KysVAC
01.08.13,09:09
Dobrý deň, rád by som sa spýtal, či je možné vytvoriť rezervu aj na nedaňový náklad (firemný večierok, kt. sa bude konať v decembri) a takto elminovať jednorazový vplyv na hosp. výsledok mesiaca december (nákladovo by boli zaťažené aj predchádzajúce mesiace).
Ďakujem.
Chrusťa
01.08.13,08:37
no rezervy si vytvárať to môžete, ale určite budú to nedaňové výdavky a ako pripočitateľná položka, takže elimináciu na hosp. výsledok ja osobne v tom nevidím. O rezervách ako daňovom výdavku pojednáva §20 zákona o dani z príjmov ako aj postupy účtovania PU viď §19 zásady pre tvorbu a použitie rezerv. všetko ostatné je nedaňový výdavok,zvyšujúci základ dane.....
Tweety
01.08.13,08:50
Áno.
Stefan2005
01.08.13,09:11
NIE, resp. nemá to zmysel a oporu v predpisoch upravujúcich účtovníctvo;
Účtovanie rezerv totiž vyplýva zo zásady opatrnosti v účtovníctve, ktorá sa uplatňuje AŽ pri zostavovaní účtovnej závierky.
Vo vašom prípade má byť večierok v decembri, t.j. v bežnom účtovnom období..
Iná by bola situácia, ak by ste mali hospodársky rok do 30.9. a decembrový večierok by bol uskutočnený za tento hospodársky rok...
Braňo
01.08.13,09:41
skôr by som odporúčal účtovať 11 mesiacov nedaňový náklad voči 381 a v decembri to zúčtovať na nulu. Samozrejme pripočítateľná položka.
Braňo
01.08.13,09:43
nie je podmienka, že rezervy musíš účtovať len ku koncu obdobia, môžeš účtovať aj počas roka. podstatné je, prehodnotiť a inventarizovať všetky rezervy ku koncu roka.
Stefan2005
01.08.13,09:57
áno, možno účtovať rezervy aj v priebehu roka, o ktorých viem, že budú k dátumu účtovnej závierky...