asterix174
04.08.13,16:13
Dobrý den, možem požiadať o dávku v hmotnej núdzi ak moj príjem je 183€ inv. dochodku a 50€ komp. príspevky. Bývam s rodičmi ale teraz nastupujem na VŠ. Ak som správne čítal tak so mnou by nemal byť nikdo posudzovaný kedže som ako zaopatrené dieťa, kompenzacie sa do príjmu nezapočitavaju a tiež 25% z inv. dochodku. Prosím o nejaký fundovaný názor Dakujem
erik555
04.08.13,15:08
z laickeho pohladu tazko, ked davka je asi 60 eur a kebyze este aj prispevok na byvanie cca. 60 eur, tak je to vzdy menej, ako mas teraz.
Mila123
04.08.13,16:39
koľko máš rokov? štúdium bude denné?
willma
05.08.13,04:42
Výška príspevku 63,07 € mesačne.

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného užívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.
predpokladám, že na tento príspevok Ti nárok nevzniká takže je to tak ako písal erik životné minimum v tvojom prípade je cca 90 € a to splňaš. Takže požiadať môžeš, ale Tvoja žiadosť bude zamietnutá.
asterix174
05.08.13,06:45
Teraz som čítal príspevok jednej slečny na FB, poberá 173€ ID a bola sa spýtať na DvHN, zamietli jej ju, má o 4.50€ viac.
veronikasad
05.08.13,06:55
UP vypláca DvHN len vo výške rozdielu medzi nárokom a skutočným príjmom (v tvojom prípade zníženým o 25 %). Ak bývaš s rodičmi, bez nájomnej zmluvy, nárok na príspevok na bývanie ti nevznikne a príjem na samotnú dávku v HN je podstatne vyšší.

Dávka v HN je podstatne nižšia ako životné minimum