MajaM21
05.08.13,22:13
Zdravim,
zaujima ma, ci mam pravo vstupit na pozemok - pole za hranicou mesta, nijako neoznaceny, bez cedule sukromny pozemok? Stalo sa mi, ze som prechadzala cez toto pole, a zacala po mne kricat nejaka starsia pani, ze to je sukromny pozemok a ja tam nemam co robit. Po upozorneni musim SP opustit a to som aj spravila, ale hadala sa so mnou, ze ja som tam nemala vobec co chodit ked je to sukromny pozemok a ja som jej zasa tvrdila, ze ked to nema oznacene ani ohradene (a nema ma ako upozornit ked je nepritomna) nemam ako vediet, ze ide o SP a teda tam mozem prechadzat. Na to mi odpovedala, ze ved vsetky pozemky su uz teraz sukromne, cize ziadna konkretna odpoved podlozena zakonom.
Dakujem
buchač
06.08.13,05:12
Holt nie pole ako pole ......
Existuje Pole neorané .
Existuje pole neorané .
Ale ja osobne si predstavujem pod pojmom " pole " - obrobený kus zeme , kde sa nejaké plodiny pestujú ...a to je už iná káva .

V systéme demokratickej spoločnosti patrí vlastnícke právo k základným ľudským právam zabezpečeným a chráneným ústavne. Ústava SR v čl. 20 garantuje každému právo vlastniť majetok. Vlastníctvo je pritom nedotknuteľné. Súčasťou vlastníckeho práva je právo vlastníka predmet svojho vlastníctva držať, užívať a nakladať s ním. Patrí teda do právomoci samotného vlastníka rozhodnúť o tom, ako bude so svojou vecou nakladať, či ako ju bude užívať, pokiaľ to nie je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo dobrými mravmi. Iné obmedzenia výkonu vlastníckeho práva môžu vychádzať iba z právnych predpisov.

K obmedzeniu výkonu vlastníckeho práva pristupujú právne predpisy spravidla tam, kde je potrebné vyriešiť kolíziu práv dvoch subjektov – napríklad aj vtedy ak dôjde k vzniku potreby osoby vstúpiť na pozemok ktorý patrí inému. Vstupom cudzej osoby na pozemok iného vlastníka totiž dochádza k obmedzeniu práva vlastníka pozemku nerušene užívať svoje vlastníctvo podľa svojho uváženia. V prípade ak je táto potreba vstúpiť na cudzí pozemok právne relevantná, zákon vstup umožňuje, čím však doslovne obmedzuje výkon vlastníckeho práva vlastníka pozemku. Obmedzenia vlastníka užívať svoj pozemok prestavujú viaceré právne inštitúty napríklad aj vecné bremená či záložné práva.
kopretinka
06.08.13,05:24
kopa slov ale rada žiadna
buchač
06.08.13,05:30
Pretri si oči , daj si spršku , prezleč sa z pyžamka ...medzitým aj presko sa uvarí ...
Taksi sadni ,aj si hlta a zahĺb sa do tej kopy slov a vyber si tú správnu vetu ...v každom odseku je jedna .
Martin1310
06.08.13,14:40
No, jednoducho , pozemok nemusí byť označený a ani oplotený v takomto prípade ta asi nikto nebude môcť stíhať za vstup na takýto pozemok ale vykázať ťa odtial môže.Pretože je jeho.
Stalo sa aj mne, po upozornení som proste povedal pardon nevedel som a tým to skončilo.Pani mala asi špatnú náladu.
misoft
06.08.13,14:50
Na to mi odpovedala, ze ved vsetky pozemky su uz teraz sukromne, cize ziadna konkretna odpoved podlozena zakonom.
Baba to mala pomýlené. Nie všetky pozemky sú súkromné, niektoré sú štátne a verejné.
Ak chcela, aby jej tam nik nešľapal po burine, mala si to ohradiť a označiť ceduľami (minimálne 5x5 m veľkými :D).
MajaM21
06.08.13,15:53
a presne toto som jej povedala, kym to nema oznacene/oplotene, ja nemam ako vediet ze je to sukromne, a teda tam mozem byt kym na neposle prec... je nejaky konkretny zakon, ktorym sa mozem pred nou branit, na ktory sa mozem odvolat?
