tomi16191
03.08.13,10:02
Dobrý deň,
30. apríla som si kúpil hodinky z e-shopu, ktoré sa mi pokazili už 22. júla (necelé 3 mesiace), rovno som poslal späť predávajúcemu, ktorého som telefonicky kontaktoval o reklamácií tovaru, na čo mi odpovedal tak, že on je na dovolenke. Tovar bol poštou poslané 23.7.13, zásielka prevzatá na doručenie 25.7.13 ale nezastihnutý. Konateľ firmy mi povedal, že tovar prevezme o týždeň ked bude doma, t.j. 31.7.13, čo sa ale nestalo, ako uviedol v telefóne, on na to zabudol, teda prevezme to 5.8.13. Konateľa firmy som vyzval o dodržanie reklamačnej lehoty ktorú upravuje občiansky zákonník § 620, na čo mi odpovedal, že doba sa začína v tedy ked to prevezme. Moja otázka znie, od kedy sa začína zákonom stanovená doba reklamácie ktorá nesmie trvať dlhšie ako 30 dní? Ja ako spotrebiteľ/kupujúci nemôžem za to, že si konateľ neprevezme tovar a zdržiava daný tovar na pošte až 12 dní, i ked ja som postupoval podľa zákona, čiže po zistení vady som bezodkladne posielal daný tovar na reklamáciu. Dakujem za odpovede
alaya1
03.08.13,08:09
Urcite by som bola veci riesila pisomne a pisomne napisala aj reklamaciu., polala doporucene, telefonicky rozhovor moze zapriet, pripadne povedat, ze ste sa bavili, napr. o pocasi.

V pripade, ze predavajuci nepostupije podla citovaneho zakona, by som sa obratila s celou vecou na SOI:
tomi16191
03.08.13,08:15
reklamáciu som napísal písomne, a priložil ku balíku, s popisom vady a aj tam som upozornil konateľa na dodržanie občianskeho zákonníka, no ale tovar neprevzal... áno mohol by to poprieť... ale nikde som nenašiel v zákonoch kedy sa presne začína zákonom daná lehota na reklamačnú dobu - 30 dní.
alaya1
03.08.13,08:20
Z mojich skusenosti, dnom podania reklamacie. Ak uz preslo 30 dni, napis podnet na SOI, oni ho budu kontaktovat. Mam sa nepodarilo reklamovat koieskove korcule 3 meiace, po podani podnetu, bolo to vybavene za 4 dnik.
tomi16191
03.08.13,08:22
Veľmi pekne dakujem za radu
misoft
03.08.13,13:42
Pokiaľ si oznámil reklamáciu písomne a tovar poslal poštou - teba už nemusí zaujímať, či prebral, alebo neprebral. Dňom podania balíku na pošte začína bežať doba reklamácie (pretože už tovar fyzicky nevlastníš) 30 dní. Konateľ firmy asi nepozná Občiansky zákonník, alebo si z neho vyberá len to vhodné. Ak do 30 dní nebudeš mať reklamáciu vybavenú - podnet SOI s popisom - oni si to s nim vybavia.
avalik
03.08.13,16:31
nesuhlasim, tovar je stale majetkom odosielatela ... za pripadnu stratu do prevzatia bud adresatom alebo spatne odosielatelom zodpoveda posta
avalik
03.08.13,16:51
pozri si reklamacny poriadok daneho eshopu

podla mna reklamacna doba zacina plynut dnom pisomneho prevzatia o uplatneni reklamacie spolu s dorucenim tovaru ... vo vacsine pripadov, nie je mozne sa vyjadrit k chybe tovaru len na zaklade popisu chyby - ak vezmeme extremny pripad - zavolam do eshopu, ze reklamujem tovar ... tovar neodoslem, poslem len list ... eshop bez tovaru, nemoze posudit vadu ani tovar odoslat na posudenie ... ale zakaznik trva na 30 dnovej reklamacnej lehote odo dna telefonatu - je to podobne tvojmu pripadu.

vydrz ci si prevezme zasielku na poste, ak nie daj podnet na SOI

PS: do kamennej predajne tiez musis tovar fyzicky doniest na reklamaciu a nestaci telefonicky oznamit vadu