LydiaB
31.07.13,21:46
My riesime dilemu ze ci okrem dokladov,ktore mame vybavene na zasklenie balkona (t.j. Stavebne povolenie, ohlasovacia povinnost a tiez suhlasne vyjadrenie bytoveho druzstva) ci este okrem toho potrebujeme aj nadpolovicny suhlas vlastnikov bytov. Totizto ideme zateplovat a jednoducho nam nase novucicke zasklenie dali zmontovat na vlastne naklady aj napriek tomu, ze mame vsetky tieto povolenia a " vydieraju" na tym ze sme si nevybavili este aj podpisy... Sme zufali.... Vie niekto poradit?
alaya1
31.07.13,19:47
preco zakladas novu temu, mohla si pokracovat v tej kde si zadala otazku.
sito
31.07.13,21:40
Vítam ťa na porade. Ako vidíš, ako novú, hneď ťa tu zvozili

alaya1 (Včera 22:47) preco zakladas novu temu, mohla si pokracovat v tej kde si zadala otazku.

Nič si s toho nerob. Horšie je to s tým balkónom, ak je to balkón a nie lodžia? V podstate je to jedno.

Neznalosť zákona neomlúva! Ani teba, ani toho kto vydal stavebné povolenie, ani bytové družstvo.

Zákon 182/1993, § 11, odsek 4

4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

Podľa toho čo si napísala nemáte v dome SVB, mate teda správcu. Správca nemá rozhodovacie právo, mohol napísať len doporučenie, že áno. Ale mal upozorniť na súhlas väčšiny požadovaný zákonom.

Tiež stavebný úrad, ak bol požiadaný o vyjadrenie sa k úprave balkóna vás mal upozorniť na súhlas nadpolovičnej väčšiny.

Žiaľ, nestalo sa, ale stalo sa, že vec bola spravená bez toho, čo požaduje zákon, súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov.

No, keď je novučičké? Zateplenie bytového domu nie je lacná záležitosť, nie za dva týždne sa prejedná a schváli jeho realizácia. Zasklenie balkóna, sa dá. Chodili ste na schôdze na ktorých sa prejednávala realizácia zateplenia? Asi nie, ak áno, tak zasklenie by ste si dali spraviť až po zateplení domu.

Ale, keď sa chce, tak sa dá, dá sa všeličo, dohodnúť.

A kto je ten vydierač? Zástupca vlastníkov bytov? Firma, ktorá ide robiť zateplenie domu? Spoluvlastníci domu? Kto?
LydiaB
01.08.13,13:16
Tak to ma naozaj mrzi, ze tento schvalovaci proces prechadzal cez 3 urady a ani jeden nas neupozornil na to, ze ako priloha im chyba podpisy vlastnikov bytov. V ziadnom pripade sme nechceli obchadzat zakon, a preto sme sa informovali, co vsetko je k tomu potrebne. Dostali sme instrukcie, ze si mame zabezpecit staticky posudok (stary, novy stav), povolenie od bytoveho druzstva, stavebny posudok a ohlasenie. Ani na jednom z uradov neziadali tieto podpisy. Momentalne som citala niekolko clankov o tom ake povolenia je treba aby mohlo byt zaskleny balkon, avsak vraj v pripade jednoduchej stavby nie je potrebne mat podpisy vlastnikov. Podpisy vraj su potrebne v pripade, ze sa narusa/bura stena obvodovych murov a stavaju sa plastove okna na zasklenie. My vsak mame certifikovany finsky system posuvnych okien. Aj v tomto pripade to tak je, ze musia byt podpisy nadpolovicnej vacsiny vsetkych vlastnikov bytov? A samozrejme ze sme isli na schodzu o zateplneni. My sme neni ti, ktori na to kaslu, ale poctivo sa zapajame do diskusii na nich. Ale to je dalsia pesnicka... trochu nadlho. Smutne je, ze clovek sa ide k situacii postavit zodpovedne a takto to dopadne. Dufam ze komunikacia s firmou bude rozumna a bude sa dat dohodnut. :(((
sito
01.08.13,21:48
No, žiaľ sme na Slovensku. Ten Fínsky systém je citlivejší voči vzhľadu bytového domu ako kde -aké rolety, ktoré je vidieť z kilometra. Troška sa omlúvam, žiaľ zákon je taký, tak napísaný, momentálne.

Ale kto trvá na jeho odstránení, toho zasklenia ...

Zasa nejaké ......

Tiež dúfam, že áno. Veď to nie je čert na stene ...
svojar
03.08.13,09:40
Naše SVB už pri vypuknutí módy zasklievania balkónov, alebo montáže žaluzií, upozornilo všetkých tých, ktorí si tieto úpravy zrealizujú, že pri zateplovaní domu a tým i renovácii balkónov tieto budú musieť na vlastné náklady odstrániť. Nik neprotestoval. Takže uvidíme až k tomu dôjde, možno o rok, o dva.
erik555
03.08.13,09:54
no skoda, ze take rolety nie su instalovane v celom baraku po rekonstrukcii/zatepleni :D Ja si ich nemozem vynachvalit, mam priesvitne...uz mi na loggiu a susiace pradlo nepada srst zo psa od susedky nadomnou + dalsie necistoty, pri snezeni/dazdi nemam loggiu zasr.tu, v zime je tam o 5-10 stupnov viac, ako vonku...normalne uz by som si bez nich nevedel predstavit svoje loggie.
LydiaB
06.08.13,16:51
Na zmontovani trva firma,co robi zateplovanie. Mne nie je problem ho dat zmontovat, ale aby bol namontovany aj naspat kedze mam na to stavebne povolenie. A samozrejme nie na moje naklady ale aby to bolo zpracovane do projektu (teda na naklady projektu). Preco mi teda vydal stavebny urad povolenie na montaz ??
alaya1
07.08.13,04:44
Povolenioe ti vydali, lebo oni neskumaju, ci sa bude, ci nebude zateplovat a urcite by som sa nedala zastrasovat zateplovacou firmou.