MajaM21
06.08.13,16:00
nie, vsetky pozemky su sukromne :D presviedcala ma, ze tak to proste chodi (uz vidim ako by obstalo na sude alebo niekde, ze "tak to proste chodi"), ze su vsetky sukromne, ziadny argument nepomohol, ukoncila to tym, ze co nas ucia v skole ked neviem, ze vsetky statne a mestske pozemky sa rozpredali... no comment... chodievam tam casto so psom na prechadzku a ked sa bude dat, pojdem o 20m dalej kde nemaju pozemok, nie som clovek ktory sa rad hada, ale chcela by som ju raz dostat tym, ze jej slahnem do ruky vytlacny zakon podla ktoreho tam mozem byt kym ma neposle prec, preto ma aj zaujima, ci take nieco niekde vo vyhlaske/zakone je
pavol54
06.08.13,16:09
Každý cm2 má vlastníka, a nemusí byť označený a ohradený niekedy je ohrada politicky nežiadúca ako prejav rasizmu. komunikácie sú určené na pohyb verejnosti. nepoznám zákon ktorý nariaďuje u nás označenie pozemkov ani hustotu značenia ani oplotenie na nich. Ale farmársky zákon hovorí jednoznačne o zákaze vstupu na cudzie pozemky čo nie je tvoje je cudzie a nerieš.
pavol54
06.08.13,16:13
Ak chceš dokázať že máš právo vstúpiť na cudzí pozemok na tebe je dôkazné bremeno toto právo preukázať takže nás pouč
pavol54
06.08.13,16:15
aký je verejný pozemok a ako je zapísaný v katastri? ešte tak verejný dom
buchač
06.08.13,16:31
Maji ...šľahneš si tak akurát dávku :D :D :D a nie nejaký zákon / vyhlášku ....
Problémom a k tomu ešte zbytočným je dobré sa vyhýbať ...

Ešte rada na záver a zdarma !
Bacha aj na psa , nakoľko 200 m od obývaných častí ( najčastejšie dedina ) dochádza občas k situácii , že nejaký poľovník v pohode šľahne jeden výstrel a pes bude ta - tam ...
MajaM21
06.08.13,17:12
Budem to riesit, pretoze ked je to mestsky alebo statny pozemok a nie je tam zakaz vstupu ja tam ist mozem, resp. je to dovolene za vsetkych okolnosti. A napr. taky travnik v strede sidliska, keby si ho niekto odkupil, podla slov hore by som tam mala zakaz vstupu... Lenze ja nemam ako vediet, ze ho niekto odkupil, a teda tam budem aj nadalej chodit. Ci uz tam chodit nemozem? Ked ani neviem, ze je to uz sukromny odkupeny pozemok? Alebo pri hranici mesta su mestske pozemky, ktore sa postupne predavaju sukromnikom. Cize ja na ne chodit mozem. Ked sa jeden z pozemkov preda a bude sukromny, neoznaceny, ako mam vediet ze sa uz predal? Nijak, cize stale tam mozem chodit, nie? Zakon ktory nariaduje oznacenie pozemkov asi nie je, ale zakon ktory mi dovoluje vstupit na neoznaceny sukromny pozemok kym ma odtial neposle jeho majitel prec by mohol byt. Resp. existuje zakon, podla ktoreho nesmiem vstupit na sukromny pozemok aj ked neviem a nemam ako zistit, ze je sukromny? Priklad z ineho sudka, ktorym vysvetlim o co mi ide - mesto si to da do VZN, ze do Parku Janka Hraska je vstup so psom zakazany. Lenze kym nie je pri vstupe do parku JH tabula Zakaz vstupu so psom, ja do parku ist mozem.
Martin1310
06.08.13,18:24
Ak ti ide len o vyriešenie vášho vtedajšieho konfliktu tak to si myslím že je zbytočné , načo ?Ved na teba nevolala políciu len ťa trošku nervozne odtial vyhodila.Nebud taká citlivá .Tak sa mi nejak zdá že tam chceš just chodiť a zakaždým sa odvolávať na to že si to nevedela a tak jej vlastne len otravovať život. Dúfam že sa mýlim.
A ano máš pravdu , nikto ta zato nemôže stíhať ale poslať preč ta môže.
Samozrejme záleží aj aké pole a aký vstup.Je rozdiel sa pešo prechádzať po strnisku a na SUV sa prehánať po kukurici.
kukučka
06.08.13,18:36
Keď si taká múdra, choď na mestský úrad, či čo u vás máte a pýtaj sa, ktoré pozemky môžeš so psom navštevovať. Predstav si, žeby sa niekoľko psíčkárov správalo tak ako ty a vlastníkom toho poľa by nebola teta, ale ty. ;)
pavol54
06.08.13,18:42
aký je rozdiel medzi rôznymi druhmi vlastníctva? súkromné mestské, štátne obecné? Aj v štátnych budovách si nechodíš kade chceš a pritom tam ani nemusia byť vypísané všetky druhy zákazov ani do súkromných domov nevojdeš ak tam nie je napísané že zákaz vstupu a tak je to aj s pozemkami . všeobecne je známe že v paneláku by si sa cítila neistá keby som sa pred tvojimi dverami hral so psom však to nie je tvoj priestor ale verejný či? Myslím si že ak máš rodinný dom a pred tvojou bránou by som sa choval ako doma tiež by si bola z toho patrične nervózna je to trocha pomýlené ak mám prenajatý od pozemkového fondu tiež nemusím tento oznam tĺcť na každý meter. iné je ak je priestor chápaný ako park, verejná zeleň tak je to zrejmé lenže asi sme si zvykli sa na všetko pozerať cez prešpekulované okuliare právnikov.
