.07.13,10:32
Podľa mňa preniesť si ju nemôžeš, lebo ako sama píšeš, pracuješ v inej firme. To, že ide o tých istých majiteľov a rovnaké sídlo nech ťa nemýli.
richina
31.07.13,10:34
aha a teraz akože čo?mam zrušiť dovolenku?a to že som v jednej firme makala pomaly rok a pekne sa mi nazbierala,teraz mam zas makať akoby od začiatku?
Replasťačka
31.07.13,10:55
V starej firme máš nárok na alikvotnú časť dovolenky a v novej vznikne nárok tiež .
Replasťačka
31.07.13,11:22
Keď ste dovolenku nevyčerpala, zamestnávateľ Vám ju preplatí v poslednej výplate.
Llívia
31.07.13,11:23
V novom zamestnaní môžeš čerpať dovolenku aj predtým, ako ti na ňu vznikne nárok:

Zákonník práce
§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.
richina
31.07.13,11:34
ano lenže mne ostalo 17dnii, a keby sa to dalo v novom zamestnaní teda ako alikvotna časť čo pribadá asi 1,5dňa na mesiac tak aj tak to do konca roka nevychádza a od noveho roku by som mala dostať dalších 20 dní...tak ako si to mám sledovať?
Llívia
31.07.13,11:37
Kedy si nastúpila do nového zamestnania?
richina
31.07.13,12:00
do novej firmy presne 1.6, a v tej predošlej som bola od 1.9 do 31.5...len ide o to, že ja keby viem že sa to neda preniiesť tak nejdem do inej firmy, lebo oni majú štyri firmy a ja som sa len akoby presunula, robim to isté, žiadna zmena...
veronikasad
31.07.13,13:32
Ak neide o prechod práv, nemôžeš si prenášať dovolenku. V starej ti ju mali preplatiť a v novej ti vznikne nárok na 7/12 ročného nároku, ktorú môžeš čerpať so súhlasom zamestnávatela aj pred splnením podmienky odpracovania 60 prac.dní.

Máš v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu ?
veronikasad
31.07.13,13:44
UPOZORNENIE

Môže sa pôvodný a nový zamestnávateľ dohodnúť, že zamestnanec, ktorý ukončil pracovný pomer u pôvodného zamestnávateľa (napr. 31. 4. 2011) a bezprostredne nastúpil do pracovného pomeru k novému zamestnávateľovi (napr. 1. 5. 2011), dovolenku, ktorú si nestihol vyčerpať u pôvodného zamestnávateľa, si prenesie a vyčerpá u nového zamestnávateľa (zamestnávatelia by sa na refundácii vzájomne dohodli)?

Právna úprava nepripúšťa možnosť uzatvorenia dohody medzi predchádzajúcim a novým zamestnávateľom, v ktorej sa dohodne, že si zamestnanec svoju nevyčerpanú dovolenku vyčerpá u nového zamestnávateľa. Táto možnosť platila v zmysle § 110a zákona č. 65/1965 Zb. (pôvodného ZP) platného do 31. 3. 2002. Podľa § 116 súčasne platného ZP platí, že ak si zamestnanec nemohol vyčerpať dovolenku, na ktorú mu vznikol nárok, z dôvodu skončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ mu vyplatí náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

viac info :

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CFUQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.pp.sk%2F1570%2FDovolenka_PAM3 3933.aspx&ei=BCL5UbrHMIztO87GgegO&usg=AFQjCNHKBeRqDv76fz6SoSKgUN-icynBgA&sig2=lXyxuCctqyLdXm-LwDK85Q&bvm=bv.49967636,d.ZWU&cad=rja