flector
04.08.13,11:50
Rád by som si niečo ujasnil. Môže (jednoosobová) s.r.o. predávať licencie napríklad na (digitálne) fotografie, grafiku, alebo hoci aj obrazy maľované na plátne, a podobne (skrátka čokoľvek z tých "autorských vecí", ktoré sa normálne robia na autorské DIČ) vytvorené spoločníkom a zároveň konateľom v jednej osobne, s tým že spoločník a zároveň konateľ tieto autorské diela poskytne svojej s.r.o. bez nároku na autorský honorár?

Uvažujme, že sa jedná o spoločníka konateľa, ktorý svoju funkciu vykonáva bez nároku na odmenu, nieje vo svojej spoločnosti zamestnaný, podieľa sa akurát na prípadnom zisku spoločnosti formou výplaty dividend.

Otázka znie jednoducho, môže s.r.o. robiť to čo sa normálne robí na autorské DIČ?
Teda predávať licencie, resp. autorské diela v rámci voľnej živnosti:
Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti so súhlasom autora

Firma by súhlas autora mala! Pretože samozrejme by so svojím spoločníkom konateľom mala spísanú riadnu autorskú zmluvu na autorské diela ním vytvorené, avšak s tým, že on by tejto diela (pre svoju s.r.o.) vytvoril bez nároku na autorský honorár. Čo autorský zákon vyslovene umožňuje. Autor predsa nie je povinný požadovať za svoje autorské diela autorský honorár, svoje autorské diela môže tvoriť aj bezodplatne.
(Čo je logické.)

Skrátka, s.r.o. by predávala licencie, resp. čokoľvek z tých "autorských vecí" (fotografie, obrazy na plátne, a pod.) vytvorených svojim spoločníkom konateľom v jednej osobne a táto s.r.o. by mala z toho príjem. Samozrejme by s.r.o. z toho prímu riadne platila dane a všetko ostatné čo zákon vyžaduje. Ak by si spoločník vyplatil dividendy riadne by s nich zaplatil zdravotné poistenie, skrátka všetko čo treba.

Ale, ako autor by príjem nemal žiaden! Nemal by vydané ani to autorské DIČ, pretože autorské honoráre by nedostával žiadne.
(Nulový autorský honorár nie je autorský honorár.)

Môžete mi prosím objasniť či by bolo niečo také možné?

Viem, že tu chodí veľa skúsených účtovníkov, právnikov, atď.
Snáď niekto poradí.

Ešte doplním pod-otázku. Uvažujme ešte aj možnosť, že tento spoločník a zároveň konateľ by bol vo svojej s.r.o. riadne zamestnaný. V takom prípade by sa predsa jednalo o zamestnanecké dielo. Však? Aj keby to bol hoci aj obraz maľovaný na plátne. V takom prípade v tom už ozaj nevidím žiaden problém.
Hoci podľa mňa by v tom nebol problém ani keby spoločník a zároveň konateľ vo svojej s.r.o. zamestnancom nebol ako som opísal na začiatku.
Pokiaľ je mi známe, tak aj v takom prípade predsa môže pre svoju vlastnú spoločnosť vykonávať činnosť (tvoriť "hodnoty").

A nech by to bolo ako chce, tak v konečnom dôsledku autorský zákon hovorí jasnou rečou.
Autor a nikto iný má výsostné právo rozhodnúť sa o tom ako sa naloží s jeho autorským dielom!
No a autor by sa rozhodol.
Takže aký by tam mohol byť problém, ktorý si neuvedomujem? :confused:

