Ester plus
31.07.13,18:33
Prebrala som účtovníctvo po predchádzajúcej účtovníčke už po spracovaní I.Q. ktorá účtovala zásoby spôsobom A, ale nemám od nej skladovú evidenciu. Robí mi problém nadviazať v účtovaní na jej spôsob. Účtovníctvo som nahodila od začiatku roka podľa nej aby mi sedeli všetky obraty aj čo sa týka účtovania zásob. Tak rozmýšľam, ak by som vo svojom účtovníctve vystornovala jej účtovné operácie týkajúce sa účtovania zásob z I.Q a upravila spôsob účtovania na spôsob B čím by som vlastne zmenila spôsob účtovania od začiatku roka, bolo by to v súlade so zákonom, keďže rozhodnutie vzniklo v II. Q.
a_je_to
31.07.13,20:48
Doterajšie vedenie spôsobom A bolo povinnosťou zo zákona - voči povinnosti auditu ? Či dobrovľnou iniciatívou majiteľa a účtovníčky, zakotvenou v internej smernici ? Ak dobrovoľnou, tak by sa dalo prerobiť celé účto od začiatku, aby po spôsobe A nezostala žiadna stopa - že sa v priebehu roka menilo. Lebo meniť to, je zo ZoÚ zakázané. Aj účto, aj internú smernicu. Ak vystornuješ všetky faktúry s účtovaním 111,131+343/321, tak, že zostanú stopy .... aj všetky príjemky 112/111 a 132/131 a nahradíš 501,504+343/321 .... a ešte aj storno odbytu 504/132 .... ako to zdôvodníš v poznámkach k závierke ? Podpíše to majiteľ ? Skladovú evidenciu musíš rekonštruovať aj u spôsobu B, takmer ako u A, čo je asi ľahšie, ako stornovať. Ak Ti to nesedí, tak nemáš účtované všetky príjemky a výdajky za 1 Q. Ak ich zaúčtuješ tak, ako ich treba zapísať do skladovej evidencie B, tak budeš mať v poriadku aj spôsob A. Ak predchádzajúca účtovníčka dostala za 1 Q zaplatené, tak tlačené vstupy a výstupy skladovej evidencie musí odovzdať. Inak žaloba a poškodenie mena .... žiadna sranda ...
Ester plus
01.08.13,05:07
Ďakujem za názor. Spôsob A bol len vlastnou iniciatívou predchádzajúcej účtovníčky. Ale keďže mi odovzdala hlavnú knihu s obratmi a tá mi po nahodení sedí asi by bolo fakt okaté to stornovať a meniť v priebehu roka.