havm
05.08.13,15:16
zdravim,
v novembri letime do kostariky cez miami. skusenosti s cestovanim mam, aj s tranzitmi, ale USA je specificka krajina a som trochu zmatena z informacii na nete... po povrdeni letenky sme zadali info z pasu do systemu ESTA, treba este aj nejake tranzitne viza? Letime z EU rovnakou leteckou spolocnostou az do kostariky, ale niekde som citala, ze treba na letisku v USA vybrat batozinu a znovu ist na check-in. je to tak? a este jedna otazka - treba pas s biometrickymi udajmi?
ja mam, kamarat nie... dakujem za odpovede.
ludmilla
05.08.13,15:53
V každom prípade musíte prejsť US pasovou a colnou kontrolou, akoby ste pricestovali do USA, t.j. použijete normálne aj ESTA formulár ( od nás ho napr. vôbec nepýtali). Ďalej všetko záleží od toho ako Vám checknú batožinu, spravidla batožina ide priamo čiže u Vás by mala ísť do Kostariky, to ti povedia ihneď na nástupnom letisku a skontroluješ si to na batožinovom lístku (kam batožina cestuje). Ak by sa to z nejakých dôvodov nestalo a batožina pôjde len do Miami, tak si ju vyzdvihneš a znovu prechádzaš check in.
Žiadne tranzitné víza nepotrebuješ, pretože máš ESTU. Pas s biometrickými údajmi musí mať každý, kto vstupuje do USA, čiže musí byť, treba ho vybaviť.

Ak letíte rovnakou leteckou spoločnosťou, batožina by mala cestovať priamo do cieľa.
Akvšak by sa predsa len prihodila tá druhá alternatíva :
poletí do Miami nemusíte sa kompletne znovu checkovať, prejdete najprv pasovou kontrolou, vyberiete batožinu a idete s ňou cez colnú kontrolu a potom (ešte ste stále v oddelení security) kde odovzdáte batožinu, pretože ide o let s prestupom. Potom prejdete sami cez Security čiže cez detektor kovov a odtiaľ do "gejtu" eventuálne do iného teminálu, ale to vôbec nemusí byť, pretože ste medzinárodne prileteli a tiež medzinárodne odlietate.
Mňa skôr šokovalo, že nás smerom do USA kontrolovali len normálne a to len vo Viedni a Miami, napr. v Paríži vôbec. Ale naopak pri návrate do Schengenu nás Francúzi kontrolovali prísne, prešli sme spolu 3- mi kontrolami.
havm
06.08.13,11:19
dakujem pekne za info. no trapni americania,,uz sa tesim ako nas budu kontrolovat ked sa budeme vracat z kostariky do miami...
BXLmiami
06.08.13,16:10
Hlavne sa nezlakni davu ľudí na vstupe,odsleduj si správny rad pre návštevníkov.Ide im to chvalabohu rýchlo,ja ked som to prvý raz videla,chytila ma panika.