Vopred veľká vďaka za akúkoľvek odpoveď!
petereak
06.08.13,13:07
ad) medzi autorom a s.r.o. je potrebné uzatvoriť zmluvu o dielo a licenčnú zmluvu s právom poskytovať sublicencie, v prípade zamestnaneckého diela vykonáva majetkové práva zamestnávateľ, taktiež je potrebná zmluvná úprava vzťahu medzi s.r.o. a autorom diela; ďalej je potrebné vopred zvážiť aké zmluvy sa budú uzatvárať s koncovým zákazníkom a o aký predmet sa jedná atd.
petereak
07.08.13,07:03
medzi autorom a s.r.o. je potrebné uzatvoriť zmluvu o dielo a licenčnú zmluvu s právom poskytovať sublicencie, v prípade zamestnaneckého diela vykonáva majetkové práva zamestnávateľ, taktiež je potrebná zmluvná úprava vzťahu medzi s.r.o. a autorom diela; ďalej je potrebné vopred zvážiť aké zmluvy sa budú uzatvárať s koncovým zákazníkom a o aký predmet sa jedná atd
flector
07.08.13,08:17
Dôležitá vec na ktorú by som rád poznal odpoveď: Jedná sa o zamestnanecké dielo aj v prípade pokiaľ 100% spoločník konateľ vo svojej jedonosobovej s.r.o. vykonáva činnosť pre svoju firmu bez nároku na odmenu za výkon funkcie konateľa?
To sa predsa normálne môže pokiaľ mi je známe!?? Takých jednoosobových s.r.o. je kopa, v ktorých spoločníci konatelia v jednej osobe normálne vykonávajú činnosť pre svoju s.r.o., ale zamestnancami svojej s.r.o. nie sú, ani nepoberajú žiaden plat, vyplácajú si iba podel na zisku.

A tiež mi ide predovšetkým o to dopátrať sa, že aké je to úplné nutné minimum, čo sa týka všetkých tých zmlúv (ktoré musia byť spísané na papieri), ohľadom vysporiadania práv pri vzťahu 100% spoločník konateľ (tj. ten autor bez nároku na autorský honorár) a jeho s.r.o.? Aby tá s.r.o. mohla následne bezproblémovo sublicencovať (predávať) tie dela ďalej. Myslím to tak, že keďže 100% spoločník konateľ je jediným majiteľom svojej s.r.o., on by vlastne so svojou s.r.o. reálne žiadne zmluvy spisovať nepotreboval. Nikdy sa predsa so svojou firmou nedostane do rozporu, čo je logické, keďže ju sám vedie a vlastní. Teraz je otázka, aké zmluvy musí predsa len spísať na papier, či chce či nechce, nie preto, že by mu ich bolo treba pre seba, ale preto aby sa s nimi mohol „oháňať“ v prípade kontroly. Tj. aké je to úplné minimum, čo na tom papieri musí mať spísané?

Matne si spomínam, že som niekde som čítal o tom, že od novembra tohto roku (2013) nebude musieť byť tá autorská zmluva spísaná na papieri, ale bude môcť byť len ústna, za predpokladu, že zmluva bude trvale nevýhradná. Výhradná zmluva bude stále musieť byť na papieri. Je to tak? Ak je to pravda, tak tá trvale nevýhradná zmluva, v ústnej forme, medzi spoločníkom a konateľom v jednej osobne a jeho s.r.o. na následné sublicencovanie jeho diel spoločnosťou bez nároku na autorský honorár, by dosť vecí, ale predovšetkým zbytočného papierovania vyriešila elegantne. :)
To či musí byť písomná zmluva, alebo nie, vlastne aj tak nehrá žiadnu veľkú rolu.
(V konečnom dôsledku napísať zmluvy na papier, nie je žiaden hrozný problém.)

