elisabeth
31.07.13,19:16
Náš panelák mal byť po zateplení natretý bledozelenou farbou - to sme odsúhlasili na schôdzi vlastníkov. Natretý bol však bledosivo a loggia výrazne červenou farbou kvôli nejakým kšeftom predsedu spoločenstva.
V horúčavách sa červená stena strašne prehrieva. Po západe slnka je bledosivá stena o hodinu chladná, ale červená je horúca aj 4 hodiny po západe slnka. Pýtam sa, či ja ako vlastník bytu môžem bez súhlasu spoločenstva natrieť loggiu na bielo alebo bledosivo? Alebo nebodaj ešte potrebujem aj súhlas nejakého stavebného úradu?
Ja viem že to naruší vzhľad fasády, ale som zúfalá, Bývam na hornom poschodí
široko - ďaleko žiadny tieň a naozaj je u nás ako v pekle.
MarcoM
31.07.13,17:19
Myslím, že je na to potrebný súhlas spoločenstva. Klimatizácia by nepomohla?
a02sk
31.07.13,17:24
Spytat sa mozes napriklad spravcu bytovky ale sanca ze ti to dovoli je tak mala...nicit novu fasadu
erik555
31.07.13,17:30
Pred zateplenim pri slnecnych dni v letnych mesiacoch bol byt chladnejsi?
alaya1
31.07.13,18:30
ak su spolocenstvo, nemaju spravcu.
JanoL
01.08.13,06:38
Predpokladám, že predný betónový? panel lódžie nie je zateplený, a teplotne porovnávaná bledosivá stena je. Milimetrový poter na polystyréne vychladne rýchlo. Domnievam sa, že ten betón bude po západe slnka podstatne teplejší, aj keby bol natretý na bielo.

mimotemy V zime bude lepšie.

Prajem chladnejšie dni
Jano
erik555
01.08.13,06:47
to je ake zateplenie, ked sa nezateplia uplne vsetky vonkajsie steny?
JanoL
01.08.13,06:59
Aký by to malo význam? Ak nie je lódžia zasklená, tak nejaký efekt nevidím. Inak v Petržalke som si ešte nevšimol na zateplených panelákoch zateplené predné steny lódžií. Možno zle pozerám.
erik555
01.08.13,07:16
aby sme sa chapali...predna stena logie je co? po spravnosti sa zatepluje vsetko! Vsetky aj vycnievajuce panely medzi loggiami...tu sa samozrejme nedava ten hruby polystyren, ako na cele predne steny.
JanoL
01.08.13,07:28
...cez prednú stenu lódžie sa vykloním a ziapem na deti na trávniku: "Poďte už domov, bude večerníček". Možno som použil nesprávny výraz/označenie, prepáč....
k doplnenej poznámke: po správnosti to u nás asi neurobili ... nuž čo už...
elisabeth
01.08.13,07:35
Pred zateplenim akurát trvalo dlhšie kým sa byt rozohrial a kým vychladol. Loggia zateplená nie je, ale ten teplotný rozdiel je aj na bielom paneli vnútri loggie a na tom prednom červenom. Totiž bočný panel vyčnieva pár cm pred fasádu a ten kúsok tiež natreli na červeno. Ja mám pocit akoby sa v loggii vytváral taký bazén tepla, ktorý ešte po západe slnka dodatočne vykuruje obývačku 3-4 hodiny. Kým boli všetky steny svetlé, tak tam určite nebolo tak teplo.
erik555
01.08.13,07:36
jaaj, ty myslis murovane zabradlie :) ja si myslim, ze prave na to sa dotazujuca nepyta, pretoze to by bolo ozaj nelogicke. Skor su to steny okolo okien, kde jej to salave teplo z tych teplych stien prudi cez otvorene okno dovnutra. Jedine neotvarat okna na tej strane, ked steny este nevychladli :) Lebo zateplena stena by sa nemala prehrievat z vonkajsej strany...ved je tam izolacia.
erik555
01.08.13,07:39
Loggia nie je zateplena? Loggia nie je murovane zabradlie :D Loggia moze mat ak kovove zabradlie ;) Loggia je to, ked balkon ma aj bocne steny ;)
elisabeth
01.08.13,07:50
hej, nie je zateplená - naše domy sú riešené tak, na seba nadväzujú ako schody - sú tak vysunuté, takže ľavý bok a
predná stena loggie nie je zateplená.
sito
01.08.13,08:00
Čo to trepeš, 555? Balkón je vysunutý z obvodovej steny domu von. Lodžia je zasunutá medzi obvodové steny domu. Ak sa na nej zasklí predná časť, je to akoby miestnosť medzi obvodovými stenami domu. Kríženca lodžie a balkóna ako by si nazval ...
elisabeth
01.08.13,08:01
neviem kam mi zmizla odpoveď, tak píšem ešte raz - náš rad domov spojený ako stupne schodišťa - zľava sa panel asi zateplil, spredu sa nezatepľovalo. Sprava loggia susedí so špazjou. Strecha je tiež nezateplená - u nás sa pri zatepľovaní tak fušovalo..
marjankaj
01.08.13,08:03
A nechcela by si presne vysvetliť, čo myslíš pod termínom "predná stena loggie"? Myslím, že loggia prednú stenu nemá, preto je to loggia.
Čo tak prilložiť foto?
erik555
01.08.13,08:35
sito, kamarat moj najvernejsi...su aj take 40 rocne vyskove panelaky, kde mas vedla seba 4 loggie, kde nie su zasunute medzi obvodove steny domu, ale su vysunute!!! Takze to nie je pravidlo, ze loggie musia byt iba zasunute medzi obvodove mury izieb. Ale ty si najmudrejsi, tak teba budeme pocuvat, lebo ty netrepes :D
Kukaj :D (taky vyskovy panelak som nenasiel, ale toto ti musi stacit :) )
https://www.google.sk/search?q=vyskovy+panelak+s+loggiami&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=FCz6Uc-EOcSKtAad_YFA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1600&bih=808#facrc=_&imgdii=_&imgrc=dkrLw-1rJwx27M%3A%3BIWhVxt38_8lXmM%3Bhttp%253A%252F%252F img543.imageshack.us%252Fimg543%252F4434%252F15082 0121866.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.skyscrapercit y.com%252Farchive%252Findex.php%252Ft-1248665-p-6.html%3B800%3B600
sito
01.08.13,09:11
No, ahoooj!