Keby si vošla niekomu do bytu tak by ti "lepší" majiteľ rovno jednu šupol ani by si sa nepýtala prečo, rovnako sa ti môže stať to isté na poli ktoré nie je tvoje.
buchač
06.08.13,19:03
Maji....miešaš jablká s hruškami ....
MajaM21
06.08.13,19:56
Nie, ved som pisala ze nemienim tam teraz schvalne chodit a hrat sa na mudru, ze som mala pravdu. Nie som konfliktny clovek, radsej to miesto obidem, pojdem inokadial. Avsak doteraz som tadial chodievala dost casto, super miesto na prechadzku (cez dany pozemok som za pol minutu presla, nezdrziavala som sa na nom), a urcite tam neprestanem uplne chodit, len ked sa bude dat, pojdem o kusok dalej. Vdaka za odpoved, islo mi hlavne o to aby som vedela, kto ma pravdu, vsetky konflikty sa vzdy snazim vyriesit a zistit, na cej strane je pravda. Asi zbytocne, ale jednoducho som taka. :)
kukučka
06.08.13,20:13
Konflikty nerieš, ale predchádzaj im ochotou dohodnúť sa. Skús to s ňou ešte raz a nehľadaj zákony, ale pozorumenie. Možno keby si tetu poprosila, dovolila by ti prechod. Ak nie, vyber si inú trasu.
a_je_to
06.08.13,20:17
Nová doba, rehabilitovala súkromné vlastníctvo a zároveň splodila protichodné skupiny extrémnych choromyseľných a arogantných hlupákov. Prví extrémne obmezujú, druhí arogantne ignorujú. Obidve sú všeobecne zlé. Lebo ubližujú a bezdôvodne strpčujú život druhým. Zrejme chodíš venčiť psa niekde za mesto. Na polia, ktoré obrába družstvo a teraz sú po zbere úrody. Poznať to na veľkoplošnosti obrábania. Kľudne si tam vypusti svojho psíka, nech si pobehá. Snaž sa, aby to nebolo príliš ďaleko od obývaných budov a pes neodbehol príliš ďaleko. Lebo takmer všetka plocha, čo je ďalej, ako 200 metrov je obvykle poľovný revír, kde je voľný pohyb psov zakázaný zákonom. Aby si nepozorovane neprišla o psa.
Keby si zašla na to družstvo a opýtala sa niekoho, či tam môžeš chodiť na prechádzky so psom .... možno sa zasmejú a povedia že môžeš. Ale asi neodpovedia, lebo sa budú báť, že tam za chvíľu začne chodiť celé mesto a neprestanú ani vtedy, keď bude zasiate. To by bol ten druhý extrém. Nie sú to majitelia, ale užívatelia prenajatého poľa a majú právo dôvodne ťa obmedziť. Ak by hrozilo poškodenie úrody. Vstup na prechádzku po poľnej ceste so psom, ktorý sa drží pri tebe ti nemôže zabrániť nikto. Nikomu sa nemusíš zodpovedať odkiať a kam ideš. Na druhej strane majiteľ drobnej výmery nemá právo, ani dôvod. Lebo tam nehospodári, iba to odovzdal do prenájmu a žiadny dôvod, ani právo na tvoje obmedzenie nemá. Ak bude vyskakovať, že je to súkromné, opýtaj sa, či práve jeho. Ak áno, nech ukáže list vlastníctva, snímok z pozemkovej mapy a občiansky preukaz. Zákaz vstupu na pozemok je aktuálny vtedy, ak je dôvod sa domnievať, že vstupom inej osoby môže reálne vzniknúť užívateľovi /nie majiteľovi/ škoda. Súkromné pole nie je zároveň súkromie domova. Vstupom na veľkoplošne obrábané pole neporušuješ domovú, ani inú súkromnú slobodu. Ak si myslí, že ti môže prikazovať, nech volá políciu. Lebo ak neprestane, zavoláš ju ty. Skús sa však s nadhľadom s ním porozprávať, že či mu nejako škodíš, ako mu to vadí, lebo pole mu nezoderieš, ani nepoškodíš. Iba sa trochu prejdeš so psom, natrháš nejaké kvety a pôjdeš domov. Možno ho príjemne unavíš a prestane. Niekedy pre zvýšenie sebavedomia stačí vedieť, že aj keď sa kasá za vlastníka role, tak nie je v práve, lebo tam nehospodári. Voľne prístupná poľnohospodárska pôda nie je ohradená súkromná záhrada, na ktorú si vnikla po prelezení plota.
