Lota1
31.07.13,22:29
Dobry vecer, toto zaujima aj mna - takze nie je mozne na rodicovskej dovolenke poberat sucasne rodicovsky prispevok a aj si nechat preplatit dovolenku u zamestnavatela? (Chcela som nadviazat na temu "Dovolenka na preplatenie - rodičovská dovolenka", ale akosi mi to vygenerovalo novu temu, za co sa ospravedlnujem - nejak som sa zle narychlo v tejto "novej" porade zorientovala.) kamaratka pracuje v skolstve a chcela by si dat preplatit cca 50 dni dovolenky este pocas trvania rodicovskej dovolenky. po navrate do zamestnania po ukonceni rodicovskej dovolenky jej totiz hrozi skrateny uvazok a obava sa, z akeho priemeru je zamestnavatel dovolenku preplati - ci podla stareho uvazku alebo podla toho noveho, nizsieho... poradite prosim? velka vdaka
veronikasad
01.08.13,02:35
Nie je možné nechať si dovolenku preplatiť počas trvania prac.pomeru. Ale môže - písomne, mesiac vopred - požiadať zamestnávatela o ukončenie rodičovskej dovolenky (stratí však ochrannú dobu pre prípad výpovede) a dovolenku vyčerpať v súbehu s poberaním rodičovského príspevku.

Ak po dovršení 3 rokov veku dieťaťa nastúpi do práce a zamestnávatel jej zníži úväzok, náhradu mzdy za čerpanú dovolenku bude mať vo výške aktuálneho úväzku. (bez ohladu na to, z akého obdobia dovolenku čerpá)
Lota1
01.08.13,04:45
dakujem velmi, velmi pekne :)
Lota1
01.08.13,04:57
...este ma napadlo - zamestnavatel moze neschvalit cerpanie dovolenky v obdobi, ked si to ona naplanuje? Mala by sa s nim vopred dohodnut?a este jedna otazocka - ma nejaku povinnost vocu uradu prace, ktory vyplaca rodicovsky prispevok? Napr. oznamit, ze nacas ukoncila rodicovsku dovolenku a vracia sa do prace (aj ked len na obdobie cerpania riadnej dovolenky)? Vdaka este raz :)
veronikasad
01.08.13,12:47
Voči UP nie som si istá-radšej nech tam ide, ale určite má povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poistenia v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
Lota1
03.08.13,14:06
dakujem este raz velmi pekne :)