Ja zasa toto : Naklep si do zadania, rozdiel medzi balkónom a lodžiou.

http://rozdiely.sk/

To tvoje je ten kríženec balkóna, tými stenami oddeľujúce jednotlivé balkóny od seba. Fakt to vypadá ako lodžia.

A povedz, nie je to krásne, ten vzhľad domu, keď si každý myslí, že to je jeho, majetok a nie len myslí ...
marjankaj
01.08.13,09:14
Erik.
A tá predná stena loggie je to kovové zábradlie?

Ak ti nie je jasné, čo je loggia, tak si vygoogli.
Napríklad tu
http://sk.wikipedia.org/wiki/Lod%C5%BEia
erik555
01.08.13,09:26
sito, ale ja som pisal zadavatelke, ze co je loggia, a nie za logiu pokladat zabradlie (aj ked murovane), vraj predna stena loggie :D ...uz sa chapeme? A ty si sa toho hned chytil, ze co znamena loggia...ach jaj!
A inak aj to susiace pradlo, ktore vidiet z ulice je super ;)
marjankaj
01.08.13,09:28
No pýtal si sa aj či je loggia zateplená. Aký význam má zateplenie otvoreného priestoru?
sito
01.08.13,09:31
erik, a či ja som ti písal niečo o zábradlí ...

Ale je dobré, keď sa je možnosť ho držať ...
marjankaj
01.08.13,09:33
No ale keď ho má natreté tou tmavou červenou farbou, tak ju to musí páliť:---
erik555
01.08.13,09:36
sito, pisal si, co je loggia...ja som tam v skratke napisal, ze loggia je balkon s bocnymi stenami, co je aj pravda, takze si ma nemusel upozornovat, ze trepem!!!!!!!!!!!!!...nasiel som citat: "Balkóny patria k domom, balkóny sú súčasťou bytov. Treba rozdeliť z terminologického hľadiska čo je balkón a čo je loggia. Balkón je konštrukcia, ktorá vyčnieva z úrovne fasády a zábradlie mávajú z ocele, z betónu alebo aj z dreva.

Loggie sú konštrukcie, ktorú sú buď celkom z časti alebo celkom vyčnievajúce z úrovne fasády domov. Teda majú podlahu, bočné steny a strop, a sú otvorené. Zábradlie tiež môžu byť z rôznych materiálov. Konštrukcie samotných balkónov a loggií tiež môžu byť z rôznych materiálov, ako železobetón, drevo a oceľ.?
erik555
01.08.13,09:40
marjankaj, ved ked sa zatepluje barak, tak aj loggie! ja som nepredpokladal pri tej otazke, ze "predna stena loggie" je zabradlie :D Az potom som zistil, ze to bolo myslene na to zabradlie. ;)
marjankaj
01.08.13,09:44
Loggie a balkóny sa nezatepľujú. Zatepľujú sa obytné miestnosti. A ak obytná miestnosť susedí s loggiou, tak sa tá stena zateplí. Ale nie preto aby na loggii bolo teplo, ale aby v obývačke nebola zima. Capišto?
A ak niekto zateplí aj loggiu, tak to je jeho problém, že viac zacvaká stavebníkom.