Neboj sa, odpočiň si a zajtra tam choď znova ... s pocitom morálnej prevahy. Tetu pozdrav naďaleko a nahlas Dobrýýý deeeň. Vidiečania to majú radi. Ak začne vyskakovať, povedz ... ale tetuška ... psíkovi sa tu minule tak páčilo že som neodolala. Veď ja vašej roli neublížim. A ako sa máte ? Vyhovor sa, že keď si tam bola minule, stratila si prsteň. Že nebol veľmi drahý, ale obľúbený a chceš ho pohľadať. Ponúkni jej Snickers ... možno bola iba hladná a preto agresívna.
misoft
07.08.13,15:04
MajaM21 - baba bola neurózna, teraz vieš, že tam chodiť nesmieš. Vyber sa teba smerom opačným, na ňu sa zvysoka vy*(p)er :D - nech si dudre koľko chce.
Pali54 - v paneláku je to buď súkromné, ale spoločné priestory (schodisko) patrí všetkým vo vchode - a ty nemôžeš predsa brániť niekomu, aby šiel týmto schodiskom - veď by si obmedzil jeho vlastnícke právo na ten kúsok schodiska, alebo to patrí nejakej onej "organizácii" (volajú to aj družstvo) a to by iste nezakázalo po schodisku loziť - šak by to bolo kontraproduktívne.
A úrady a ich pozemky? Tie možno patria štátu (a preto často tam máte ceduľu s pekným "sloganom"), alebo majú "ťarchu" - právo prechodu a pod. a teda môžeš korzovať. Si predstav, keby aj štát začal uplatňovať toto isté čo tá baba - museli by sme si dať implantovať krídla, aby sme po zemi nechodili, alebo sedeli doma na riti!
pavol54
07.08.13,16:41
dušan tu nejde o to korzovanie ale korzovanie v nesprávnom čase a z toho vyplýva že čo je štátne teda nás všetkých to nikoho nebolí tam sa môže neodčervený pes kľudne vykadiť, tam sa môže vyniesť odpad zo stavby alebo vysypať vrecia s plienkami a použitými alvaiskami(je z toho na gracnie) a preto mám nosiť zo sebou nájomnú zmluvu alebo LV čko, niektorí ľudia sa menia na háveď a nikto nemá napísané na čele že sa chce dnes len porelaxovať alebo si spraviť prieskum pestovateľských plodín aj takých som poznal čo si obhliadli terén a cez strnisko v noci chodili kmásať rajčiny a melóny či papriku aby po odovzdaní do výkupu mali na chľast a pritom aj výkupca vedel že nič nepestuje a odovzdáva "ale veď to je predsa toho poľnohospodára nech si to lepšie stráži" A keď ho prichytíš a nahlásiš máš z toho väčšie opletačky ako keď sa to vyrieši hrubou silou. Vlastne ani tým Rómom na Spiši nebolo správne zakazovať vstupovať na zemiakové pole dobrovoľnými strážnikmi veď oni sa chceli len prejsť
MajaM21
08.08.13,15:31
Vdaka :) hej, je to presne ako pises, rola hned za mestom, na ktorej sa pestovalo a kazdy rok pestuje zito a z maleho kuska tejto role ma vyhadzovala... urcite tam znova niekedy pojdem a skusim to s nou normalne, aj ked podla jej minuleho spravania pochybujem, ze bude mat zaujem o normalnu komunikaciu, kazdopadne za vyskusanie nic nedam... ked sa bude vyhrazat policiou ako minule poviem jej to co minule - ze ich moze kludne zavolat, ja na nich rada pockam (a dozviem sa, ze mam pravdu)... nechcem nikoho silou mocou provokovat, ale zasa si nenecham skakat po hlave, nemam 5 rokov :) (inak, podla noveho zakona, pes moze byt v polovnom reviri na volno hocikde pokial ma na sebe viditelny obojok/postroj/satku a nelovi ani neciha na zver - to len tak by the way :)
a este raz dakujem, toto som potrebovala pocut
misoft
08.08.13,17:22
OK! Pali - ide však o spôsob, akým sa to "argumentuje". Baba (podľa zadania témy) na ňu kričala (teraz nevieme, či bola od nej 100m, alebo lebo len 5m) - pokiaľ by to tá baba oznámila prijateľným spôsobom, dá sa to akceptovať, pretože si uplatnila vlastnícke právo a cudziu osobu (ktorá nevedela, že je na súkromnom) na to upozornila. Ale bliakať na osobu neznalú ako postihnutá - nech si potom tam tie cedule nastrká - budú všetci vedieť.