AntekaK
01.08.13,06:28
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné využívať nehnuteľnosť na podnikanie na základe zmluvy o výpožičke (syn od rodičov) a pritom si uplatňovať výdavky za energie, smeti a pod. do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane? Ďakujem.
srska
01.08.13,06:42
áno, je to možné
draik
01.08.13,06:45
Malo by ísť o nájomnú zmluvu, nie o zmluvu o výpôžičke (ak by šlo o nebytové priestory, tak by zmluva o výpôžičke bola na mieste). Ak bude nehnuteľnosť určená iba na podnikanie, tak si môžte prehlásiť odberné miesto na seba. Ak tam všetci aj bývate, tak je s rozčútovaním energií problém, pretože nie je možné jednoznačne určiť, koľko ste ich minuli na podnikanie. Okrem toho tu vstupuje do hry aj iný spôsob využitia nehnuteľnosti, než na ktorý je podľa kolaudačného rozhodnutia určená + vyššia daň z nehnuteľností + zdaňovanie príjmu prenájmu.
AntekaK
01.08.13,07:01
Ide o nebytové priestory, ktoré sa využívajú na podnikanie. Má energie prepísané na seba. Ale nesprávne som najskôr urobila zmluvu o prenájme s nulovým nájomným a dodatkom, že si energie hradí sám. Rodičov som zaevidovala na DÚ, ale včera som sa dozvedela, že zmluva o prenájme by mala obsahovať nájomné, že sme mali uzatvoriť zmluvu o výpožičke. Teraz neviem, čo mám urobiť. Ako zrušiť evidovanie na DÚ. A ešte som si nebola istá, či si v tomto prípade (výpožička) môže uplatňovať energie ako daňové výdavky. Ďakujem Vám za odpovede.
AntekaK
01.08.13,10:59
Ďakujem