dadasv
02.08.13,11:23
Počítajú sa prijaté zálohy za služby do obratu na povinnú registráciu DPH? S.r.o. - neplátca DPH - vystavuje zálohové faktúry á 6000,- € mesačne a vyúčtovaciu faktúru vystavuje až po ukončení diela, (o 16 mesiacov) čo je pri sume cca 100,000,- EUR. Kedy sa stáva povinným plátcom DPH? Keď presiahne prijatými zálohami 49 790,- € alebo až po vystavení vyúčtovacej faktúry? Ak až po vystavení vyúčtovacej faktúry, tak táto potom bude bez DPH, lebo registrácia vzniká až od nasledujúceho mesiaca?
Ďakujem za odpoveď
marjankaj
02.08.13,09:26
A čo účtuješ do výnosov(obrat)? §4/9
dadasv
02.08.13,09:36
Takže z tvojej "odpovedi" vyplýva, že vystaví vyúčtovaciu faktúru bez DPH (lebo plátcom ešte stále nie je) a až potom sa do 20. nahlási ako plátca DPH na základe prekročeného obratu?
marjankaj
02.08.13,09:43
Ak prekročíš obrat(v PU výnosy) za posledných 12 mesiacov, tak musíš do 20 dní podať žiadosť o registráciu. Správca ti pridelí IČDPH. Bez neho nemôžeš fakturovať s DPH. Teda môžeš, ale tvoj odberateľ by nemal nárok na odpočítanie.
dadasv
02.08.13,10:44
Takže podľa teba kedy spoločnosť prekročí obrat?
Tweety
02.08.13,10:46
dadao dph sv (Dnes 12:44) Takže podľa teba kedy spoločnosť prekročí obrat?

Je to podľa § 4 Zákona o dph. Už si to mala napísala v príspevku, ktorý si ohodnotila ako neužitočný.
Registračná povinnosť

§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
dadasv
02.08.13,10:47
Na základe horeuvedeného, kedy podľa teba prekročí s.r.o. obrat?
Tweety
02.08.13,10:52
Veď to tam máš uvedené, čítala si odst. 9?
dadasv
02.08.13,11:06
Toto som si prečítala niekoľkokrát, napriek tomu nie som "múdrejšia". Takže kedy podľa teba je ten obrat prekročený? Až po vystavení vyúčtovacej faktúry? Môžeš mi to prosím Ťa napísať polopate?
Našla som totiž niekoľko možných vysvetlení tohto §.....
Tweety
02.08.13,11:09
Veď máš jasne napísané, čo je obrat, obrat je výnos, takže až po zaúčtovaní do výnosov. Čo je na tom také nepochopiteľné? Rozdiel medzi zálohou a výnosom, príjmom v JU? Učtovník živnostník, hm.
dadasv
02.08.13,11:13
Napríklad som našla aj takúto odpoveď:
Čo ty na to?


Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.


Zároveň je však v usmernení doplnené, že zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac, v ktorom prijala platbu.

Z uvedeného vyplýva, že aj zálohy (platby vopred za dodávky tovarov a služieb) sú zahrňované do obratu a to za mesiac, v ktorom bola platba prijatá. Takže rozhodujúcim nie sú iba zaúčtované výnosy a príjmy, ktoré v konečnom dôsledku sú zahrňované do základu dane z príjmov, ale aj spomínané platby vopred, ktoré do základu dane pre účely dane z príjmov nevstupujú. Túto informáciu môžeme nájsť aj v zovšeobecnených informáciách uverejnených na stránke DR SR týkajúcich sa registrácie na DPH. V uvedenom materiáli sa uvádza: "Do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby."
marjankaj
02.08.13,11:19
Poznáš rozdiel medzi JU a PU? Ak nie, tak je jasné že ti je táto odpoveď na prd.:cool:
dadasv
02.08.13,11:55
Ďakujem tebe aj Tweety za odpovede.... Poznám rozdiel medzi JU a PU aj rozdiel medzi výnosmi a zálohami, výnosmi a príjmami, aj znenie § 4/9... ale pýtala som sa práve na základe napr. vyššie názoru, ktorý som citovala vyššie (odpoveď Tveety)...

Keby som to zhrnula, tak aj v mojom prípade, založená s.r.o. - nová z dôvodu, aby nebola platiteľom DPH, uzavrie zmluvu o dielo, ktoré bude hotové - dodané za 16 mesiacov a jeho konečná cena bude 200,000,- EUR. Práce vykonáva pre fyzickú osobu - neplátcu DPH (svojho známeho), ktorému by sa vymeraním DPH dielo riadne predražilo.... Takže s.r.o. bude priebežne faktúrovať 16 mesiacov zálohy - podľa Vás neprekročí obrat - takže nebude musieť byť plátcom DPH? Po 16 mesiacoch vystaví vyúčtovaciu faktúru na 200,0000,- Eur - odpočíta zálohy, keďže nemá ešte pridelené IČ DPH faktúra bude bez DPH.
Do 20 dní sa nahlási za platiteľa DPH, ale z vyúčtovacej faktúry ani z prác za 16 mesiacov už DPH odviesť nemusí.
Chápem to správne?
Takže štát príde celkom legálne o 40000,- Eur na DPH?

Preto som sa pýtala na názor iných, pretože sa mi to zdá čudné. Takto to totiž plánujú, ale nebola som si istá, či je to v poriadku.

Prosím nepíšte mi §, ale váš názor, či je tento postup v poriadku....
Ďakujem
marjankaj
02.08.13,12:08
No vcelku je jedno ako štát príde o tých 40000 €. Či ich nechá podnikateľovi, alebo daruje osadníkom.:eek:
marjankaj
02.08.13,12:12
Ty sa máš riadiť zákonmi a nie kdejakými usmerneniami.
dadasv
02.08.13,12:19
Ďakujem...
dadasv
02.08.13,12:21
Takže Usmernenie MF SR je na nič? Načo ich potom vydávajú? Alebo lepšie povedané, načo ich čítame?...
marjankaj
02.08.13,12:30
No ak niekto nie je schopný prečítať a pochopiť zákony, tak vydávajú aj usmernenia. Usmernenia iba citujú zákony. Nemôžu ich nahradiť.
dadasv
02.08.13,13:03
Ďakujem,
t.j. sú na nič...Veď aspoň podľa teba to vyššie uvedené cituje zákon aj tak zle...
marjankaj
02.08.13,13:19
Samozrejme sú na nič, keď si to nepochopila.
Prečítaj si to usmernenie ešte raz a poriadne. Hlavne ten bod.2, kde je to presne napísané pre PU aj pre JU aj pre daňovú evidenciu.

A to
"z uvedeného vyplýva....." kto napísal? V tom usmernení som to nenašiel.
marjankaj
02.08.13,13:45
Veď zájdi za správcom a ten ti povie.
Alebo napíš otázku na drsr. Pošlú ti vyjadrenie a budeš postupovať podľa toho. Je to pekná sumička, tak je lepšie ak to budeš mať písomne.