JanaSys
05.08.13,12:19
Potrebujem poradiť ako najlepšie vyriešiť to, že mi syn spravil webovú stránku. Mám tri domény a na každú mu môžem dať spraviť stránku za cca 300-400€ (jednu už mám), prípadne viac alebo to riešiť jednou sumou napr. 1200€. Priznávam, chcem to dostať do nákladov ako SZČO, pretože ten čas nad tým reálne strávil a ide o firemné stránky.
Malo by byť jasné, že ide o náhodné príjmy (už sa nezopakujú), príležitostné, veď viete čo myslím. Určite z jeho strany nejde o podnikanie, neživí sa tým, len mi pomáhal.
- jeho celkový ročný príjem neprekročí cca 1800€, takže nebude podávať daňové priznanie
- z poisťovne mi potvrdili, že ak nepodáva priznanie, nezúčtujú mu žiadny nedoplatok

Ale tu som našla: http://www.porada.sk/t208747-student-a-zmluva-o-dielo.html
že sa musí registrovať kvôli DIČ a na ZP. Je to pravda?

Je bezpečnejšie urobiť jednu zmluvu na tri stránky za sumu 1200€ ako tri samostatné zmluvy? A chcela by som to riešiť už teraz, pokojne mu to uhradím na účet, aby bolo jasné, že to neriešim ako úpravu ZD v marci.

Ďakujem za pomoc
Economic
11.08.13,11:04
Jednu zmluvu na sumu 1 200.- . Keby bola aj vyššia cena, má nárok na nezdaniteľnú čiastku... Takže ak by nebodaj preddavkovo sa nejaká daň náhodou platila, po podaní DP sa mu všetko vráti. A vieš dostať peniaze ako SZČO všetky do nákladov... Ide o to, by to bolo jednorazové a nie opakujúca sa činnosť. .
JanaSys
17.08.13,12:32
Ďakujem, podľa nášho DU sa musí zaregistrovať kvôli DIČ a priložiť kópiu zmluvy o dielo. Tá kópia zmluvy sa mi nepáči, DIČ by som ešte pochopila. Fakt zvažujem že si založí živnosť, odvody ako študent neplatí, podanie daňového mu nevyjde, takže ani ročné zúčtovanie mu neurobia a možno by mal väčšiu šancu niečo si na VŠ nájsť. Nesmie prekročiť cca 1800€, aby sa vyhol odvodom... Stále sa mi nepodarilo zistiť, či základ dane rátajú pri odvodoch po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky alebo nie.
marjankaj
17.08.13,14:20
Ak je to jednorazový príjem, teda podľa §8, tak nemá nárok na odpočítateľnú položku.
A načo sa bude registrovať, ak ani nebude podávať daňové priznanie?
Najlepšie bude urobiť zmluvu o dielo do tých 1800 € a nebude musieť podať DP.
JanaSys
17.08.13,15:52
Presne, to som si myslela aj ja, a na DU mi povedali, že to je jedno, či bude podávať DP. Do mesiaca po podpísaní akejkoľvek zmluvy o dielo si musí FO požiadať o DIČ (že to predsa dnes nevie, že neprekročí hranicu - má prijmy podliehajúce dani a nie je zamestnanec, musí mať DIČ - nejako sa mi to nezdá