dodo1001
03.08.13,13:11
Ahojte poraďáci,
v Money S3 (JÚ) pri tlači Knihy záväzkov napr. za rok 2012 mi tlačí len záväzky, ktoré vznikli v roku 2012, nevytlačí však záväzky, ktoré vznikli ešte v roku 2010, 2011 a boli čiastočne, resp. úplne vysporiadané v roku 2012. V Stave záväzkov a pohľadávok síce vidím neuhradenú časť, ale pri tlači Knihy záväzkov to už tam nie je. Úhrady sú riadne spárované, výkazy OK, ale kniha podľa mňa nie je v poriadku. Môžete mi, prosím Vás poradiť ako to robíte Vy. Za každú odpoveď vopred ďakujem.

Túto otázku som zasla aj Cíglerovcom, dostal som nasledujúcu odpoveď:

Kniha záväzkov a rovnako aj Kniha pohľadávok v Money S3 umožňuje vytlačiť len ostatné záväzky resp. ostatné pohľadávky v danom účtovnom roku. Neobsahuje teda doklady za roky minulé a ani neobsahuje faktúry vystavené a prijaté, na tlač ktorých slúži kniha vystavených resp. prijatých faktúr. Ako najjednoduchšia možnosť, nakoľko potrebujete zoznam iba neuhradených pohľadávok a záväzkov aj z minulých rokov, je, ako Vám už písal kolega, vytlačiť si zostavu Stav záväzkov a pohľadávok. Ak odhliadneme od názvu tejto zostavy, tak vieme nastavením dátumu a zaškrtnutím vhodných dokladov, dosiahnuť potrebný výsledok. A teda zoznam neuhradených záväzkov (faktúry + ostatné záväzky) resp. pohľadávok k danému dňu. Dokonca, ak by Vám na tlačovom formulári vadil názov Stav záväzkov a pohľadávok, tak je možné ho jednoduchou úpravou formulára prepísať na Vami požadovaný nadpis.

Poslal som im nasledujúcu odpoveď:

Kniha záväzkov a Kniha pohľadávok je súčasťou účtovnej dokumentácie účtovnej jednotky. Domnievam sa, že uvedené tlačové zostavy nie sú v súlade so zákonom č. 431/2002 Z.z. , predovšetkým s §2, §4 a §15. Len samotná oprava (prepísanie) textu v tlačovej zostave podľa môjho názoru nepostačuje, aby táto bola úplne v súlade s §15 uvedeného zákona. Prepošlem našu mailovú komunikáciu na Daňové riaditeľstvo SR, so žiadosťou o informáciu či sú spomínané tlačové zostavy v súlade s platnou legislatívou SR.

Poraďáci, prosím Vás, poraďte či rozmýšľam správne a v uvedených knihách musia byť aj záväzky (pohľadávky) z predchádzajúcich období ?