BrunoTatransky
02.08.13,21:30
Cez moj pozemok v extravilane vedenom ako orna poda planuju vystavbu cesty. Aku nahradu mi zan daju? Kazdy mi hovori niecio ine., Za ornu podu uradnu cenu? Za ornu podu trhovu cenu,ci ako za stavebny pozemok? Ako pred nedavnom som ho kupil a chcel som na nom hospodarit. A kupil som ho drahsie,takze sa obavam,ci mi zan nedaju este menej,co som za neho dal ja. Kazda rada dobra. Dik.
A kolko sa cca za to dava? napr. pod dialnice,ci cesta prvej triedy v Zapadoslovenskom kraji? Nemam sajnu.
julysak
02.08.13,21:05
Peugeot vykupovali tuším pod 250
buchač
03.08.13,05:41
Záleží , aká cesta ...tieto začínajú poľnými a končia diaľnicami .
Takže aj cena by bola iná ...
Zabudni ale na jedno .
Trhovú cenu si akceptoval Ty , ale dostaneš iba úradnú .
Určite ale nedostaneš cifru za stavebný pozemok , ktorý je predsa orná pôda .
Rozdiel medzi týmito je markantný .......

Preštuduj si túto stránku a pochopíš , že existuje aj tzv. vyvlastnenie vo verejnom záujme .
http://www.viaiuris.sk/aktivity/prva-pravna-pomoc/zasahy-do-vlastnictva-a-sukromia/zakladny-manual-6/vyvlastnovanie-svojvola-statu-alebo-spravodlivy-proces-.html

Ide o to , že vlastníci pôdy svojho času žiadali neskutočne horibilné výkupné cifri za tie svoje políčka , kadiaľ by mala viesť diaľnica . Tým pádom sa časový horizont výstavby značne oneskoril ....nevraviac aj o špekuláciách v pozadí s pozemkami ...
buchač
03.08.13,05:42
Si nedal , že v korunách za meter štvorcový ....
Ešte si niekto bude myslieť , že je to suma v eurách ...
luja5
03.08.13,07:42
Z osobnej skúsenosti:
Ak je to podľa údajov v KN orná pôda, pôjde o cenu za ornú pôdu, nie za stavebný pozemok.
Neviem, čo myslíš úradnou cenou, ale budem predpokladať, že máš na mysli hodnotu ornej pôdy podľa prílohy č. 1 k zákonu č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, t.j. hodnotu pre účely určenia základu dane z pozemkov.
Nám v tomto roku z dôvodu výstavby diaľnice ponúkli za vykúpenie ornej pôdy v extraviláne cenu stanovenú podľa znaleckého posudku (t.j. nie úradnú cenu v zmysle vyššie uvedeného), ktorý vypracoval znalec z odvetvia odhadu hodnoty nehnuteľností v rámci odboru stavebníctva. Pri spôsobe určenia výšky finančnej náhrady sa vychádzalo z ust. § 111 ods. 2 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon):
(2) Ak sa náhrada za vyvlastňovanú nehnuteľnosť poskytuje v peniazoch, určuje sa jej primeranosť podľa trhovej ceny určenej znaleckým posudkom. Na účely tohto zákona sa za trhovú cenu nehnuteľnosti považuje cena rovnakej alebo porovnateľnej nehnuteľnosti v tom istom čase, v tom istom mieste a v porovnateľnej kvalite.
Uvedeným spôsobom určená cena sa uplatní pri neakceptovaní ponuky a neuzavretí zmluvy, t.j. pri následnom vyvlastnení pôdy v súlade so zákonom. V prípade akceptovania ceny = výšky náhrady v peniazoch a uzavretia príslušnej zmluvy sa cena určená znaleckým posudkom ešte zvýšila na 1,2- násobok (§ 6 ods. 1 zákona č. 669/2007 Z.z. o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá...).
julysak
03.08.13,17:15
V evri - to tak v BA na Podzámockej :D
BrunoTatransky
03.08.13,19:09
Skuste ma opravit,ak nieco chapem zle. Ked sa ide stavat napr. cesta ,podklady daju na uzemne konanie. Ked to tam prejde,pozemky ,aj ked su vedene ,ako orna poda sa stavaju vlastne stavebnymi ,urcenymi na vystavbu cesty? ostatne plochy? Viem,ze vraj vykupia len tolko,kolko pod cestu potrebuju,aj ked z parcely ostane len kusok.
Hovori sa o trhovej cene. Ale ako ju vlastne znalec urci,kedze je dost velky rozdiel v cenach.Zavola do tzv 5 nahodnych realitiek?
Dalsia vec sa chcem spytat,co sa stane,ak som dal pozemok do prenajmu a mam zmluvu na 10 rokov, pri ktorej poruseni mam dost velku pokutu .Budu mi to zohladnovat?
BrunoTatransky
03.08.13,19:12
Este je mozny nahradny pozemok. ma s tym niekto nejake skusenosti? keby som chcel nahradny,ponuknu mi porovnatelny ?
BrunoTatransky
03.08.13,20:37
To znamena,ze o uspory,ktore som vlozil do pozemku pridem smahom statnej ruky? Nemali by brat ohlad na to,za co som to kupil nedavno? V zakone je ,ze by mali dav at trhovu cenu. Ale aka je trhova a ako ju vypocitavaju? Chapem,ze to robi znalec. Ale urcovanie trhovej ceny je dost asi jasnovidectvo,ci?
buchač
04.08.13,06:37
Trhová cenaje predsa tá ,ktorú akceptuje trh ....
Hlavne ju musia akceptovať obe strany ...kupujúci a predávajúci ...
draik
04.08.13,08:53
Stavebnými pozemkami sa stávajú vydaním stavebného povolenia. S týmto veľmi nepohnete.
Postavte si tam bilboardy a žiadajte ušlý zisk.