Leske
05.08.13,08:10
Dobrý deň! Mám otázky, s ktorými by som potrebovala si poradiť. Bola som na jeden celý deň na vyšetrenie u lekára mimo mesta, kde pracujem. Lekár mi vydal priepustku na celý deň. Ako to mám zaúčtovať v mzdovom programe? Len ošetrenie u lekára alebo ako PN? My, zamestnanci, máme len mesačný plat a chcem zistiť, že ako mám to rozúčtovať? (keď boli tu príspevky o tom, že treba vypočítať ošetrenie lekára dovolenkovým priemerom)
A ešte sa chcem spýtať, že koľko dní máme nárok na pracovné voľno na vyšetrenie u lekára? Najnovšie v ZP som nenašla určitý počet dní.
Ďakujem za odpovede.
Tweety
05.08.13,06:14
Vyšetrenie zamestnanca- §141 ZP a preplatiť priemerkou. V ZP si asi málo hľadala, pretože je tam uvedený max. počet dní.
Llívia
05.08.13,06:15
Vystavil ti lekár na ten jeden deň PN-ku? Prepdokladám, že nie. Tak to zadáš ako ošetrenie/vyšetrenie u lekára. Náhradu ti vypočíta mzdový program - áno, je vo výške dovolenkového priemeru.

Nárok na ošetrenie/vyšetrenie u lekára máš na 7 dní.

Zákonník práce
§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
avalik
05.08.13,06:15
§ 141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Leske
05.08.13,06:23
Som dostala od lekára priepustku, určil mi len na jeden celý deň. Tak to bolo len vyšetrenie u lekára.