peppa
01.08.13,12:04
dobry den chcela by som sa opytat jedna moja znama darovala byt dcere ale stym ze ju musi doopatrovat dcera neplatila byt a mala dlh tak predala byt a matku dala do podnajmu za ktory jej dva mesiace zaplatila a dalej ju nic nezaujima , dcera dostala peniaze za ten darovany byt , da sa to napadnut a zrusit darovaciu zmluvu za nedostojne zaobchadzanie a dozadovat sa na sude vratenia penazi za byt? mala dcera pravo byt predat a nechat matku na ulici da sa neako postupovat prosim o radu dakujem
draik
01.08.13,10:41
Vlastník môže nakladať so svojím majetkom podľa svojho uváženia. Ak navyše nebolo zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve užívať daný byt oprávnenou osobou, tak predaj nič nekomplikovalo.
Za daných okolností by bolo možné skúmať, či nebol naplnený niektorý zo zákonných dôvodov na to, aby sa darca mohol domáhať vrátenia daru. Dôkazná povinnosť by bola na darcovi. V prípade úspechu by obdarovaná musela darkyňu vyplatiť, keďže predmet daru už nevlastní.
peppa
01.08.13,12:04
vie mi niekto poradit da sa darovat byt pokial nie je v osobnom vlastnictve ale len najomny a dat tam zabespeku dozivotne dochovanie darkyne , ak ano neni ohrozena darkyna takym sposobom, ze darovana odkupi a nasledne preda byt a kedze ona bola vlastnickou bytu a darkyna mala byt len ako najomny nemusi ju darkyna dochovat ?
Mila123
01.08.13,12:05
ako môžeš darovať niečo čo nie je v tvojom osobnom vlastníctve?????
peppa
01.08.13,12:08
no asi sa too da lebo znama darovala dcere byt na bytovom a byt nemala odkupeny
arizona
01.08.13,13:16
Dcera ako vlastnicka ma pravo predat svoj majetok.

Asi na LV nemali zapisane vecne bremeno pre matku na pravo dozitia. V tom pripade by musel novy kupec kupit byt aj s matkou, nik by ju z bytu nesmel vyhodit,mala by nrok do smrti tam byvat....
A dalsia vec je taka, ze ak aj dcere byt darovala,asi nemala v zmluve uvedene, ze jej bude musiet dcera platit do smrti za byvanie a pod.
Takze vlastne dcera nic neporusila...
Aj ked sa vam to zda nespravodlive a neeticke,moc s tym nenarobite,nik dopredu nevie,ci by pani sud vyhrala, keby sa dozadovala vratenia daru. Na vratenie daru musia byt tiez zakonne dovody,lutost,smutok, hnev nestacia.
kopretinka
01.08.13,13:36
Mária27
01.08.13,14:14
Za hrubé porušenie mravov sa dá považovať aj zbavenie príbytku, bezplatného bývania po darovaní bytu.
Do troch rokov od vysťahovania môže matka jednostranným právnym úkonom odvolať poskytnutý dar a následne (môže aj listom súčasne) žiadať o vrátenie daru.
Ak obdarovaná dcéra už dar nemá, musí vydať peňažnú náhradu.

Ak by matka na (našich) súdoch neuspela, má právo žiadať od dcéry výživné.