zabka3
05.08.13,18:41
Dobry den moj priateľ rucí svojim bytom pri hypoteke mojej dcere da sa tento byt pravne ochranit ci uz notarskou zapisnicou alebo spisanim podmienok u pravnika aby v pripade problemov o tento byt neprisiel?
MarcoM
05.08.13,18:03
Najlepšou ochranou je pravidelné splácanie splátok hypotéky. Prečo si dcéra neprenesie záložné právo na svoj byt?
draik
06.08.13,07:59
Ak nebude hypotéka splácaná, ta banka bude môcť predať byt. To je princíp záložného práva a nijako sa to zmeniť nedá. Navyše záložca s takýmto postupom súhlasil, inak by záložné právo nebolo zriadené.
zabka3
06.08.13,13:21
Tu hypoteku si berie na stavbu domu a hned ako sa to bude dat tak sa prepise zalozne pravo z bytu na stavbu takze treba len verit ze sa nic nezmeni.ale aj tak dakujem za vase odpovede
Oliwa
06.08.13,13:52
Tomu sa hovorí dobrý priateľ... Len aby ním aj navždy zostal...
Ten dom predsa bude stáť na nejakom pozemku. Neviem, aké sú aktuálne podmienky bánk, ale nemôže dcéra ručiť tým pozemkom do postavenia hrubej stavby?
BTW, prečo neručíš svojej dcére Ty? Alebo - nie je čím...?
Inak, mnohým dnešným mladým odvaha naozaj nechýba. Na rozdiel od skúseností... Niektorí nemajú nič a hneď chcú stavať, resp. majú - veľké oči, takéto: :eek:. A neraz im potom zostanú len oči pre plač, takéto: :mee:. Hovorí sa síce, že odvážnemu šťastie praje... Len neviem, kto má tej odvahy viac - či Tvoj priateľ alebo Tvoja dcéra... To sama ide stavať dom? Alebo má tiež priateľa, no ten nemá čím ručiť...?
Neviem, či si Tvoj priateľ plne uvedomuje, že sa podpisom zmluvy s bankou stane kandidátom na potenciálneho bezdomovca. Ibaže by si ho v prípade potreby prichýlila Ty...

Neviem, prečo mi neberie pridať reakciu na komentár, tak to dám sem:
Zabka3, nie som síce psychológ, ale 15 rokov praxe v bankovníctve a 10 rokov splácania vlastnej hypotéky je myslím si dostatočným dôvodom mať na vec vlastný názor, za ktorým si stojím. Že sa Ti nepáči, za to ja nemôžem, ale je pravdivý a vychádza zo životných skúseností. Chcela si predsa poradiť, či...? Ako Ti napísal MarcoM predomnou, Tvojho priateľa ochráni pred stratou strechy nad hlavou iba pravidelné splácanie hypotéky Tvojou dcérou. A že vykročil na veľmi tenký ľad, to nie sú žiadne katastrofické scenáre, ale žiaľ, realita súčasnosti...
zabka3
06.08.13,16:32
Ja som mala zaujem o radu odbornika a nie psychologa.
buchač
06.08.13,16:52
V konečnom dôsledku je aj psychológ odborník ....
Veľa skrachovancov už muselo použiť jeho služby po tých skrachovaných plánoch ...a o tých odrboch v rodinách je škoda vravieť ...
petereak
06.08.13,19:15
bolo by možné napr. zriadiť vecné bremeno , čím by sa byt stal fakticky nezaujimavý, ak by banka chcela realizovať záložné právo ; prípadne previesť napr. na teba a následne zriadiť vecné bremeno v prospech pôvodného vlastníka
Ice dive
06.08.13,19:45
len to má jeden háčik... teraz už banka nedovolí zriadiť vecné bremeno... resp. previesť byt na inú osobu... najprv by sa musela vyplatiť pohľadávka banke...
petereak
07.08.13,06:12
banka nemá vo svojej moci zabrániť prevodu alebo zriadeniu vecného bremena, banka je oprávnená len k výkonu záložného práva aj to len v prípade nesplácania úveru; zmluvné dojednania (ak existujú v zmluve) brániace disponovať s bytom nemajú žiadne účinky voči tretím osobám a je otázne, či sú vôbec platne dohodnuté
Ice dive
07.08.13,06:36
áno banka nemá v moci brániť prevodu nehnuteľnosti... avšak prevod nehnuteľnosti ju nejako neochráni pred výkonom záložného práva t.j. ak by byt aj previedli a hypotéka by sa nesplácala, banka by uspokojila svoju pohľadávku jej predajom.... a to že tam je právo doživotného užívania by asi tiež nebola pre banku prekážka k tomu aby sa kvôli tomu vzdávala svojej pohľadávky.... predá dom pod cenu aj s vecným bremenom...

ak by to bolo takto jednoduché, tak by asi väčšina dlžníkov toto spravila a mali by aj peniaze aj nehnuteľnosť... ďalšia vec či sa takýmto prevodom nevystavujú riziku trestného stíhania za poškodzovanie veriteľa....
draik
07.08.13,09:25
V úverových zmluvách sú bežné ustanovenia, že ak dôjde k nakladaniu s nehnuteľnosťou bez súhlasu banky alebo nebodaj k zriadeniu vecného bremena, tak banka môže vyhlásiť predčasnú splatnosť úveru.
petereak
07.08.13,20:38
či banka môže vyhlásiť predčasnú splatnosť a aké účinky majú takéto ustanovenia je špekulácia, keďže nepoznáme znenie zmluvy, nevieme či a ako má banka v zmluve tieto veci ošetrené;