LukasK18
01.08.13,10:00
Zdravím!

Chcel by som Vás poprosiť o radu, týkajúcu sa DIČ a povinnosti platiť sociálne poistenie.

Moje príjmy pochádzajú od roku 2011 prevažne z umeleckej činnosti, avšak obe daňové priznania (za rok 2011 a 2012) som podal s uvedeným rodným číslom namiesto DIČ, keďže som si nebol vedomý toho, že by som mal o pridelenie DIČ požiadať, aj keď nemám živnosť.

V daňovom priznaní za rok 2011 som uviedol príjem pod § 6 ods. 2 písm, a). Išlo o príjem za vytvorenie hudby k filmu na základe Zmluvy o vytvorení diela a licenčnej zmluvy.

V daňovom priznaní za rok 2012 som uviedol príjem pod § 6 ods. 2 písm, a). Išlo o príjem za vytvorenie hudby a jej úpravu a nasádzanie do jednotlivých epizód TV seriálu na základe Zmluvy o vytvorení diela a licenčnej zmluvy. (V tejto činnosti pokračujem aj v roku 2013).

Keďže môj hrubý príjem za rok 2012 presiahol zákonom stanovenú hranicu 4716 eur, navštívil som pobočku Sociálnej poisťovne s vyplneným registračným listom FO. Bez DIČ ma však odmietli zaregistrovať, a tak som išiel na Daňový úrad, aby som zistil, aký je ďalší postup. Tam som sa ale nedozvedel jasné stanovisko, či som mal už dávno požiadať o pridelenie DIČ, alebo to nie je na základe činnosti, ktorú vykonávam potrebné.

Mám na Vás teda nasledovné otázky:
1. Som povinný požiadať o pridelenie DIČ s ohľadom na činnosť, ktorú vykonávam?
2. Ak áno, ako sa to dotkne mojej povinnosti platiť sociálne poistenie od 1.7.2013, ak som v roku 2012 DIČ nemal pridelené a pridelia mi ho až teraz po odovzdaní žiadosti?
3. Ak nie, znamená to, že niesom povinný platiť sociálne poistenie, keďže bez DIČ nespĺňam definíciu SZČO?

Bol by som Vám vďačný za akékoľvek informácie, týkajúce sa môjho problému.
Mila123
01.08.13,08:08
1/ jednoznačne áno, už v roku 2011 si mal....meškáš ...
2/ nijako, platiť budeš
3/ ????
LukasK18
01.08.13,08:28
Ďakujem za názor!

1. Aj ja si to myslím, ale na daňovom úrade mi to pracovníčka nevedela potvrdiť. Tvrdila, že keďže ide o príležitostný príjem a nie podnikanie, tak nevidí dôvod, prečo by som nutne mal mať DIČ. Ale popravde, vyzeralo to tak, že sa v tejto oblasti moc neorientuje.

2. V Sociálnej poisťovni som sa na to pýtal a bolo mi povedané, že keďže sa DIČ nedá prideliť spätne na činnosť za rok 2012, tak sa ma bude povinnosť platiť sociálne poistenie týkať až budúci rok.

Ja osobne nemám nič proti plateniu povinného poistenia, ide skôr o to, že mi to nebolo umožnené.
Mila123
01.08.13,08:30
ak sa jedná o príležitostný príjem, nepatrí do § 6 ale do § 8 ZDP