sKypP3r
01.08.13,17:31
Zdravím,

v našej spoločnosti sa pracuje na dve smeny (ranná, poobedná). Ale poobedná smena sa ruší, kvôli nedostatku zákazok a mňa presunú na iné oddelenie. Momentálne mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31.12.2013 a zaradenie mám ako "pracovník skladového hospodárstva" , ale spoločnosť ma chce preradiť na inú pozíciu, zrejme ako "operátor výroby". Môžu ma len tak svojvoľne presúvať kam sa im zachce alebo pozícia, ktorú mi ponúknu musí byť adekvátna mojej pracovnej zmluve a mojej kvalifikácii? V prípade, že mám teraz pozíciu ako administratívny pracovník môžu ma len tak presunúť na manuálneho pracovníka? Zmenia mi zmluvu a ja musím s touto zmenou súhlasiť? Ak nesúhlasím môžu ma len tak prepustiť alebo mám prípadne aj nárok na odstupné?

Ďakujem za odpovede.
Llívia
02.08.13,05:22
Zamestnávateľ nemôže jednostranne meniť dohodnutý obsah prac. zmluvy. Nemôže ťa presúvať na inú prácu než na ktorej ste sa dohodli v prac. zmluve. Prepusiť ťa môže podľa:

Zákonník práce
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Nárok na odstupné záleží od toho, koľko si u neho odpracoval:

§ 76 Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
sKypP3r
02.08.13,07:08
Ďakujem za odpoveď.

Čiže, ak som správne pochopil tento výklad, tak, prepustiť ma môže a to z dôvodu rušenia miesta, resp. nadbytočnosti. Ale, podľa § 76 odsek 2 písmena a) by som mal dostať jednomesačné odstupné, keďže môj pracovný pomer trval menej ako dva roky..

Pochopil som to správne?
Llívia
02.08.13,07:57
Platí to len vtedy, ak by bol tvoj prac. pomer ukončený DOHODOU z dôvodu nadbytočnosti - pozor!!! Ten dôvod tam musíš mať uvedený, inak nemáš nárok na odstupné.
Ak by bol tvoj prac. pomer ukončený VÝPOVEĎOU, nárok na odstupné nemáš.
sKypP3r
02.08.13,10:15
Čiže pre mňa to znamená čo? Výpoveď sa dáva len ak si neplním svoje pracovné povinnosti, prípadne som porušil pracovnú disciplínu a podobne, že?
Llívia
02.08.13,10:26
V § 63 máš uvedené, z akých dôvod môžeš dostať VÝPOVEĎ. Prac. pomer môže byť ukončený aj iným spôsobom. Ak ti dá zamestnávateľ VÝPOVEĎ podľa § 63 ods. 1 písm. b) nebudeš mať nárok na odstupné.