katfar
05.08.13,10:19
Ahojte Poraďáci, potrebovala by som poradiť:
Spoločnosť NN, registrovaný platca DPH so sídlom v tuzemsku ide vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti lávky cez koryto Dunaja v blízkosti obcí DH (územie SR) a DK (územie Maďarska).
Vypracovanie štúdie, ktorá je časťou projektovej dokumentácie, si objednala firma ABC (zdaniteľná osoba) so sídlom v Maďarsku. Všeobecná časť štúdie sa bude týkať len slovenskej časti lávky, technická časť štúdie sa bude týkať slovenskej aj maďarskej časti lávky. Otázky:
1. Je predmetná služba - vypracovanie štúdie, službou vzťahujúcou sa na nehnuteľnosť?
2. Ak ide o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť ako riešiť fakturáciu za služby? Rozdeliť fakturáciu služby zvlášť na službu týkajúcu sa slovenskej časti lávky a fakturovať s DPH a službu týkajúcu sa maďarskej časti lávky vyfakturovať bez DPH a povinnosť preniesť na maďarskú firmu ABC?
3. Je možné pre zjednodušenie fakturácie v takomto prípade zazmluvniť, že služby sa vyfakturujú v plnej výške bez DPH a DPH povinnosť sa prenesie v plnej výške na maďarskú firmu ABC? Resp. ak väčšia časť štúdie sa bude týkať slovenskej časti lávky, vyfakturovať celú službu s DPH a firma ABC si bude žiadať o refundáciu dane prostredníctvom finančnej správy v MR?

Ďakujem vopred za odpovede.
a_je_to
06.08.13,13:29
No tak na toto by som si rozhodne vyžiadal stanovisko drsr, ktoré by naše drsr malo prejednať aj s maďarským drsr, aby neboli metodické konflikty. Intuitívne sa domnievam, že pomerná časť /polovice nehnuteľnosti/ by mala byť považovaná za nachádzajúcu sa v oboch štátoch a tým aj miesto dodania. Tak, ako zahraničná doprava. Nejde zrejme o fazuľky, takže aj investorská firma by mala mať registráciu platiteľa v oboch krajinách. Tým by sa mnoho problémov vyriešilo samo.
katfar
07.08.13,18:19
Ano, dopyt na DRSR som podala tiež. Keď príde odpoveď, pripojím ju.