LILIEZ
05.08.13,15:04
SZČO dostal v roku 2012 vyplatených 842,88 € z poisťovne, v ktorej bola uzatvorená životná poistka. Peniaze boli vyplatené z dôvodu, že poistná zmluva sa rušila - predčasne a uzatvárala sa nová. Tento príjem zahrnul aj do daňového priznania za rok 2012. Urobil správne? V auguste 2013 obdržal výkaz nedoplatkov vo výške 111,94 €. Je z takéhoto príjmu povinný platiť poistné na zdravotné poistenie? Bol to jednorázový príjem? Alebo urobil chybu tým, že tento príjem zaradil do daňového priznania? Viete mi toto ozrejmiť? Ďakujem
a_je_to
05.08.13,21:30
Správne urobil, ak iba sumu celej zadržanej dane a jej základu zo zrušenej poistky priznával na trikrát po jednej tretine v riadku 75 priznania B, alebo v riadku 35 priznania A. Teda iba tie sumy, ktoré uvádzal do riadkov 41 priznania A do 2010, alebo 74 priznania B do 2010. Tie do ZP nejdú, lebo nie sú vymenované v § 10b ZoZP, ako zárobková činnosť. Ak dal celú vyplatenú poistku ako ostatný zdaniteľný príjem, tak urobil nehoráznu blbosť. Lebo o zdaniteľný príjem nejde a ZP neskúma povahu príjmu, iba to, či bol priznaný ako zdaniteľný a z neho vycáluje poistné. Ide o vrátenie dane za porušenie zmluvných podmienok poistky. Ak to priznal ako zdaniteľný príjem, musí to vysvetliť na ZP, že šlo o omyl a podať dodatočné priznanie, kde zníži zdaniteľné príjmy. Neviem, či ZP nebude chcieť poistné podľa daňového priznania hneď, s tým že po podaní dodatočného mu opraví zúčtovanie a preplatok vráti ... to musí zistiť.
LILIEZ
08.08.13,06:59
"Ak dal celú vyplatenú poistku ako ostatný zdaniteľný príjem, tak urobil nehoráznu blbosť. Lebo o zdaniteľný príjem nejde" Určite je to tak, že nejde o zdaniteľný príjem?

§ 7 ods. 1 ZDP písm. e) hovorí, že príjmami z kapitálového majetku sú plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, rovnako sa posudzuje aj jednorázové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia.

následne na to 43 ods. 3 ZDP, daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území SR daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou ak ide o f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku /§ 7 ods. 1 písm. e)/

z tohto mi vyplýva, že ak poistku zrušil predčasne na vlastnú žiadosť, mal by ju zdaniť a teda uviesť ako príjem z kapitálového majetku v DP a následne aj teda zaplatiť z toho 14 % poistné na verejné zdravotné poistenie. Alebo neuvažujem správne? Ide mi najmä o to, či to urobil podľa zákona správne.
a_je_to
08.08.13,21:50
Ja som Ti už vyčerpávajúco odpovedal. Ak chceš, ver, ak nie, tak zaplať daň, aa poistné do ZP. Presviedčať Ťa nebudem.. Mám konkrétnu skúsenosť, lebo bývalka predčasne zrušila poistku a postupovali sme presne tak, ako som opísal. Podľa Tvojho zadania ide o predčasné zrušenie životnej poistky, ktorá bola v minulých rokoch považovaná za nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11/9 ZoDP a povinnosť vrátemia dane podľa § 11, ods. 11, 12, 13 ZoDP, platného do 31.12.2010. Ide o vysporiadanie starej dane z nezdaniteľnej časti základu, ktorý sa vtedy považoval za sporenie na dôchodok. . Nie o nový kapitálový príjem zo zrušenej poistky pre prípad dožitia. To je trochu rozdiel. Možno si príliš mladá a v roku 2010 si ršte nebola skúsenou účtovníčkou, alebo niečo podobné …. neviem.
Mila123
09.08.13,05:16
ZP nepoznajú dodatočné RZZP.....
pravdepodobne bude musieť zaplatiť, bez možnosti nápravy......
LILIEZ
09.08.13,08:14
Práveže v tomto prípade nešlo o poistku, ktorá bola v minulých obdobiach zahrňovaná do základu dane, pretože v tom čase ešte nebol živnostníkom ani zamestnancom. Moje zadanie nebolo postačujúce, ospravedlňujem sa. Ale v prípade, že išlo o nový kapitálový príjem, tak zrejme uplatnený a vyššie popísaný môj postup by mal byť podľa Tvojej odpovede správny. A či som mladá alebo nie, alebo skúsená či neskúsená účtovníčka, nič nemení na fakte, že som tu hľadala cennú radu a nie posudzovanie toho kto som čo som. Každopádne za ochotu odpovedať ďakujem, aj to ma posunulo vpred. Pekný deň.
Mila123
09.08.13,08:17
tak potom čo sa to vlastne zdaňovalo????
LILIEZ
09.08.13,08:25
Tým, že tú vyplatenú sumu, ktorá bola vyplatená na základe zrušenia poistky zahrnul do príjmov z kapitálového majetku v DP 2012, zaplatil z tejto sumy daň a následne mu prišiel aj nedoplatok zo ZP. Ja som len chcela vedieť, či to, že to zahrnul bolo správne alebo nesprávne a či je nutné podať opravné DP, na základe takého zadania, keďže v minulosti to ani nezahŕňal do základu dane, keďže ani SZČO ani zamestnancom nebol. Z tejto poistky si neznižoval ZD. Ale v čase, keď už bol živnostník - 1 rok mu vyplatili zo zrušenej poistky sumu cca 800 € a tú zahrnul do DP, teda tá suma sa zdaňovala.
a_je_to
09.08.13,23:21
Mila123 - nepísal som o dodatočnom RZZP, ale o dodatočnom DP - kde by to vyhodil z príjmov .... vtedy aj poistné ZP vrátia.
LILIEZ - neviem teda posúdiť, chýba nám zmluva, že o čo vlastne išlo. Ale ... aj podľa popisu sa asi urobili nejaké chyby. Ak by bola pravda, že šlo o príjem podľa § 7/1/e ... a ak bol dokonca zdanený podľa § 43/3, tak zrejme nepatril do priznania - pozri § 43/5+6. Ak by patril do priznania, tak znížený o výdavky podľa § 7/4. Takto nevieme posúdiť, čo z tej výplaty bolo vlastne čistý a ešte nezdnený výnos, ktorý bolo treba zdaniť v priznaní a ešte aj odvody do ZP k tomu. Za Tvoje hodnotenie v predchádzajúcom príspevku ... sorry, to bol nejaký úlet.