branuso1
05.08.13,21:13
Prosim o radu, mame chalupu na kopaniciach ale bez oficialnej pristupovej cesty. Na kapor je sice zakreslena ale je zarastena a chodime tam len autami 4x4 cez luky inych majitelov. Sused vojak tam ma dokonca trvaly pobyt a ked sa siel spytat starostu ake mame moznosti na vybudovanie cesty v pripade.....tak starosta ho odbyl , "cesta nie je vysporiadana a chod si kadial zatial mozes", tento stav moze byt len docasny, pretoze ak niektory majitel luk si to oploti alebo tam da rampu tak je koniec. V podstate nechceme od obce aby to financovala, skusime to formou brigad ale kto je zodpovedny za vysporiadanie a urcenie smeru kadial ma ist cesta, ved jeden clovek tam uz ma trvaly pobyt a este aj male babo a keby nahodou potreboval surne pomoc........, viete niekto poradit co s tym ? Budeme velmi vdacny za kazdy navrh, pretoze sa chceme pripravit na dalsie stretnutie s p. Starostom s S. Dakujem Brano
wagner
05.08.13,19:50
Záleží od toho, či obec má záujem si zachovať prístupovú cestu pre obec alebo nie. Podľa vyjadrenia starostu asi nie. Jediná možnosť je, dať si cestu vytýčiť a odkúpiť ju ( všetci tí, ktorí na danej kopanici bývajú) do spoločného vlastníctva od terajších vlastníkov. Všetky náklady treba hradiť spoločne a tak budete mať prístup zaistený.Problém môže byť ak by neboli ukončené dedičské konania.Je to vybavovanie na dlhú dobu a starosta to určite robiť nebude.
Mária27
05.08.13,20:15
§ 151o obč. zákonníka
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.