Ak náhodom máš loggiu, tak si asi dáš na nej zatepliť aj podlahu. Najlepšie od spodného suseda.:---

Ale predok od zadku ešte rozoznáš?:---
sito
01.08.13,09:47
erik, hlavne, že sme zdraví a vieme čo je balkón a čo lodžia. A aký je medzi nimi.

A vieš aký je rozdiel medzi stolom a stoličkou ?

Ak náhodou nie. Stôl má medzi nohami šuflík.
erik555
01.08.13,09:49
vedz, ze aj loggie sa zatepluju!! ako tam vidis na obrazku, tak tie vycnievajuce panely medzi loggiami sa tiez obaluju!!! Nestudoval som, ci je to spravne, alebo nie, ci je to z energetickeho hladiska potrebne, aby ten barak mal prislusnu energeticku triedu, ale v mojom okoli sa to na panelakoch takto robi! tak isto aj strop na logiach sa zatepluje!! Vlastne uplne vsetko... pre teba asi toto vsetko novinka :D
sito
01.08.13,10:00
Mo má to zmysel je to ako rebro ma radiátore, ale s opačným účinkom. Keď mrzne tá stena je ochladzovaná, hodne, a na spoji s domom vytvára tepelný most, tak tomu hovoria odborníci. A keď sa to zateplí, nemusí byť desať cm, ako obvodový plášť domu, ten most zostane, ale s menším účinkom na spoji s domom. Samozrejme, že aj strop. Na podlahu dlažbu si dám , že?
marjankaj
01.08.13,10:21
No novinka. Alebo blbosť tých majiteľov. Ale veď sú to ich peniaze. Ak sa to robí, tak asi za iným účelom. Vyrovnanie fasády a dosiahnutie jednotného vzhľadu. A nie, že si z toho niekto vytvorí papagája. Teda nejde o zateplenie(menšia hrúbka materiálu) ale skôr estetickú úpravu budovy..
Zrejme si myslel tie loggie prestavané na iný účel. Tak potom skús pozrieť či bolo na to vydané stavebné povolenie. Potom to loggie nebudú.

A obvodové konšrtukcie nevlastní majiteľ bytu, ale všetci v tom dome spoločne. A teda o vonkajšej úprave sa musia dohodnúť na schôdzi spoluvlastníkov. Ale to by som od teba už asi veľa chcel.
erik555
01.08.13,10:28
marjankaj, jaaj, to je s tebou dialog :D nejde o zateplenie...kedysi sa na obvodovy plast daval 5 cm polystyren, tu 3 cm na vycnievajuce panely a uz to nie je teraz ziadne zateplenie? :D Vycnievajuci panel s 3cm polystyrenom je na tom istom, ako vycnievajuci panel bez polystyrenu? ved ide o to, co pisal sito. O tie spoje panelov. Ale nechajme to tak....

"A obvodové konšrtukcie nevlastní majiteľ bytu, ale všetci v tom dome spoločne. A teda o vonkajšej úprave sa musia dohodnúť na schôdzi spoluvlastníkov. Ale to by som od teba už asi veľa chcel."....toto si sa mna pytal? A co ja mam s tym....aky to ma suvis so mnou? :D
marjankaj
01.08.13,10:43
Prepáč. malo mi hneď dôjsť, že tu radíš od veci.
erik555
01.08.13,10:58
ja som tu neradil, ja som mal na dotazujucu otazky, potom som nieco naznacil a vy ste sa toho chytili a teraz debatujeme iba o tom :D ved tu je polozena otazka, ci musi mat povolenie na pretretie murovaneho zabradlia (co som nevedel, ze sa to vola predna stena loggie :) ), tak niektori odpovedali, ze asi to bude potrebne atd. Asi :D tak nech dotazujuca vyskusa pretriet a uvidi, ci sa niekto ozve :D
marjankaj
01.08.13,11:00
Ak máš otázku, tak zadaj samostatnú tému, alebo debatu.
erik555
01.08.13,11:02
ja som mal na nu otazky, pretoze z toho mne nebolo velmi zrejme, ze v com vlastne spociva problem. Tot vsjo :D Ja ze si chce pretriet stenu loggie okolo okna/dveri, ze jej tam prazi slnko a stena je horuca...nie, to ide o zabradlie :D
marjankaj
01.08.13,11:10
Na to je kolónka "upresnenie otázky"
erik555
01.08.13,11:12
este sa coho chytis? :D
sito
01.08.13,21:20
Zabradlia!!! Na ten účel je tam kde má byť, nie vždy, nie vždy funkčné! Ale, ak je to na desiatom poschodí, aj zlé, nefunkčné si splní svoj účel. Vždy niekto na tom zarobí ...