Ešte som sa chcel spýtať, čo keď by napríklad autor vytvoril autorské diela, napríklad 1000 ilustrácií, myslím tým počítačové ilustrácie (nie fyzické obrazy), tj. len digitálne počítačové súbory a tieto by jeho s.r.o. chcela predávať vo internetových fotobankách napr. v USA. Drobná poznámka: Fotobanky sú webové portály, kam môže používateľ nahrať svoje diela, fotografie, grafiku, a podobne, oni následne tieto diela (počítačové súbory) predávajú a za každé stiahnutie súboru (licencie) vyplatia tomu kto ich tam nahral % z $ predajnej ceny (naschvál nevravím slovíčko – priamo autorovi. Pretože nahrať tam tie súbory môže aj s.r.o. ktorá autora zastupuje, resp. má s ním vysporiadané práva. Fotobanke v USA je to srdečne jedno.) Inak, čakať nejakú papierovú zmluvu od Fotobanky v USA je prakticky nemožné. Oni fungujú jednoducho tak, autor (alebo ten kto ho zastupuje, resp. ten kto má práva nakladať s jeho tvorbou) tam nahrá súbory, tie sa predávajú, autor nemá ani len šajn kto jeho „diela“ kúpil, to fotobanky taja, len mu na účte fotobanky pribúdajú % provízie za každý download jeho súborov, a keď dosiahne výplatnú hranicu, čo je obyčajne 100$, fotobanka pošle tie peniaze na nim zadaný PayPal. To len tak na ozrejmenie ako to funguje.

Ale o inom som chcel. Ak autor vytvorí (alebo už má za množstvo rokov dávno vytvorených) napríklad tých 1000 ilustrácií (digitálnych súborov) ktoré chce „dať“ svojej s.r.o. bez nároku na autorský honorár s tým, že jeho s.r.o. bude tieto súbory ďalej predávať (sublicencovať) podľa ľubovôle musí byť tá zmluva spísaná pre každý súbor osobitne? To by bolo krajne nepraktické, spisovať 1000 zmlúv. Alebo nebodaj ešte by v tých zmluvách musela byť aj vytlačená každá z tých ilustrácií v prílohe?
Či môže byť tá zmluva v duchu: „Autor poskytuje (naraz – ako balík) všetkých 1000 ilustrácií svojej s.r.o. bez nároku na autorský honorár, a táto s.r.o. môže tieto ilustrácie (celý balík ilustrácií, či jednotilovo) ďalej veselo predávať podľa ľubovôle komu uzná za vhodné.“ Skrátka môže to byť v zmluve tak, že autor dáva všetky ilustrácie svojej s.r.o. naraz a zmluva bude len jedna, alebo musí byť pre každú ilustráciu zmluva osobitne.

Vďaka za odpoveď.
petereak
07.08.13,20:41
V prípade konateľa a s.r.o. treba uzatvoriť licenčnú zmluvu, aby s.r.o. mohla vykonávať majetkové práva vo svojom mene a na svoj účet; autorom diela ostáva fyzická osoba, zhodou okolností konateľ a spoločník s.r.o.
Evanka
07.08.13,23:00
Je potrebné napísať zmluvu o šírení diela. Autor diela, udelí ňou súhlas aby s. r. o. bola oprávnená poskytovať licenčné práva na uvedené dielo tretím osobám.
Evanka
08.08.13,05:27
Nemyslím, že zmluva o dielo je to najvhodnejšie. V tom prípade by som to chápala ako vzťah zamestnanec, zamestnávateľ. Ja by som to riešila postúpením práv pre s.r.o. na šírenie. diela tretím osobám.
flector
08.08.13,06:06
A tá zmluva môže byť len jedna pre celý balík napríklad na 1000 (už vytvorených) ilustrácií? Alebo sa musí spisovať a vytláčať pre každú ilustráciu nová zmluva osobitne. To by bolo nepraktické.

A takisto môže byť tá zmluva napísaná aj v takom duchu, že autor dáva všetky ilustrácie, ktoré vytvoril, ale zároveň aj také ktoré ešte len vytvorí, svojej s.r.o. bez nároku na autorský honorár k ľubovoľnému nakladaniu. Tj. či v tej zmluve to môže byť napísané tak, že všetky terajšie aj budúce ilustrácie budú pre s.r.o. Bolo by totiž nepraktické pre každé novo vytvorené ilustrácie spisovať nové zmluvy osobitne. To by boli tisíce zmlúv ...